in , ,

dYdX, v4 Testnet’ini Gerçekleştireceğini Duyurdu

dYdX yeni gelişmeleri resmi Twitter hesabı üzerinden topluluk ile paylaştı. v4 geliştirme sürecindeki dördüncü kilometre taşını tamamladığını duyuran dYdX, herkese açık v4 Testnet’ini ise 5 Temmuz TSİ 20.00’de gerçekleştirmeyi planlıyor. 

v4 (dYdX Zinciri), dYdX protokolünün bir sonraki seviyesi olmakla birlikte açık kaynaklı olacaktır. v4, tamamen merkeziyetsiz, zincir üstü (on-chain) emir defteri ve eşleştirme motoruna sahip, bağımsız bir L1 blok zinciri olacak. dYdX Zinciri, Cosmos SDK ve CometBFT PoS konsensüs protokolü temelinde oluşturulacak.

“Kilometre Taşı 4 ile herkese açık testnet lansmanı için gerekli tüm geliştirmeleri tamamladık.” diyerek topluluğa seslenen dYdX, 40’tan fazla doğrulayıcı (validator) ile birlikte Bitcoin ve Ethereum pariteleri ile başlayacağını duyurdu.

v3’ün Özeti

v3 ile gelişmiş özellikler ekledik ve stabil bir şekilde testnetimizi oluşturduk. Bu hedefteki ana geliştirmeler şunlardı:

  • Limit emirler koyma
  • Dinamik Fonlama Oranları
  • Cosmos-SDK’nin son özellikleri ve ABCI 2.0’ı kullanma
  • Doğrulayıcılar (Validator) ve Piyasa Yapıcılar için belgeler

Ayrıca, ağın çeşitli yönlerini test etmek üzere özel testnetimizde küçük bir dış doğrulayıcı grubuyla çalıştık. Bu; ağ hazırlığı, ağın başlatılması, yükseltmelerin yapılması ve çekirdek işlem akışlarının test edilmesi gibi birkaç altyapı düzeyinde işlemi içeriyordu.

v4

v4, herkese açık testnet lansmanı için gerekli geliştirmelerin tamamlanmasını işaret eder ve yazılımı çalıştıran daha fazla doğrulayıcının (40+) dahil olacağı bir lansmanı içerir. v4’ü planlanan zamandan önce tamamlanmıştır. Herkese açık testnet, 5 Temmuz’da Türkiye saati ile 20.00’de başlayacak. Bu herkese açık testnet, Bitcoin ve Ethereum pariteleriyle başlayacak ancak ağın yükseltilmesiyle açık kaynaklı yazılımın yaklaşık 30’dan fazla pariteyi içereceğini öngörüyoruz!

Aşağıdaki çekirdek akışlar, entegrasyonlar, API’ler, web soketleri ve web arayüzü aracılığıyla test edilmeye hazır olacak. Arayüz, 5 Temmuz’da kullanılabilir olacak.

  1. Cüzdanınızı bağlayın ve özel anahtarı oluşturun
  2. Musluk (Faucet) aracılığıyla testnet fonları talep edin
  • Kullanıcılar, başlıca olarak dYdX Trading Inc. tarafından işletilen bir musluktan testnet USDC’si almaya yönlendirilecek.
  • Herkese açık testnet süresince, kullanıcıların diğer zincirlerden köprü mekanizmalarını test etmelerini sağlayacak özellik sürümleri yayınlanacak.

3. Emir defterini görüntüle

4. Fiyat grafiği, derinlik grafiği, fonlama grafiği ve parite detaylarını görüntüle

5. Parite istatistiklerini görüntüle (ör. 1 saatlik fonlama, 24 saatlik hacim, vb.)

6. Piyasa emirleri verin

7. İleri düzey seçeneklere sahip limit emirler verin

8. Kısa vadeli ve uzun vadeli emirleri iptal edin

9. Seçilen parite veya tüm pariteler tarafındaki emir ve gerçekleşme geçmişini görüntüleyin

10. Seçilen parite veya tüm pariteler tarafındaki pozisyon bilgisini görüntüleyin

11. Bir emir verirken hesabınızın bilgilerini görüntüleyin

12. Pozisyonların kazanç/kayıplarını ve hesabın geçmiş bakiyelerini görüntüleyin

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kaspa: BlockDAG Nedir?

Bitcoin (BTC) Fiyatında Takip Edilmesi Gereken Seviyeler Hangileri?