in

Elon Musk Twitter’dan Vaz mı Geçiyor?

Elon Musk, Twitter’ı sahte hesaplar hakkında bilgi edinme hakkını engellemekle suçluyor. Twitter’a teslim edilen ve aynı zamanda SEC’e sunulan bir mektupta milyarderin avukatları, sosyal medya şirketini, Musk’ın haklarını aktif olarak engellemekle suçladı. 

Mektupta, Musk’ın Twitter’dan, platformundaki spam ve sahte hesapların ölçüm tekniği hakkında daha fazla bilgi talep ettiğini, test metodolojisinin yeterli olduğuna inanmadığını ve bu sebepten ötürü şirketin görevini yürütmesi gerektiği belirtiliyor. Musk’ın avukatları durumu anlaşma şartlarının ihlali olarak nitelendiriyor. Gelişmenin ardından Twitter hisseleri %5 geri çekildi.

Elon Musk, geçen ay 44 milyar dolarlık satın alım anlaşmasının, sahte hesapların sayısı hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar ilerlemeyeceğini açıklamıştı. Bazı analistler, Musk’ın hamlesini daha düşük bir fiyat için pazarlık taktiği olarak yorumlamıştı. 

Binance, Elon Musk

Elon Musk ekibinin sahte hesapların sayısını bulmak için rastgele bir örnekleme yapacağını belirtmişti. Buna karşılık olarak ise Twitter’ın CEO’su tutarlı veri elde etmek için halka açık olmayan bilgilerin gerekli olacağını açıklamıştı. Bloomberg’e dayandırılan bir habere göre Twitter yöneticileri mayıs ayında çalışanlarına, 44 milyar dolarlık anlaşmanın planlandığı gibi ilerlediğini ve üzerinde anlaşılan hisse başına 54.20 dolarlık fiyatı yeniden müzakere etmeyeceklerini söylemişlerdi.

Twitter’a iletilen mektupta, “Musk araştırma hakkına sahiptir. Twitter, herhangi bir makul ticari amaç için bilgi sağlamakla yükümlüdür. Bu noktada Elon Musk, Twitter’ın anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi şeffaf bir şekilde reddettiğine inanıyor. Yaşananlar, Musk’ın bu verilerle ilgili kendi analizinin ortaya çıkaracağı endişeler nedeniyle, Twitter’ın istenen verileri sakladığına dair daha fazla şüpheye neden oluyor.” yorumunda bulunulmuş. 

Mektuba göre Musk, verileri gözden geçirenleri gizlilik sözleşmesine tabi tutacak ve anlaşma sağlanmadığı durumda ise rekabet açısından hassas bilgileri kullanmayacak. Twitter cephesi, gelişmeler sonrasında sessizliğini koruyor. 

Hatırlanacağı üzere milyarder Elon Musk, attığı bir tweet’te “Twitter, bot hesapların, kullanıcılarının yalnızca yüzde 5’inden daha azını oluşturduğuna dair kanıt gösterene kadar anlaşma ilerleyemez” ifadelerini kullanmıştı. Bununla birlikte Miami’deki bir konferansta da benzer açıklamalar yaptı ve anlaşmayı yeniden müzakere etmek için zemin hazırlamaya çalıştığını belirtmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Yatırımcılar 2021’de Dolandırıcılık Nedeniyle Kripto’da 1 Milyar Dolardan Fazla Kaybetti!

Ethereum (ETH) İçin Önemli Veriler