in

El Salvador’un Bitcoin Atılımları Devam Ediyor

Bitcoin

El Salvador hükümeti, Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak kabul ettikten sonra Eylül ayında 200’den fazla ATM kurulumunu gerçekleştirdi.

El Salvador şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan sonra üçüncü en büyük kripto ATM ağına sahip. Aynı zamanda Güney Amerika’daki tüm kripto ATM’lerinin %70’ini oluşturuyor.

Kriptopara, Bitcoin

Coin ATM Radar verilerine göre El Salvador, yerel Bitcoin işlemlerini ve Bitcoin’i ABD dolarına çevirmeyi kolaylaştırmak için bugüne kadar 205 kripto ATM’sini yerleştirdikten sonra Birleşik Krallık’ta bulunan kripto ATM sayısını geçti.

16 Ağustos’taki Statista verileriyle karşılaştırıldığında, El Salvador’un sadece bir ayda 201 ATM’yi başarıyla kurduğu görülmektedir. Daha önce, ülke sadece dört kripto ATM’si ile listede 43. sırada yer almaktaydı.

Başkan Nayib Bukele, başlangıçta Bitcoin’in benimsenmesinin 200 ATM ve 50 şubeden oluşan bir ağ tarafından destekleneceğini belirtmişti. El Salvador hükümeti, ülkedeki Bitcoin cüzdanlarına ve ATM kullanımını kolaylaştırmak için Chivo adlı bir kurum içi kriptopara cüzdan sağlayıcısı ile ortaklık kurdu.

Bitcoin Ethereum

Kripto ATM kurulumları, 27.664 aktif makine ve Eylül ayında eklenen 2.790 yeni makine ile dünya çapında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak tüccarlar, kazançlarını geri çekmeden önce Bitcoin ödemelerini USD’ye çevirme seçeneğine de sahip.

Diğer bölgeler, Bitcoin’in ana akım bir varlık olarak kullanım durumuna henüz karar vermemiş olsa da, her gün dünya çapında ortalama 63,7 ATM kurulmaya devam ediyor. Genesis coin %40,7 pazar payıyla lider kripto ATM üreticisi olmaya devam ederken, General Bytes %22,7 ve BitAccess %12,7 pazar paylarına sahip.

El Salvador halkı, Bitcoin’i tamamen benimseyebilmiş değil. Zira yerel halk tarafından yakılan Bitcoin ATM’leri de mevcut. Bitcoin’in benimsenmesini protesto edenler, belirsizlik, fiyat dalgalanması ve kripto piyasasına olan endişelerini vurguladı.

Chivo kiosk, hükümetin BTC ve USD takasları için bir altyapı oluşturmaya yönelik ilk girişimidir. Şu anda El Salvador, yasal ödeme aracı olarak hem Bitcoin hem de ABD dolarını kullanmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Stablecoin

Stablecoin’lerin 5 Faydası

Realm Ekibi ile AMA Etkinliği