in ,

Elon Musk Neden Tesla’nın Bitcoin’lerini Sattı?

İlk olarak Şubat 2021 (satın alma Ocak 2021 tarihinde gerçekleşti) tarihinde Elon Musk, Tesla’nın “nakit getirilerini daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek ve daha fazla esneklik” sağladığını açıklayarak 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın alması gündemden uzun süre düşmemişti.

20 Temmuz tarihinde Tesla, ikinci çeyrek raporunda 1 yıldan uzun süredir portföyünde tuttuğu Bitcoin’lerin yaklaşık %75’ini fiat paraya çevirdiği açıklandı. Elon Musk, “Çin’deki Covid nedenli kapanmalar göz önüne alındığında, şirketin genel likiditesiyle ilgili” endişeleri nedeniyle Bitcoin’lerin çoğunu sattığını ifade etti. Bunun yanında tedarik zincirindeki kesintilerin, işgücü sorunlarının ve üretimdeki kesintilerinin etki alanını düşürmek için şirketin nakit para ihtiyacı bu yolla giderildi.

Tesla Bitcoin’e kapılarını tamamen kapatmıyor. Elon Musk açıklamalarında “Gelecekte Bitcoin varlıklarımızı artırmaya kesinlikle açığız, bu yüzden bu satışın Bitcoin hakkında alınan bir karar olarak yorumlanmamalı.” ifadelerini kullandı.

Satışın Arkasındaki Nedenler

Tesla geçtiğimiz günlerde açıkladığı bilanço doğrultusunda Mayıs ayında Bitcoin satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Yaklaşık 30.000$ ortalamayla 31.500 Bitcoin satıldı. Bu satıştan 106 milyon dolar zarar edildi. Ancak Bitcoin’in Temmuz ayında 19.000$’ın altına sarkan ve şu sıralar 20.000-23.000$ bandında seyrettiği göz önünde bulundurulduğunda daha büyük bir zararın eşiğinden dönüldüğü söylenebilir.

Sokağa çıkma yasağı, Şanghay gibi şehirlerdeki Tesla’nın en büyük fabrikalarından bazılarının geçtiğimiz bahar aylarında bir aydan uzun süreliğine kapanmasına neden oldu. Üretime bu tür bir darbe Tesla’yı yeni nakit araçları bulmaya zorladı. Normal üretim sırasında Tesla, Çin’de genellikle ayda yaklaşık 60.000 araç satıyor. Haziran ayında rekor sayıda otomobil satışına rağmen, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık 70.000 daha az otomobil satıldı.

Yukarda belirtilen nedenler doğrultusunda Elon Musk, dolayısıyla Tesla, nakit para bulmak zorunda kaldı. Tesla’yı Bitcoin satışına iten karar, Tesla’nın bilançosunda kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olan hasarı en aza indirmeye yönelik bir girişim olduğu söylenebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

inSHAPE IDO Detayları ve Araştırma Raporu

Dogecoin

Dogecoin Fiyatına Olumlu Yansıyabilecek Harika Gelişme!