in ,

El Salvador, Bitcoin Madenciliği İçin Jeotermal Enerjiden Yararlanacak

Bitcoin

El Salvador Başkan Nayib Bukele, Bitcoin madenciliği için ülkedeki volkanlar sayesinde jeotermal enerjiden yararlanmayı amaçlıyor.  

28 Eylül’de, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede yeni başlatılan BTC madenciliği için bir volkanın yakınlarına Bitcoin madencilik tesisi kurduklarını Twitter üzerinden “İlk Adımlar” başlığıyla kısa bir video ile paylaşmıştı.

Bu sabah ise Nayib Bukele başka bir tweet ile, ülkedeki Bitcoin mandenciliği hakkında yeni gelişmeler paylaştı. Tweet’e göre Nayib Bukele, El Salvador’un madencilikle yaklaşık 500$ değerinde (0,01083155 BTC) Bitcoin çıkardığını açıkladı. Tweet’in devamında ise Tesislerin halen test aşamasında ve kurulumlarının tamamlanmadığını belirtti ve “Volcanode” sayesinde çıkarılmış ilk BTC madenciliği diye de ekledi.

Bitcoin madenciliği, enerji tüketimi talepleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izi nedeniyle tartışmalara konu oluyor. Kriptoparaların çevre üzerindeki etkisine ilişkin artan inceleme ve soruşturmalar nedeniyle, bazı madenciler jeotermal enerji gibi daha temiz, yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Başkan Bukele, El Salvador’un devlete ait elektrik şirketi LaGeo’nun Bitcoin madenciliği için “çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir, karbon salınımı olmadan” kullanacağını söyledi.

El Salvador’da 30’a yakın volkan bulunuyor. Bu volkanlara da Bitcoin madencilik tesisleri kurulacak mı merak konusu.

Verilen karar, çevrecilerin eleştirilerinden sıyrılmış olsa da El Salvador halkı, ülkenin BTC’yi yasal olarak benimsenmesi konusunda bölünmüş durumda.

Halk Henüz Tamamıyla İkna Olmadı

Başkan Bukele, ilk olarak bu yıl Miami’deki Bitcoin Konferansı sırasında El Salvador’da BTC’yi yasal bir ödeme aracı olarak kabul etme planlarını açıklamıştı. O zamandan beri, bazı El Salvador’lu vatandaşlar, Bitcoin Yasasının Başkan Bukele’nin zaten otoriter olan çizgisini daha da ön plana çıkardığı iddiaları üzerine kararı eleştiriyorlar.

Başkan Bukele’nin aksi yönündeki önerilerine rağmen Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi işletmeleri istemeseler de Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye zorluyor.

Anonim kalmak isteyen yerel bir iş insanı Decrypt’e açıklamalarda bulundu:

“Hükümet hem büyük işletmeleri hem de küçük işletmeleri taciz etti. Yöneticiler Bitcoin Yasası hakkında olumsuz şeyler söylediği için, işletmeleri çalışma düzenlemelerine uyup uymadıklarını teftiş etmek için yetkililer gönderdiler.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT’ler Çevreyi Korumaya Yardım Ediyor

Terra 832 Milyon USD Değerinde LUNA Yaktı