içinde

E-spor ve Blockchain Oyunları

E-Spor ve Play-to-Earn modelleri benimsenmeyi artıracak

Oyun ve e-spor pazar araştırma şirketi Newzoo, e-spor organizasyonlarının kazanç akışlarını çeşitlendirmek amacıyla blockchain’e yönelebileceğini belirtiyor.

Geçmişte oyunlar üzerinden para kazanmak; yalnızca internete oyun videoları yükleyerek, oyun içeriği hakkında yayınlar yaparak ve e-spor müsabakaları ile mümkündü. 2021’de ise birçok kişi blockchain aracılığıyla oyuncuların sadece oynayarak da para kazanabileceğini fark etti.

Bu eğilim 2022’de play-to-earn (P2E) iş modeli geliştikçe ve e-spor sektöründe blockchain benimsendikçe daha yaygın hale gelebilir. Oyun pazar araştırma şirketi Newzoo yayınladığı raporda, oyun şirketlerinin blockchain’i benimsemesine paralel olarak play-to-earn (P2E) modellerinin daha uygulanabilir hale getireceğini aktardı. 

Ek olarak e-spor organizasyonlarının gelir akışlarını çeşitlendirme ihtiyacı, NFT kullanarak blockchain tabanlı kazanç mekanizmalarına yönlendirebilir. Bu nedenle, blockchain içeren yeni e-spor iş modelleri ortaya çıkmaya başlıyor ve Newzoo’ya göre 2022’de daha fazla gelişme olacak.

“Yayıncılar, merkezi bir oyun ortamında daha güvenli ve meşru bir oyuncudan oyuncuya ticareti kolaylaştırmak için blokzinciri teknolojisini kullanabilir.”

Raporda, gençlerin Roblox, Fortnite ve Minecraft gibi mevcut “proto-metaverse” oyunlarına ilgisinin devam etmesi metaverse ile ilgili oyunları daha da yaygınlaştıracağını belirtti. 

Newzoo ayrıca “sanal gayrimenkul için altına hücumun daha yeni başladığını” tahmin ediyor. Şirketler metaverse oyunları içindeki potansiyel fırsatları görmeye devam ettikçe, sanal gayrimenkule daha fazla yatırım akabilir.

Kaynak: Cointelegraph

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 24 Şubat 2022

Devam Eden Airdrop Etkinlikleri