Elon Musk Tweetlerinin Etkisini Ölçen İnvesting Anketi

Dogecoin, Elon Musk

Yakın zamanda Elon Musk tweetlerinin faydasına dair bir anket yapıldı. Ankete katılan yatırımcıların sadece %12’si Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın tweetlerini faydalı bulurken, yaklaşık %60’ı çok fazla güç kullandığını düşünüyor.

Tesla CEO’sunun en basit veya en küçük tweetleriyle bile piyasaları hareket ettirme yeteneği hakkında çok şey söylenmiş olsa da, finans piyasaları platformu Investing.com tarafından ABD’den 1100’den fazla katılımcıyla yapılan bir ankette %12’si Musk’ın etkisinin onları “dijital para birimleri konusunda daha emin” hale getirdiğini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 58’i Elon Musk için “çok fazla gücü olduğunu” söyledi. Diğer taraftan, %24’ü kriptopara birimleri üzerinde çok fazla etkisi olduğunu düşünmediklerini söyledi. Son olarak, ankete katılanların %40’ı kriptopara birimlerinin genel olarak “çok değişken” olduğunu söyledi.

Dogecoin

Ayrıca, %84’ü Bitcoin’in (BTC) geleceğinin Musk’a bağlı olduğuna katılmıyor. Ayrıca,

%33’ü kripto tweetlerinin “sinir bozucu” olduğunu söyledi

%27’si “eğlenceli” olduklarını söyledi.

%22’si “haksız” olduklarını söyledi.

%28’i ise kayıtsız.

%12’si de bu tweetlerin “yararlı” olduğunu söyledi.

(Katılımcıların birden fazla cevap hakkı vardı.)

Bununla birlikte, Musk’ın geçen ay Saturday Night Live’daki görünümü ardından Dogecoin (DOGE) yaklaşık %30 düştü.

Ancak yine de Musk’ın eli oldukça etkili görünüyor – yanıt verenlerin %49’u Bitcoin’in çevre dostu olmadığını ve bunun bir yatırımcı olarak kendileri için bir sorun olduğunu söyledi. Bu, Musk’ın, çoğu zaten çürütülmüş olan, dünyanın ilk kriptopara birimiyle ilgili çevresel kaygılar hakkındaki tweet’lerini takip ediyor.

Her iki durumda da, ankete katılanlar arasında BTC yatırımcılarının %30’u geçen ay BTC sattı ve %20’si satışlarını yukarıda bahsedilen Musk’ın yorumlarına bağlıyor.

Rapora göre, ankete katılanların %72’si daha yeşil bir kriptodan yana olacaklarını söylerken, %38’i “Bitcoin’in Elon Musk tarafından yapılan açıklamalardan önce çevre dostu olmadığını bile bilmiyordu” dedi.

Bitcoin, Dogecoin

Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen, “Kripto topluluğunun kralı olarak selamlandıktan ve taç giydikten sonra, Elon Musk son zamanlarda Bitcoin ile ilgili yaşadığı şokun ardından kendisine yeni düşmanlar edindi” dedi.

Musk’ın etkisi sadece kriptoparada kalmıyor. Ankete katılan yatırımcıların %60’ı, finans piyasaları söz konusu olduğunda Musk’ın en etkili isim olduğunu iddia etti ve %33’ü Tesla hisselerinin fiyatını “devrimci bir vizyon” değil “fantezi” üzerine inşa ettiğini söyledi

Ayrıca anket, Tesla yatırımcılarının %59’unun CEO’ya şirketten daha sadık olduğunu buldu. Ancak, aynı zamanda, şirketin, elektrikli araç öncüsünün artan borcu ve yüksek nakit yakımı nedeniyle önümüzdeki yıllarda iflas edebileceğini iddia eden çok sayıda eleştirmen var.”

Tüm bunlar dışında ankete katılanların %52’si, finans piyasalarını manipüle etme söz konusu olduğunda Musk gibi büyük etkileyicilerin gücünü azaltacak politikaları destekleyeceğini iddia etti.

Anketin orijinaline ulaşmak için tıklayınız.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin

İngiltere NatWest Bankası’ndan Kriptopara Sınırlaması

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin Korelasyonlu Hisse Senetleri Endeksi Oluşturuluyor