içinde ,

El Salvador, 15 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Bitcoin

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele Twitter’da yaptığı açıklamada, Bitcoin $BTC’yi yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador hükümetinin 15 milyon dolara 410 Bitcoin satın aldığını ve döviz ticaretinin altı ayın en düşük noktasında olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin Twitter’da yaptığı açıklama:

Eylül ayındaki düşüş sırasında da Bitcoin satın alan Bukele, paylaştığı emoji yüklü bir tweet’te ülkenin para birimini “gerçekten ucuz” satın aldığını duyurdu.

Bu satın alma, El Salvador’un toplam varlıklarını şu anda yaklaşık 66 milyon dolar değerinde olan en az 1.801 Bitcoin’e getiriyor.

Bitcoin’in değeri, Bukele’nin açıklamasının ardından düşmeye devam etti ve Kasım ayındaki 68,789$’dan %46.72 düşüşle Cuma akşamı hafifçe 36,653$’a geri dönmeden önce 35,422$’a düştü. Bu yazı yazıldığı sırada 35,200$’dan işlem görüyor.

Bitcoin, El Salvador

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden, Bitcoin ATM’leri kuran ve işletmelerin kriptopara birimini kabul etmesini gerektiren ilk ülke oldu. Bukele daha sonra Salvador kıyılarında vergiden muaf bir Bitcoin Şehri inşa etme, belirli blockchain yatırımcıları için vatandaşlığı hızlı bir şekilde takip etme ve Orta Amerika ülkesini küresel bir kripto madenciliği etkin noktası haline getirebilecek jeotermal Bitcoin madenciliği tesisleri kurma sözü verdi. ABD doları, El Salvador’un diğer resmi para birimidir.

Twitter biyografisinde kendisini “El Salvador’un CEO’su” olarak tanımlayan Bukele, Bitcoin’i para birimi olarak benimsemek, El Salvador’un ekonomisini daha iyiye doğru değiştirirse, “FIAT için oyun bitti” diye tweet attı.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak benimsemesi, Bukele’yi kripto topluluğunda bir kahraman yapsa da, kararın büyük yatırımcılara fayda sağlarken normal insanlar için işleri daha da zorlaştırdığından şikayet eden Salvadorlular tarafından yaygın protestolara yol açtı. Eylül ayında Bitcoin karşıtı protestocular San Salvador’daki Yüksek Mahkeme binasının önüne tabelalar kaldırdı ve lastikler yaktı, ta ki ağır silahlı polis tarafından dağıtılıncaya kadar.

Bu arada, El Salvador’un ulusal borcu GSYİH’sının %50’sinin üzerine çıktı. Temmuz ayında Moody’s ülkenin kredi notunu Caa1’e indirdi ve bu da çok yüksek kredi riski anlamına geliyordu. Moody’s, El Salvador’un Bitcoin ticaretinin ülkenin kredi riskini artırdığını söyledi. El Salvador, Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyarıda bulunan Uluslararası Para Fonu’ndan 1,3 milyar dolarlık bir kredi arıyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

Bitcoin BTC

Bitcoin Halving (Yarılanması) Nedir?

SEC, Microstrategy’nin Bitcoin Muhasebesini Reddetti