in

Ebeveynlerinize Bitcoin’i Açıklamak

Bitcoin kavramını açıklamak her zaman biraz zordur, ancak özellikle bunu ebeveynlerinize veya dijital olarak daha az eğilimli olabilecek nesillerden diğer insanlara açıklamaya çalışmak daha da zor olabilir.

Evet, kriptonun Y ve Z kuşağı için özel bir çekiciliği var, ancak bu onlardan önceki nesiller için çekici olmadığı anlamına gelmiyor.

Bitcoin’i eski topraklara açıklamanın sorunu, genellikle eşit derecede kafa karıştırıcı ve kendi başına ek açıklamalara ihtiyaç duyan terimler kullanmanızdır. Bitcoin dijital dünyada yaşıyor, ancak sizinkiler yaşamayabilir. En azından sanal para birimleri, node’lar ve kriptografi hakkında konuşmaya yetecek ölçüde değil.

İşte Bitcoin’i basit terimlerle açıklamanız gereken, en azından hedef kitlenize konuyu kavramanızı sağlayacak, neden bu konuya ilgi duyduğunuzu anlamanıza yetecek bir senaryo.

Dijital Para ve Hisse Senetlerinin Birleşimi Gibi

“Ee, neymiş bu Bitcoin Mitcoin?”

Bitcoin’i açıklamaya başladığınızda kriptopara kelimesinden kaçının. Onlar için “Bitcoin bir kriptopara birimidir” hiçbir şey ifade etmez. Bunun yerine “Bitcoin dijital paradır ve bir bakıma hisse senetlerine benzer” deyin.

Bitcoin

Kolay anlaşılır iki kavram: dijital para ve hisse senetleri.

Bitcoin nasıl ikisi gibi olabilir? Para gibidir, çünkü değeri vardır ve onu bir şeyler veya hizmetler satın almak için harcayabilirsiniz. Bununla diğer kişi veya şirketlere ödeme yapabilirsiniz. Hisse senetlerine benzer şekilde, insanların nasıl değer verdiğine bağlı olarak değer artar ve azalır – Bitcoin’in fiyatı her zaman değişir.

Bitcoin Sadece Dijital

“Şu anda üzerinizde Bitcoin var mı?” sorabilirler.

Cazip olsa da, bunun sanal bir para birimi olduğunu söylemeyin, kolay dijital para kavramına bağlı kalın. Aslında, her zaman dijital parayla uğraşırlar.

“Bitcoin dijital paradır, maaş çekinizin dijital para olması gibi.”

Ödeme aldığınızda, para işvereninizin banka hesabından kendi banka hesabınıza aktarılır. Banka kartı kullanarak bu parayla bir mağazadan ayakkabı alırsanız, o para ayakkabı mağazası sahibine aktarıldığı için dijital olarak kalır. Bu döngü sırasında para asla fiziksel değildir. Bitcoin her zaman böyledir: İnsanlar ve şirketler arasında hareket ederken dijital kalır.

Bitcoin Nereden Geliyor?

“Tamam, yani normal para bankadan geliyor, banka da onu ​​basan hükümetten alıyor. Bitcoin’leri kim basıyor?”

Bu, açıklaması en zor kısım olacak. Kriptografinin özelliklerini veya hash oranlarını boşverin. Altın madenciliği gibi, takip etmesi kolay başka bir basit benzetme yapın.

“Altına benzer şekilde, bir Bitcoin madeni olduğunu hayal edin. Bu madende tam olarak 21 milyon Bitcoin var. Bu Bitcoin’i elde etmek için güçlü bilgisayarlara ihtiyacınız var – aynı altın madenciliği için özel ekipmana ihtiyacınız olduğu gibi.”

Bitcoin

21 milyonu sorarlarsa, altın benzetmesine devam edin ve sadece altın gibi, dünyada sınırlı miktarda Bitcoin bulunduğunu söyleyin. Zaman geçtikçe madenciler bu Bitcoin’den daha fazlasını bulur ve kâr elde etmeyi umarak satarlar. Evet, bir gün daha fazla yeni Bitcoin olmayacak, ancak bu çok yıllar sonra gerçekleşecek ve o zamana kadar birçok insanın bir Bitcoin parçasına sahip olacağı fikri var.

“Bir parça? Nasıl sadece bir Bitcoin parçasına sahip olabilirsin?”

Tıpkı bir dolarlık banknotu sentlere ve daha küçük sentlere “kırabileceğiniz” gibi, Bitcoin de tam bir Bitcoin’in kullanılabilir parçalarına bölünebilir. Bir Bitcoin’in 0.01’ine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, tam bir Bitcoin fiyatı şu anda 9000 dolara kadar çıkabilir. Bir miktar Bitcoin’e sahip olmak için tam tutarı ödemeniz gerekmez.

Bitcoinler Cüzdanlarda Tutulur

“Bitcoin’i satın aldıktan sonra nerede tutuyorsunuz?”

Neyse ki, normal terimleri bir kereliğine kullanabiliriz.

“Sahip olduğunuz Bitcoin, dijital cüzdanınızda saklanır. Özel anahtarınızı kullanarak bu cüzdana yalnızca siz erişebilirsiniz. Ne kadar paranız olduğunu görebilir ve başka bir cüzdana göndererek harcayabilirsiniz.”

Biraz daha derine inmeyi deneyebilir ve işlemlerin nasıl çalıştığını ve tüm bunların nasıl güvence altına alındığını açıklayabilirsiniz. Kulaktan kulağa oynayın, ancak blockchain’de minimum düzeyde tutun ve sadece tutulan kayıtlar hakkında konuşun.

“Bitcoin ile yapılan tüm işlemler ortak bir bilançoya kaydedilir. Herkesin yeni işlemlerle güncellenen bu kaydın bir kopyası vardır, bu yüzden bireysel Bitcoin’leri bu şekilde takip edebiliriz. Kimse kim olduğunuzu veya Bitcoin’i neye harcadığınızı göremez, ancak işlemin kendisi görünür. Herkesin aynı anda aynı kayıtlara erişimi olduğundan, bilgilerin doğru olduğundan emin olabiliriz.”

Bitcoin’in Amacı Ne?

“Sınırlı tedarik, özel madencilik ekipmanı, süper yüksek fiyatlar, belki onları bir sonraki kişiye satmak… tüm bunların anlamı ne?”

Burada söyleyebileceğiniz pek çok şey var, ama basit tutalım.

“Bitcoin doğrudan insanlar arasında işleniyor, ilgili banka yok. Bu, hiç kimsenin sizi para harcamaktan veya hesaplarınızı dondurmaktan alıkoyamayacağı anlamına gelir. Bununla ne istersen yapabilirsin. Bir işlem için tek ihtiyacınız olan kendi özel anahtarınız ve bunu göndermek istediğiniz kişinin cüzdan adresidir.”

Scam

Bu son kısım herhangi birini tetiklerse, onlara tüm bu zaman boyunca banka kartları için PIN kodlarını – özel anahtarı – muhtemelen hatırlayabildiklerini hatırlatın. Ve cüzdan adresleri tıpkı e-posta adresleri gibidir, herkesin kendine özgü bir adresi vardır ve Bitcoin göndermek için bunu kullanırsınız. Bunu çok daha ayrıntılı ve gerçeğe daha yakın hale getirebilirsiniz, ancak o zaman kimse kazanamaz. Basit tutun.

“Ayrıca, Bitcoin küresel bir para birimidir. Dünyadaki herkes bunu kullanabilir ve hiçbir merkezi hükümet daha fazlasını yaparak onu şişiremez. Madende kalan 21 milyon Bitcoin’e bağlıyız ve fiyatı Bitcoin alıp satan herkes belirliyor – hisse senetleri gibi hatırlıyor musun?”

Bitcoin Harcamak

“Peki bu dijital parayı nerede harcayabiliriz?”

Şimdi daha sakin sulara giriyoruz.

“15 yıl önce her mağazada kredi kartınızı kullanamıyordunuz ama bugün çok daha fazla seçeneğiniz var değil mi? Bitcoin’de de durum aynı. Bitcoin’i kabul eden bazı çevrimiçi mağazalarda zaten harcayabilirsiniz ve bazı insanlar Bitcoin’de birbirlerine ödeme yapmayı kabul etti. Bunun büyümesi biraz zaman alacak ve bu, bazı insanların şimdi Bitcoin satın almasının ve bu kullanım nedeniyle Bitcoin daha fazla kullanılan ve daha değerli olana kadar devam etmesinin nedeninin bir parçası.”

Sonuç olarak;

Bu senaryolar, Bitcoin’i ailenize ilk kez açıklamaya çalıştığınızda yeterli olacaktır. İşlerin gerçekte nasıl çalıştığını açıklamak için ayrıntılara girmeye gerek yok. Mesele şu ki, karmaşık kavramları açıklamak için karmaşık terimler kullanmadan ana kavramları anlatmak istiyorsunuz.

Belki de üzerinden geçtiğiniz konuları daha iyi anlamalarını sağlamak için, onlar için bir hesap oluşturabilir ve bunun nasıl çalıştığını görmek için onlara birkaç Satoshi gönderebilirsiniz.

“Satoshi mi?? Bitcoin olduğunu söylediğini sanıyordum?!”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Kriptopara Çeşitleri Temel Analiz Yöntemiyle Nasıl Analiz Edilir?

Bitcoin, Solana, Polkadot Fiyat Analizi | 15 Eylül 2021