içinde

El Salvador’dan Sonra Ukrayna

Ukrayna’da kripto paralar yasal hale geliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, kripto varlıklar için düzenleyici çerçeve oluşturan yasayı imzaladı. Sanal Varlıklar Yasası, kripto para platformlarının Ukrayna’nın çıkarları adına faaliyet göstermesine izni verecek.

Onay, ülke savunmasını finanse etmek ve insani sorunlarla başa çıkabilmek için kripto para bağışlarına giderek daha fazla ihtiyaç duyulmasının ardından geldi. 

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, dün Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin, ilk olarak Şubat ayında ülkenin yasama organı Verkhovna Rada tarafından kabul edilen Sanal Varlıklar adlı yasa tasarısını imzaladığını duyurdu. Buna göre kripto borsalarının ve dijital varlıkları elinde bulunduran firmaların Ukrayna’da yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için hükümete kayıt yaptırmaları gerekecek ve bankaların kripto firmaları için hesap açmasına izin verilecek.

Yasa, Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna ülkenin dijital varlıklarla ilgili politikalarını belirleme, kripto ile uğraşan işletmelere lisans verme ve finansal denetçi olarak hareket etme yetkisi veriyor.  

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, “Bu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması, kripto sektörünü gölgelerden çıkarmak ve Ukrayna’da sanal varlıklar için yasal bir pazar başlatmak için önemli bir adım” yorumunda bulundu. 

Kripto paralar, 24 Şubat’ta başlayan işgalin ardından ülkenin Rusya’ya karşı mevcut mücadelesinde önemli bir konu haline geldi. Birçok birey ve grup, insani nedenler doğrultusunda Ukrayna’ya bağışta bulundu, böylece Ukrayna, ordusunu finanse etti. Bu dönemde Ukrayna Merkez Bankası, nakit çekimine sınırlama getirdi, ülkenin para birimi olan Grivna’yı sabitledi ve elektronik para ihracını askıya aldı.

Sanal Varlıklar Yasası, Ukraynalı milletvekillerin ülkenin vergi kanununu güncellemesinin ardından yürürlüğe girecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

ApeCoin (APE), Binance, KuCoin ve Huobi Global Borsalarında Listeleniyor: ApeCoin Nedir?

Binance, PancakeSwap Mini Programını Duyurdu