in ,

Elon Musk Tweetlerinin Bitcoin Fiyatına Kayda Değer Bir Etkisi Yok

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk bir komik fotoğraf paylaşımı yaptı ve tweet’e kırık kalp emojisi koydu. Tweet’inde ise sadece #Bitcoin yazdı ve yanına kırık kalp emojisi koydu ve Bitcoin’de saatlikte %2 günlükte ise %1’lık düşüş gerçekleşti.

Geçtiğimiz 5 ay boyunca Elon Musk defalarca kez piyasa hakkında tweet’ler attı. Bu yazımızda attığı tweet’ler sonrası Bitcoin’de gerçekleşen saatlik ve günlük değişimleri inceleyeceğiz. Sonucunda ise attığı tweetlerin Bitcoin fiyatına etkisini tartışacağız.

1) 12 Mart

1 saatlik değişim: -%0.4
24 saatlik değişim: %5.5

Tweetten sonraki 1 saat içerisinde küçük ölçekli bir düşüş gerçekleşti. Bu nedenle pratikte kayda değer bir tepki yoktu. Ertesi gün ise fiyatta yükselme yaşandı.

2) 24 Mart

1 saatlik değişim: %1
24 saatlik değişim: -%2.6

Tesla ile Bitcoin alımına izin verileceğine dair attığı tweetten sonraki 1 saat içerisinde fiyatta %1’lik bir artış yaşandı. Ancak ardından ertesi gün neredeyse 3 katı oranında bir düşüş gerçekleşti. Fiyata neredeyse hiçbir etkisi olmadığını gösterdi.

3) 24 Nisan

1 saatlik değişim: %1
24 saatlik değişim: Değişim Yok

Bu attığı tweet’te ise Bitcoin hodl edeceği iması oluştu. Ancak gördüğünüz üzere 1 saatte %1’lik bir artış görülse de günlük değişim yok. Piyasaya etkisi görülmedi.

4) 7 Mayıs

1 saatlik değişim: Değişim Yok
24 saatlik değişim: %4

Kriptoparanın umut verici olduğunu söylerken aynı zamanda dikkatli yatırım uyarısında bulunduğu bu tweeti 7 mayıs tarihinde attı. İlk bir saat içerisinde gözle görülür bir etki gerçekleşmedi. Ancak ertesi gün fiyatta yükselme yaşandı ve bu tweet ile bağlantılı görünmüyor.

5) 12 Mayıs

1 saatlik değişim: -%10
24 saatlik değişim: -%10

Bu tweetin ardından $50.000 USD seviyesine keskin bir düşüş gerçekleşti. Bir gün sonra bir miktar istikrar görüldü, ancak iyileşme gerçekleşmedi.

6) 13 Mayıs

1 saatlik değişim: -%1
24 saatlik değişim: Değişim Yok

Kriptoya şiddetle inandığını ancak yine de fosil yakıt kullanımını özellikle kömür kullanımını şiddetle eleştirdiği bu tweet sonrası kayda değer bir değişiklik yine gerçekleşmedi.

7) 19 Mayıs

1 saatlik değişim: %3.6
24 saatlik değişim: %10

İki tweet arasında 1 saat fark var. 24 saat boyunca Musk’ın tweet’ine atfedemeyeceğimiz daha yüksek bir artış gerçekleşti.

8) 24 Mayıs

1 saatlik değişim: %1
24 saatlik değişim: -%3

BTC, o gün $4.000 USD ile zaten yükselişteydi. Tweet’in atıldığı sıralarda küçük, kısa bir artış fark edilebilir. Ancak bununla bağlantılı olduğu kesin olarak söylenemez – bunun yerine, muhtemelen normal fiyat hareketidir diyebiliriz. . Fiyat günlük grafikte ise düştü ve ardından yatay işlem görmeye devam etti.

9) 4 Haziran

1 saatlik değişim: -%2
24 saatlik değişim: -%1

Kırık kalp emojisi içeren tweet’inde ise yine kayda değer bir değişim olmadığını söyleyebiliz.

Sonuç

Bu çalışmada Elon Musk’ın Bitcoin’e etki ettiği düşünülen 9 tweet ve sonrasında 1 saat ve 24 saat içerisindeki Bitcoin fiyat hareketleri incelenmiştir. Veriler açıkça gösteriyor ki; Elon Musk Bitcoin fiyatı üzerinde kayda değer bir etkiye sahip değildir. Bu çalışmanın Dogecoin (DOGE) versiyonunun yapıldığı takdirde sonucun ne olacağı ise merak ettiğim bir diğer konu.

Kaynaklar:
1- Cryptonews

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin

Bitcoin Miami 2021 Konferansı Nedir ve Neler Konuşuldu?

Haftanın İyi Performansları Solana, Dogecoin ve Theta’dan Geldi