in , ,

El Salvador, BTC Tahvilleriyle Desteklenen İlk ‘Bitcoin Şehrini’ İnşa Edecek

Birçok Salvadorlu, Bitcoin hakkında şüpheci tavır sergiledi ve BTC’nin volatil yapısı, hükümete karşı protestoları ateşledi.

Başkan Nayib Bukele, Orta Amerika ülkesinde yatırımı körüklemek için kriptopara kullanma iddiasını ikiye katladığını ve El Salvador’un Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni inşa etmeyi planladığını açıkladı.

El Salvador’da bir haftalık Bitcoin tanıtımının son etkinliğinde konuşan Bukele, La Union’ın doğu bölgesinde planlanmış bir kentte, bir volkandan jeotermal enerji alacağını ve katma değer vergisi dışında herhangi bir vergi almayacağını söyledi.

Cumartesi günü Mizata sahil beldesinde, beyazlar içinde ve ters bir beyzbol şapkası takan Bukele,

“Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar para kazanın. Bu, bir volkan tarafından çalışan ve enerjilendirilen tamamen ekolojik bir şehir.”

Bukele, alınan vergilerin yarısının şehri inşa etmek için çıkarılan tahvilleri finanse etmek için kullanılacağını ve diğer yarısının çöp toplama gibi hizmetler için ödeme yapılacağını söyledi ve kamu altyapısının yaklaşık 300,000 Bitcoin’e (17.7 milyar dolar) mal olacağını tahmin etti.

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olmuştu.

Bitcoin

Bukele popüler bir başkan olmasına rağmen kamuoyu anketleri, Salvadorluların onun Bitcoin sevgisi konusunda şüpheci olduğunu ve BTC’nin volatilite tanımının hükümete karşı protestoları ateşlediğini gösteriyor.

Planını, Büyük İskender tarafından kurulan şehirlere benzeten Bukele, Bitcoin City’nin bir havaalanı, konut ve ticari alanlarla dairesel olacağını ve havadan bir Bitcoin sembolü gibi görünecek şekilde tasarlanmış merkezi bir plazaya sahip olacağını söyledi.

El Salvador’un ilk tahvilleri 2022 yılında ihraç etmeyi planladığını belirten Bukele, bunun 60 gün içinde tamamlanacağını öne sürdü.

Liquid Network

Blockchain teknolojisi sağlayıcısı ve Blockstream’in Strateji Sorumlusu Samson Mow, toplantıya “volkan tahvili” olarak bilinen ilk 10 yıllık sayının Bitcoin tarafından desteklenen ve yüzde 6.5’lik bir kupon taşıyan 1 milyar dolar değerinde olacağını söyledi. Toplamın yarısının piyasadan Bitcoin satın almaya gideceğini söyleyen Mow, diğer tahvillerin de bunu takip edeceğini belirtti.

Mow, beş yıllık bir kilitlenmeden sonra yatırımcılara “ek kupon” vermek için aynı zamanda tahvili finanse etmek için kullanılan Bitcoin’in bir kısmını satmaya başlayacağını ve kriptoparanın değerinin güçlü bir şekilde artmaya devam edeceğini söyledi.

“Bu, El Salvador’u dünyanın finans merkezi yapacak.”

Tahvil, bir Bitcoin sidechain network olan “Liquid Network” üzerinden verilecek. Mow, süreci kolaylaştırmak için El Salvador hükümetinin bir menkul kıymetler yasası üzerinde çalıştığını ve bir borsa işletmek için ilk lisansın Bitfinex’e verileceğini söyledi.

Mow, bu tür 10 tahvil ihraç edildikten sonra, 5 milyar dolarlık Bitcoin’in birkaç yıl boyunca piyasadan çekileceğini söyledi.

“Ve eğer bu tahvilleri yapmak için 10 ülke daha bulursanız, bu Bitcoin’in piyasa değerinin yarısı demektir.”

Tahvillerdeki “oyun teorisi” ilk ihraççı El Salvador’a bir avantaj sağladı, Mow bu konu hakkında şöyle söyledi:

 “Beş yıllık işaretteki Bitcoin 1 milyon dolara ulaşırsa, ki öyle olacağını düşünüyorum, iki çeyrek boyunca Bitcoin satacaklar ve bu 500 milyon doları telafi edecekler.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kriptopara

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 21.11.2021

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 21 Kasım 2021