in

Elon Musk’ı Öne Çıkaran 15 Neden Nedir?

Onu sev ya da nefret et, Elon Musk hepimizin onun hakkında konuşmasını nasıl sağlayacağını gayet iyi biliyor.

Elon Musk kadar tartışmalı, öngörülemeyen ve gerçekten büyüleyici birkaç figür var. Karizmatik milyarder, başkaları tarafından çok riskli veya tuhaf görülen projeleri finanse etmek için servetini ve etkisini kullanan çılgın bir bilim adamı haline geldi.

Twitter’daki rantlarından bazen yaptığı saçma sapan ama bir o kadar da  dahiyane nokta atışlarına kadar, Musk neslimizin en ilginç insanlarından biri haline geldi. İşte Elon Musk’ı neden bu kadar garip bir şekilde büyüleyici bulduğumuza dair birkaç örnek.

Flamethrowers: En Garip Şekilde Para Toplamak

Elon Musk, Boring Company‘nin flamethrowers (resimde gördüğünüz ilginç alev silahı) yaratacağını ilk tweetlediğinde, birçok insan anlaşılır bir şekilde şaka yaptığını düşündü. Ama şimdiye kadar öğrendiğimiz bir şey varsa, Musk gösterişli duyuruları söz konusu olduğunda nadiren şaka yapar.

Boring Company’nin “Not-a-Flamethrower”ının her biri 500 dolara satıldı ve yeraltı tünel projeleri için 10 milyon dolar toplamayı başardı. Bu, Musk’ın alışılmışın dışında iş stratejilerinin sadece küçük bir örneği ve gerçekten karşılığını verdi.

Onun Hayal Gücü: Çirkin Fikirlerle Halkı Kızdırmak

Musk’ın sık sık Twitter’da etkin olduğu biliniyor ve tweet’leri genellikle çok fazla heyecan yaratıyor ve medyanın ilgisini çekiyor. Örneğin, bir cyborg dragon inşa ettiğini açıkladığı tweetini ele alalım. Bunun bir “cyborg” olması biyolojik madde içereceğini belirtiyor. Ne tarz korkunş şeylerden bahsettiğini hayal edebilirsiniz.

Buna ek olarak, Musk kısa bir süre önce bir şeker fabrikası açma arzuları hakkında tweet attı. Gerçek hayatta Willy Wonka olabilecek bir kişi varsa, o da Musk. Bu tweet’leri şaka olarak kolayca reddedebilirsiniz, ancak insanların alev makinelerinin de sadece şaka olduğunu düşündüklerini unutmayın.

Tesla: Yeni Nesil Otomobillerin Yaratılması

Hiç şüphe yok ki Tesla, Musk’ın şirket için öngördüğü başarı seviyesine henüz ulaşamamış olsa da, yenilikçi otomobil üreticisinin rakiplerini elektrikli otomobil yarışına teşvik ettiği inkar edilemez. Tesla, elektrikli ve otonom araçların profilini yükseltmekten çok daha fazlası, yeni nesil Otomotiv teknolojilerini yaratmada itici bir güç olmuştur.

Bunlardan en önemlisi, sizi istediğiniz hedefe götürebilen otopilot sistemidir. Basitçe söylemek gerekirse, Musk, diğer üreticilerin çoğunun bile düşünmediği yenilikleri takip ediyor. Sıradışı fikirlerini tüm endüstriyi daha heyecan verici bir yöne yönlendiren yaratıcılık türü olarak da tanımlayabiliriz.

Source (Kaynak): Smnt/Wikimedia Commons

İş Temelleri: Tüm Kurallara Meydan Okumak

Elon Musk belki de “az ama öz” mateforuna uymasını beklediğiniz son kişidir ama yine de özgeçmişi dikkat çekici bir şekilde sadedir. Doğrusu kuralları çiğneyen, alışılmışın dışında bir CV.

Geniş tecrübesi ve geçmişi göz önüne alındığında, her şeyi yetersiz gibi gözüken bir sayfaya indirmeyi başarması inanılmaz bir şey. Bu nedenle, bir dahaki sefere birisi size bir özgeçmişin iki sayfa veya daha fazla olması gerektiğini söylediğinde, bunları güvenle görmezden gelebilirsiniz.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): NovoResume

Rekorları Kırmak: Dünyanın En Büyük Pilini İnşa Etmek

Elon Musk büyük fikirlerin adamı. Genelde, onun vizyonu o kadar geniş ki çoğu zaman insanlar bunu ilk görüşte anlamayabilir. Birçok kişi, geçen yıl Güney Avustralya’da dünyanın en büyük bataryasını inşa edeceğini ve tüm projenin sadece 100 gün süreceğini açıkladığında Musk’tan şüphe etti. Bu cesur bir iddiaydı ve yine de Musk teslim etti. Büyük batarya Aralık 2017’de planlananın öncesinde devreye girdi ve 30.000 eve güç verme kapasitesine sahip. Bazen büyük bir rüya gerçekten işe yarıyor.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): Tesla

Mars’ı Kolonize Etmek: Mars’a İlk İnsanları Göndermek

Nispeten yakın zamana kadar, insanları Mars’a gönderme fikrinin gerçekçi olmadığı düşünüldüğünü unutmak kolaydır. Birçok yönden, Musk’ın SpaceX aracılığıyla çalışması, insan misyonlarının Mars’a uygulanabilirliği hakkındaki halkın algılarını değiştirmeye yardımcı oldu.

Elon Musk, Bu çalışmanın bize uzayda Medeniyetler inşa etmek için daha fazla sebep verdiğini söylüyor. Bir çoğu Musk’ın 2022 yılına kadar Mars’a kargo gemileri gönderme planlarından şüpheci olsa da, sonunda insan kolonileri tarafından takip edilecek, Musk’ın birçok etkileyici savunucusu var. Örneğin, Scott Kelly’yi ele alalım – uzayda geçirilen ardışık günlerin çoğunun rekorunu elinde tutan astronot.- 2015 yılında Kelly, “Elon Musk roketini fırlatacağını ve daha sonra ilk aşamayı bir mavnaya indireceğini söylediğinde, deli olduğunu düşündüm. Ve sonra yaptı. Ne söylediğinden bir daha asla şüphe etmeyeceğim.”

Musk’ın fikirlerinin fantastik görünmesine rağmen, hedeflerine istikrarlı bir şekilde ulaştığını ve önemli kamu figürlerinin görüşlerini salladığını hatırlatan bir başka hatırlatma.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): Kevin Gill / Flickr

Dünyayı Bağlamak: Roket Yolculuğunu Dünya’ya Getirmek

Birçoğumuz roketleri sadece uzay için uygun araçlar olarak düşünürken, Musk yine sınırları kırıyor ve teknolojiyi Dünya’ya uygulayarak kutunun dışında düşünüyor. Bu yılın başlarında Musk, Hyperloop sistemini SpaceX roket bağlantı noktalarına bağlama planlarını açıkladı.

Bu, teorik olarak, insanların büyük kentsel alanlardan roket limanlarına on dakika kadar kısa bir sürede yerin altında seyahat etmelerine izin verecek ve daha sonra buradan dünyanın diğer tarafındaki bir şehre bağlı bir rokete binebilecekler. Olağandışı Seyahat sistemi, teorik olarak, bir saatten daha kısa bir sürede bir yarım küreden diğerine seyahat eden insanları görebilir. Büyük hedefleri, personeli tarafından, özellikle de projedeki deneyimlerinden çok bahseden SpaceX COO Gwynne Shotwell tarafından destekleniyor.

Yapay Zeka Hakkındaki Düşünceleri: Robotlara Karşı Çıkmak

Yenilikçi ve fütüristik her şeye olan tutkusuna rağmen, Musk, yapay zekada potansiyel olarak tehlikeli atılımlar olarak gördüğü şeyin vokal bir rakibi haline geldi. Musk, bazı ürkütücü AI’leri yaratan sayısız diğer şirket ve bilim insanına katılmak yerine, akıllı robotların tehlikelerine karşı konuşmaya kendini adamıştır.

2017 yılında Musk, sözde “katil robotlar”ın tamamen yasaklanması çağrısında bulunan 116 uzmandan biriydi. Birçok insanın tehlikeleri ne olursa olsun yapay zekadaki tüm ilerlemeleri memnuniyetle karşıladığı bir çağda, Musk bu düşüncelerden ayrı duruyor.

Sürdürülebilir Teknolojileri: Temiz Enerjiyi Daha Erişilebilir Hale Getirmek

Musk’ın en çok övülen özelliklerinden biri sürdürülebilirlik ve temiz enerji tutkusudur. Her yerde kitleler için yeşil enerji teknolojileri geliştirir ve o lokasyonlara entegre etme çabaları bunu daha da belirginleştiriyor.

Birçok CEO ve endüstri lideri, sürdürülebilirlik çabalarını kendi şirketlerine ve enerji harcamalarına kısıtlamaktan memnun olsa da, Musk, insanlara evde kendi yenilenebilir enerjilerini üretme fırsatı veren cihazlar oluşturmak için bir adım daha ileri gitti. Bu, daha geleneksel güneş panellerinden ve diğer yerli güneş teknolojilerinden uzaklaşan Tesla güneş kiremitlerinin piyasaya sürülmesi en çarpıcı olanıydı.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules Kaynak: Tesla

Uzay Araştırmaları: Uzay Yolculuğunun Sınırlarını Zorlamak

Yakın zamana kadar, uzay araştırmaları öncelikle seçkin uluslararası ajansların alanıydı. Özel bir şirketin kendi roketlerini yaratması ve kendi uzay görevlerini planlamaya başlaması düşünülemezdi. Ancak, bildiğimiz gibi, Elon Musk neredeyse tamamen düşünülemez olanlarla ilgileniyor.

Bu yılın Mayıs ayında Musk, Spacex’in Falcon 9’unun sadece 5 yıl içinde inanılmaz bir 300 görevi tamamlaması beklendiğini açıkladı. Falcon 9, Musk’ın insanları ay ve Mars’a getireceğini umduğu uzun zamandır beklenen BFR’NİN ön koşucusudur. Falcon 9 misyonları, Musk’ın insanlı BFR misyonlarının başlangıcı olacağını umduğu beş yıllık bir planın başlangıcını işaret ediyor.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): SpaceX

Yaratıcılığı: Atıkları Ticarileştirerek Geri Dönüştürme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Musk’ın finansman stratejileri yaratıcı değilse hiçbir şey değildir. Alev makinelerinin başarısının ardından Musk, kamu tüketimi için en son ürününün bir dizi birbirine kenetlenmiş tuğla olacağını açıkladı. Ama bunlar sadece tuğla değil. Boring Company’nin tünel sondajı sırasında çıkarılan topraktan oluşurlar.

Tuğlaların flamethrowers kadar başarılı olacağı muhtemeldir. Eğer birisi binlerce insanı sıraya sokabilir ve geri dönüştürülmüş kir tuğlaları onlara satacaksa eğer bu Elon’dan başkası değil.

Starman Lansmanı: Uzaya Bir Roadster Ateş

Hiçbir şey, Elon Musk’ın bir insan olarak garip cazibesini ve bu yılın başlarında Starman lansmanını özetleyemez. Falcon Heavy roketi için görünüşte bir test lansmanı olmasına rağmen, Musk ayrıca Mars’ın yörüngesine parlak kırmızı bir Tesla Roadster ateşledi.

Gerçeküstü görüntünün üstesinden gelmek için, Roadster SpaceX uzay giysisi giymiş bir yolcu taşıdı ve sanki evrenden yavaş bir şekilde geçiyormuş gibi düzenlendi. Bu, şimdiye kadar yaşanmış en garip ve en şaşırtıcı şeylerden biri olarak tarihe geçecek bir görüntü.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): SpaceX/Wikimedia Commons

Hyperloop: Toplu Taşımayı Yeniden Keşfetmek

Sanki Elon Musk her şeyi yeniden keşfetmek veya geliştirmekle meşgul değilmiş gibi, toplu taşımayı da tamamen dönüştürmek için çalışıyor. Hyperloop projesi, süper hızlı bölmelerin yolcuları manyetik izler boyunca taşıyacağı bir yeraltı tünelleri sistemi yaratmayı amaçlıyor.

Tasarım, etrafındaki hiçbir şeye benzemiyor ve şimdiden bazı önemli kilometre taşlarına ulaştı. Geçen yıl bir Hyperloop podu 200 mil / saat hıza ulaştı ve bu yıl Musk, Hyperloop’un ses hızının yarısına ulaşması için planlarını açıkladı. Gerçek Musk tarzında, hırslı, çirkin ve muhtemelen gerçekleşecek.

What Makes Elon Musk Stand Out? 15 Reasons Why the Serial Entrepreneur is Subverting All the Rules

Source (Kaynak): Kevin Krejci/Flickr

Rekabetçi Ruhu: Dünyayı Harekete Geçirme

Musk’ın Twitter’ı sıkça kullanması, onun rekabetçi çizgisini çoğu zaman gizli tuttuğumuz anlamına geliyor. Rakiplerini alenen kışkırtmaktan veya bariz rekabetçi davranışlarda bulunmaktan çekinen pek çok CEO ve endüstri liderinin aksine Musk geri adım atmıyor.

Havacılık şirketi Boeing’in SpaceX’i Mars’ta mağlup edecekleri hakkındaki bir makaleye online olarak yanıt verdi. Çünkü United Launch Alliance’ın 2023’ten önce başka bir roket fırlatmasının mümkün olmadığını duyurdu.

Başkalarının Yapamayacağı Yerlere Gitmek: Zihinleri ve Makineleri Bağlamak

Elon Musk’ın en ilgi çekici ve sıra dışı projelerinden biri Neuralink olmuştur. 2017’de başlatılan iddialı proje, insan zihnini bilgisayarlara bağlamayı amaçlıyor.

Musk, bunun, son derece gelişmiş AI’lerin ortaya çıkmasıyla insanların “modası geçmiş” olmalarını önlemeye yardımcı olacağına inanıyor. Diğer şirketler yapay zekaları geliştirmekle meşgulken Musk, insan zihnini geliştirmek ve mekanik rekabette üstünlük sağlamakla daha çok ilgileniyor.

Source (Kaynak): interestingengineering.com

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

vitalik buterin, ethereum

Ethereum Mucidi Vitalik Buterin’den Dump Hareketi: Kriptopara Piyasasında Neler Oluyor?

Bitcoin

13 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi