içinde

ECB, Kriptonun Riskleriyle İlgili Uyarılarda Bulundu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto endüstrisinin tarihi bir krizde olduğunu ve kripto para birimlerine ve diğer dijital varlıklara yatırım yapmanın riskleri konusunda uyarılarda bulundu. Bu uyarılar, ECB’nin bu hafta sunduğu Finansal İstikrar İnceleme raporunda ortaya çıktı.

ECB’nin yayımladığı rapordaki uyarılar, İngiltere ve ABD düzenleyicilerinin yanı sıra IMF tarafından yapılan uyarılarla paralellik göstermektedir. Düzenleyiciler, kripto paraların yalnızca kullanıcılar için değil, küresel finans sistemi için de yüksek risk oluşturduğunu, mümkün olan en kısa sürede regülasyonlara tâbi tutulması gerektiğini ifade ediyor.

Pazartesi günü Hollanda televizyonuna konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “hiçbir değeri olmadığını” belirtti. Lagarde, dünyanın dört bir yanındaki yasa koyucularına seslenerek, deneyimsiz yatırımcıları korumak için kripto para ticaretinin düzenlenmesi konusunda çağırıda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası’nın raporunda yer verilen bir ifadeye göre; “kripto varlıklarının içsel ekonomik değeri veya referans varlıklarından yoksun olması, bir spekülasyon aracı olarak sıkça kullanılması, yüksek volatilite ve enerji tüketimleri ve yasa dışı faaliyetlerin finansmanında kullanılması nedeniyle kripto para birimlerini, yüksek riskli enstrümanlar haline getiriyor.”

Pek çok kurumun uyarılarına rağmen kripto endüstrisinin büyümeye devam etmesine de değinen ECB raporu; “Risklere rağmen, kripto varlıklara yönelik yatırımcı talebi artıyor. Bu artış, hızlı kazanç elde edebilmek için fırsatlardan, geleneksel varlık sınıflarına kıyasla kripto varlıklarının benzersiz özelliklerinden (…) ve portföy çeşitlendirmekle kurumsal yatırımcılar tarafından algılanan faydalardan kaynaklanıyor” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu rapora dahil edilen yakın tarihli bir ECB araştırma raporu, Avrupalıların en az %10’unun kripto paraya sahip olduğuna işaret ediyor. Araştırmaya göre, kripto kullanma konusunda en hevesli kesimin eğitimli gençler olduğu belirtiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Backstage (BKS) Nedir?

Portekiz, Bitcoin Vergisine Şimdilik Hayır Dedi