içinde

El Salvador “Volkan Bonolarını” Erteliyor

Hükümet “volkan bonolarının” 20 Mart’a kadar başlayacağını duyurmuştu, ancak görünüşe göre bonolar, belirtilen tarihe yetiştirilemedi.

El Salvador, Bitcoin

Herhangi bir resmi duyurunun yapılmadığını da göz önünde bulundurursak El Salvador hükümeti, sözde “volkan bonolarının” piyasaya çıkış tarihini ertelemiş gibi görünüyor. Daha önce, Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, halka projenin 20 Mart’a kadar başlayacağını belirtmişti. Ancak Financial Times’ın bildirdiği gibi, bono satışını başlatmak için gerekli mevzuat hala Salvador parlamentosundan geçmedi.

Cuma günü yerel bir televizyon programında konuşan Zelaya, bir kez daha söylemlerini yineledi. Volkan bonolarının 15 ile 20 Mart tarihleri arasında lansmanının yapılmasının planlandığından bahsetti. Zelaya, bu kez de dünyadaki istikrarsız siyasi durumun planlanan zamanlamayı etkileyebilecek faktörlerden biri olduğunu belirtti.

Nayib Bukele, Kasım 2021’de Conchagua yanardağının tabanında madeni para şeklinde bir “Bitcoin şehri” projesini tanıtmıştı. Bukele’nin görüşüne göre, kripto madenciliği operasyonları ve minimum vergilerle bu yeni şehrin inşası, 1 milyar dolarlık bono ihracı ile finanse edilecekti. O zamandan beri “Bitcoin bonoları” veya “volkan bonoları” olarak ünlenen bu bonoların 10 yıl sürmesi ve sahiplerine yıllık %6,5 faiz ödemesi öngörülüyor.

Bu arada, El Salvador’un komşusu Honduras, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak resmi olarak kabul eden dünyada ikinci ülke olma yolunda ilerliyor. Bazı kaynaklara göre, bu durum Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro’nun El Salvador’un “dolar hegemonyasından kaçan” tek ülke olmadığı iddiasından kaynaklanıyor.

Kaynak: cointelegraph

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Ariva (ARV) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: Ariva (ARV) Nedir?

TrustFi Hunter

TrustFi Global Hunter Programını Duyurdu