in ,

El Salvador’da Kripto Hizmeti Veren 200 ATM Kurulacak

El Salvador, Bitcoin

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğinden bu yana günden güne gündemdeki yerini sağlamlaştırıyor. Yasanın yürürlüğe gireceği 7 Eylül tarihi yaklaşırken devlet başkanı Nayib Bukele bir takım açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada BTC-USD dönüşümü yapacak olan 200 ATM ve 50 banka şubesinin açılacağını söyledi. Bukele, Bitcoin kullanmak istemeyen kullanıcılara ne olacağına yönelik soruya cevaben ise şu sözleri kaydetti:

Chivo uygulamasını indirmeyin ve normal hayatınızı yaşamaya devam edin. Hiç kimse sizin dolarınızı almayacak. İsteyen herkes Western Union’da sıraya girip komisyon ödeyerek transfer gerçekleştirebilir”

El Salvador’da devletin çıkardığı Chivo isimli cüzdan uygulamasını indiren kullanıcılar bir takım avantajlara sahip olacak. Kullanıcılar uygulamayı indirdikleri takdirde 30 USD değerinde Bitcoin alacaklar. Bunun yanı sıra havale için harcanan paralardan da tasarruf sağlayabilecekler.

Yaptığı açıklamada Bukele, yılda 400 milyon USD komisyon ödediklerini söyledi. Sadece bu konuda bile ülkenin ciddi miktarda tasarruf edeceğini sözlerine ekledi. Bunun yanında Bukele, nakit taşımanın da gereklilik olmaktan çıkmasını ise avantajlar arasında yer aldığını düşünüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

kriptopara

Kripto Varlıkları En Hızlı Benimseyen Dünya Ülkeleri

Ethereum

Kraken ve 5 farklı DeFi Protokolü, Ethereum 2.0 Geliştirmelerine $1.5M Bağış Yapıyor