içinde ,

Elon Musk: ABD 18 Aya Kadar Sürebilecek Durgunluk İçinde

Elon Musk, Jeff Bezos’un enflasyona yönelik yorumlarına katılıyor.

Binance, Elon Musk

Elon Musk, ABD ekonomisinin “muhtemelen” bir durgunluk içinde olduğunu belirtirken, şirketleri maliyet ve nakit akışlarını takip etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Musk yorumlarını pazartesi günü Miami’deki bir teknoloji konferansında yaptı. Elon Musk, ABD’nin daha da kötüleşecek bir durgunluk içinde olduğuna inandığını belirtti. 

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su, All-In podcast’inin ev sahipliği yaptığı Miami teknoloji konferansı All-In’de video aracılığıyla yorum yaptı ve durgunluğun bir yıldan 18 aya kadar sürebileceğini aktardı. Bu konudaki yorumu şöyle oldu,

“Bu durum geçecek. Muhtemelen biraz zor olacak. Bilmiyorum, bir yıl, belki 12 ila 18 ay arasında bir süre ve sonra yeniden patlama olacak.”

FED, 1980’lerin başından beri en yüksek hızına yakın seyreden enflasyonu soğutmaya yardımcı olmak için para politikasını sıkılaştırırken buna paralel olarak son zamanlarda durgunluk korkuları artmaya başladı. Bloomberg’in en son aylık ekonomist anketine göre, önümüzdeki yıl ekonomik gerileme ihtimali yüzde 30’a yükseldi.

Tesla Inc. ve SpaceX’in CEO’su Musk, teknoloji konferansında ekonomi ve politikaya yönelik yorumlarda bulundu. Twitter Inc.’i satın almak için 44 milyar dolarlık bir devralma girişiminin ortasında Musk, sosyal medya şirketini, iddia edilen kullanıcılarının çoğunun aslında bot olduğu konusunda daha fazla ayrıntı için zorluyor.

Musk, resesyonların mutlaka kötü bir şey olmadığını öne sürerek, halka açık şirketlerde geçirdiği süre boyunca bunlardan birkaçını yaşadığını da sözlerine ekledi.

“Durgunluk mutlaka kötü bir şey değildir. Birkaç tanesinden geçtim. Çok uzun süren bir patlama süreci yaşarsanız, yanlış bir sermaye dağılımı elde edersiniz. Temel olarak, aptalların üzerine para yağmaya başlar. Saçma sapan şirketler iflas ediyor ve faydalı ürünler yapanlar ayakta kalıyor. Önemli bir bakış açısıyla, işleri uç noktalara çok yakın yürütmediğinizden emin olun. İrrasyonel zamanlarda dayanacak sermaye rezervimiz mevcut.” 

Musk’a, milyarder arkadaşı Jeff Bezos’un enflasyon hakkında yaptığı yorum sorulduğunda, cevabı “yükselen fiyatlar sadece para basımından kaynaklanıyor.” şeklinde oldu. 

Musk, durgunluk hakkında ilk kez yorum yapmıyor. Tesla CEO’su 2021’de bir sonraki durgunluğun önümüzdeki iki yıl içinde geleceğine inandığını söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde eski Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein CBS’ye çok yüksek bir durgunluk riski olduğuna inandığını aktarmıştı. Deutsche Bank ekonomistleri, enflasyon ve yüksek faiz oranlarını gerekçe göstererek ABD’nin 2023’te resesyona gireceğini tahmin ediyor. Goldman Sachs, iki yıl içinde resesyon olasılığının %35 olduğunu söyledi. Bank of America, geçtiğimiz Nisan ayında durgunluk şoku konusunda uyarıda bulundu.

Geçen hafta, FED Başkanı Jerome Powell, artan faiz oranlarının “acı verici” olduğunu kabul etmişti. Buna karşılık fiyatların yüksek seyrinin daha kötü sonuçlar doğurabileceğini de eklemişti.

FED Başkanı Powell bu akşam TSİ 21:00’de konuşma yapacak. Konuşmanın yakından takip edilmesinde fayda var. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

SEC Başkanı Gensler’den Kripto Yorumu! Yeni Düzenleme mi Geliyor?

CeekVR (CEEK) ve RadioCaca (RACA) Güncel Fiyat Analizleri I 17.05.2022