in

E- Kitap Okuyucu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Özellik

Person taking an e-reader from a book shelf. Selective focus. Very shallow dof. Text in the book is from A Christmas Carol by Charles Dickens (1843).

E- kitap okuyucular, okuyucuların yüzlerce kilo ağırlığındaki kitapları tek bir cihazda bulmalarına olanak verir.

Bu cihazlar oldukça hafif olduğu için her yere rahatlıkla taşınabilme özelliğine sahiptir. Bu yazıda e- kitap okuyucu almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken 9 özelliği inceliyoruz.

Ekran

E- kitap okuyucular, eskiden E Ink adı verilen bir teknolojiyle üretiliyordu. Bununla birlikte Apple iPad gibi tablet bilgisayarların arkadan aydınlatmalı ya da LCD özellikli e-okuyucu ekranı tanıtmasıyla bu durum değişti. E Ink teknolojisinin sadık kullanıcısı Amazon bile Kindle serisinin tablet versiyonu olarak Kindle Fire serisini piyasaya sürdü.

E- kitap okuyucu modelleri birçok farklı ekran tipine sahiptir. Bu nedenle, alacağınız cihazın ekran özelliklerine karar vermeniz önemlidir. E Ink teknolojisiyle üretilen ışıksız, kâğıt benzeri bir ekranı veya akıllı telefonlardaki LCD teknolojisiyle üretilen bir ekranı tercih edebilirsiniz.

Hem E Ink hem de LCD bazı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. E Ink, okuyucunun göz yorgunluğunu azaltır ve cihazın pil ömrünü arttırır. LCD ekran ise tüm renkleri gösterir ve standart dokunmatik ekran özelliklerine sahiptir. Bunlara ek olarak E Ink, Kindle ve Barnes & Noble NOOK gibi hem elektronik kâğıt ekrana hem de LCD dokunmatik ekrana sahip olan hibrit okuyucular da mevcuttur.

E- okuyucu tercihiniz elektronik kâğıt ekrandan yana ise piyasadaki ürünleri karşılaştırmanız gerekir. Elektronik kâğıt ekrana sahip bazı cihazlar diğerlerinden daha iyi kontrasta ve yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Boyut ve Ağırlık

Satın alacağınız e- kitap okuyucunun boyutu önemlidir. E- kitap okuyucu modelleri birçok farklı boyuta sahiptir. Amazon’un Kindle’ı ve Barnes & Noble’ın NOOK Glowlight Plus’ı küçük ebatlardaki e- okuyucular arasındadır. Her iki model de hafif olduğu için bunları taşımak oldukça kolaydır.
Kindle Fire HD 10, Apple iPad ve iPad Pro gibi modeller ise Kindle Fire ve Glowlight Plus’a göre daha büyük ebatlara sahiptir. Bu modeller, cep boyutunda olmamakla birlikte büyük ekran tercih eden kullanıcılar için idealdir.

Arayüz

E- kitap okuyucu çeşitlerinin kontrolü standart olarak düğmelere, dokunmatik ekrana ve bu ikisinin birleşimine dayanır. Düğmeden kontrol edilen modeller daha az güç gerektirir ve hata payı daha azdır. Hata payı daha az olsa da bu modellerin kullanımı daha zahmetli olabilir. Düğme tabanlı kontrol mekanizmasına sahip olan cihazlar arasında Amazon Kindle 1, 2, 3 ve DX modelleri gibi eski modeller ile Sony Reader Pocket ve orijinal Kobo eReader gibi modeller yer alır.

Dokunmatik ekrana sahip olan modeller daha sezgiseldir. Bununla birlikte, bu modeller komutlara daha geç cevap verebilir, kirlenmeye meyilli olabilir ve genellikle daha fazla pil tüketimine yol açabilir. Yine de dokunmatik tabanlı ekranlar, E Ink tabanlı ekranlar için bile tercih edilen ara yüz olarak her geçen gün daha popüler hale geliyor. iPad, Kindle Fire ve NOOK tablet çeşitleri dokunmatik LCD ekran kullanıyor.

Yukarıda bahsedilen özellikler, bu cihazların kullanımında sorun yaşayabilecek olan küçük çocuklar ve yaşlılar için özellikle önemlidir.

Pil Ömrü

Pil ömrü, okumayı evde mi yoksa yolda mı yapacağınıza bağlı olarak değişen önemli bir özelliktir. Farklı özelliklere sahip olmayan standart e- kitap okuyucuların pil ömrü diğerlerine göre daha uzundur. Wİ-Fİ ve webde gezinme özelliğine sahip olan e-okuyucuların pil ömrü daha kısadır.

Ekstra Özellikler

E- kitap okuyucu almadan önce cihazdan e- kitap mı okumak istediğinize yoksa cihazın daha fazlasını mı yapmasını istediğinize karar vermeniz gerekir. Reader Pocket ve Kobo eReader gibi bazı eski modeller hem okuma yapma özelliğine hem de müzik çalmanın da dahil olduğu bazı ekstra özelliklere sahiptir. Diğer tarafta NOOK; hem müzik çalabilir, bir web tarayıcısına sahiptir ve dokunmatik bir ekran arayüzü içerir. Bu kategorinin en üst kısmında iPad gibi mini bir bilgisayar özelliklerine sahip olan tabletler yer alır.

Formatlar

E- kitap okuyucu almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de cihazın işleyebileceği biçimlerdir. Popüler dosya biçimleri arasında EPUB, PDF, TXT ve HTML yer alır. Bir cihaz ne kadar farklı formatı görüntüleyebilirse o kadar iyidir.

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak cihazı satın almadan önce cihazın açık olup olmadığını veya tescilli bir format kullanıp kullanmadığını da kontrol etmeniz gerekir. EPUB gibi açık bir format, e-kitapları başka cihazlara da taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Buna karşılık Amazon’un tescilli AZW formatı sadece Kindle cihazlarında görüntülenebilme özelliğine sahiptir.

Kapasite

Kapasite, tek seferde cihaza ne kadar ortam sığabileceğini ifade eder. Cihazın belleği ne kadar yüksekse cihaza o kadar fazla e- kitap ve dosya sığdırabilirsiniz. Yüksek kapasite; müzik, video ve uygulamalar da yürüten multimedya e- okuyucular için oldukça önemlidir.

Bazı cihazlarda dahili belleğin yanı sıra cihazın kapasitesini arttırmaya yarayacak bir SD kart yuvası da yer alır.

Mağaza Erişimi

Bir e- okuyucu, cihaza bağlı olarak belirli e- kitap mağazalarına doğrudan erişebilir. Bu durum, okuyuculara; ekstra rahatlık, daha geniş seçim aralığı ve çok satan kitaplara baştan sonra erişim imkânı sağlar. Örneğin; Kindle, Amazon’un çevrimiçi kitaplığına doğrudan erişme yetkisine sahiptir. Bununla birlikte NOOK ve Kobo, Barnes & Noble ve Borders’a erişme yetkisine sahiptir.

Doğrudan mağaza erişimi yetkisine sahip olmayan cihazlar da uyumlu e- kitapları görüntülemeye devam edebilir. Ancak; bu uyumlu kitapların görüntülenebilmesi için öncelikle bir PC’den indirilmesi gerekir. Project Gutenberg gibi ücretsiz e- kitap kaynakları ise farklı bir seçenektir.

Fiyat

Bir e-okuyucu alırken en belirleyici özellik ücret olabilir. Analistler ve endüstri uzmanları, çoğu e- kitap okuyucu için 99 doların sihirli bir fiyat noktası olduğunu söylerler. Bu fiyat aralığında birçok farklı cihaz yer alır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Trustless

Trustless > Decentralized

Akıllı Ev

Geleceğe Bakış: 100 Yıl İçinde Evlerimiz Ne Durumda Olacak