içinde

dYdX: V4 Kilometre Taşları

dYdX, kendini en iyi ürünü yaratmaya ve DeFi’de altın standardı oluşturmaya adamıştır. Bu amaçla, yeni dYdX V4 blok zincirinin kullanıma sunulması için planladığımız şeyler hakkında periyodik güncellemeler sağlayacağız ve belirli noktalarda geri bildirim ve girdi talep edeceğiz.

KoinSaati linkinden dYdX’e üye olan herkes %5 komisyon indirimi kazanıyor, bu fırsatı kaçırmayın! KoinSaati linkinden üye olmak için tıklayın.

Erken ve sıklıkla test edebilmemiz için blok zincirinin gelişimini birkaç aşamaya ayırdık, bu da varsayımlarımızı doğrulamamıza, engelleri bulmamıza, hataları düzeltmemize ve ürün geri bildirimi toplamamıza yardımcı olacak.

Aşamalarımızın her biri, oluşturulacak bir dizi yeni özellik içeriyor. Her dönüm noktası, yeni bir ağın piyasaya sürülmesini veya mevcut bir ağın önemli bir evrimini belirtiyor. Bu sayede gerçekleştireceğimiz entegrasyon testinin kapsamını genişletiyor ve kabiliyetlerini geliştiriyoruz.

Planlanan Aşamalar

Her aşamada, optimizasyon imkanlarını belirlemek için bir telemetri mekanizması kullanmanın yanı sıra bir dizi otomatikleştirilmiş birim ve entegrasyon testi ekleyeceğiz. Devamlı olarak grafik arayüzünü geliştirmeyi ve bunun yanı sıra geçmiş verileri varsayılan bir tam düğümden daha verimli bir şekilde depolayabilen ve sunabilen bir dizin oluşturmayı planlıyoruz.

dYdX

Ayrıca, her dönüm noktasının tamamlanmasıyla ağda büyük bir güncelleme yayınlamayı planlıyoruz. Bu, yeni bir ağ başlatmak ya da mevcut ağı daha stabil veya yaygın olarak kullanılabilir hale getirmek anlamına geliyor.

Aşağıda, her bir dönüm noktası için oluşturulacak ana özelliklerin yanı sıra ilgili ağ sürümü hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz. Proje ilerledikçe öngörülen belirli aşamalarda değişiklikler yapmamız gerekebilir, gelişmeler hakkında topluluğu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Aşama 1 — Geliştirici Test Ağı — Tamamlandı!

Bu aşama, testlere mümkün olduğunca erken başlayabilmek ve blok zincirde temel al sat işlemlerine izin vermekti. Geliştirici Test Ağı’nın ana özellikleri şunlardır:

 • Emir Defteri (Orderbook) ve Eşleştirme (Matching) Motoru
 • Marjin Sistemi
 • JavaScript İstemcisi
 • Telemetri ve Gözetim

Bu aşamanın bir parçası olarak dünyanın birçok yerindeki birden fazla doğrulayıcı düğüm üzerinde otomatik olarak programlanabilecek bir geliştirici test ağı yarattık. Bu sayede sistemimizi daha yüksek gecikmeli bir ortamda test edebildik.

Aşama 2 — Dahili Test Ağı — 2022 3. Çeyrek

Bu dönüm noktası, borsayı çalıştırmak için gereken tüm temel işlevleri tamamlamayı içerir. Dahili Test Ağı ana özellikleri şunlardır:

 • Komisyonlar
 • Tasfiye Edilmeler
 • Oracle Fiyat Güncellemeleri
 • Statik Fonlama Oranları
 • Token Transferleri

Bu dönüm noktası geliştirici test ağını daha fazla sayıda doğrulayıcı düğümü olan daha stabil bir dahili test ağına dönüştürecektir. Dahili test ağı, dYdX’in içinde kalmaya devam edecek ancak son kullanıcı ürünleri oluşturanlar da dahil olmak üzere geliştiricilerin üzerinde çalışmasına izin verecektir.

Aşama 3 — Özel Test Ağı — 2022 4. Çeyrek

Bu dönüm noktası daha gelişmiş özellikleri tamamlamayı içerir. Bu dönüm noktasının ana özellikleri şunlardır:

 • Doğrulayıcı Staking
 • Dinamik Fonlama Oranları
 • Anahtar İzin ve Erişim Yönetimi
 • Gelişmiş Emir Türleri
 • Doğrulayıcılar için Dokümantasyon
 • Dizin Oluşturma Hizmeti

Bu aşamada dYdX’in dışında özel bir test ağı oluşturulacaktır. Doğrulayıcı düğümleri ve tam düğümleri çalıştırmak için dokümantasyon ve kurulumun mümkün olduğunca kolay ve tam özellikli olmasını sağlamak için sınırlı sayıda ortakla birlikte çalışacağız.

Bu test ağına doğrulayıcı olarak katılmakla ilgileniyorsanız, lütfen bu formu doldurun.

Aşama 4 — Herkese Açık Test Ağı — 2023 1. Çeyrek

Bu aşama üretim dışı bir zincire eklenebilecek işlevlerin geri kalanını oluşturmak ve halka açık bir ağ üzerinde test etmektir. Bu dönüm noktasının ana özellikleri şunlardır:

 • Zincir Üzerinde Yönetim Gücü
 • Token Emisyonları ve Ödülleri
 • Cüzdan Uyumluluğu ve Kullanıcı Katılımı

dYdX

Bu dönüm noktası, özel test ağının herkese açık bir test ağına dönüştürülmesini, kullanıcıların test ağı token’ları ile işlem yapmasını ve herkesin doğrulayıcıları ve tam düğümleri çalıştırmasına izin verilmesini kapsar.

Aşama 5 — Ana Ağ — 2023 2. Çeyrek

Bu dönüm noktası, son düzenlemeleri, optimizasyonları ve ana ağımızın başlatılması için gerekli diğer özelliklerin oluşturulmasını kapsar. Bu dönüm noktasının ana özellikleri şunlardır:

 • Diğer Blok Zincirlerine IBC Bağlantıları
 • Stabil Kripto Para Entegrasyonu

5. ve son aşama, vadeli işlemlerin ticaretine izin verecek olan dYdX Ana ağın oluşmasıdır.

Ana Ağ Sonrası

Ana ağ kullanıma sunulduğunda toplamda üç paralel ağ olacaktır. Bunlar:

 • Özel Test Ağı
 • Herkese Açık Test Ağı
 • Ana Ağ

dYdX

Bu üç paralel ağ, ana ağ piyasaya sunulmadan önce eş zamanlı ortamlarda özelliklerin ve yükseltmelerin test edilmesine olanak tanır.

Şimdiye Kadarki İlerleme

Yukarıda da belirtildiği gibi Geliştirici Ağı’mızın stres testi dahil olmak üzere Aşama 1’i tamamladık.

Aşama 1 ile birlikte saniyede 500 emir alımı ve 50 işlem gerçekleştirebiliyoruz. Bunu gelecekteki aşamalarda optimize etmeye devam etmeyi planlıyoruz.

Şu anda Aşama 2 üzerinde çalışmaktayız ve tamamlandıktan sonra başka bir güncelleme daha yayınlayacağız.

Sonuç

dYdX Zincirini oluşturmaya devam etmekten son derece heyecanlıyız ve gelecekteki her dönüm noktası için blog gönderileri şeklinde güncellemeler yayınlamayı planlıyoruz.

Kaynak: dYdX Medium

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler oluşturma misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsanın geliştiricisidir. dYdX, Ethereum zinciri üzerinde güvenliği sağlanmış akıllı sözleşmelerde çalışır ve bu da işlem yaparken merkezi bir borsaya olan güven ihtiyacını ortadan kaldırır. dYdX, merkeziyetsiz bir borsanın güvenlik ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanılabilirliği ile birleştiriyor.

dYdX Topluluklarına Katılmak için

dYdX hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz!

KoinSaati linkinden dYdX’e üye olan herkes %5 komisyon indirimi kazanıyor, bu fırsatı kaçırmayın! KoinSaati linkinden üye olmak için tıklayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

StakeEasy

Cosmos Ağı Üzerinde StakeEasy Testnet’ine Nasıl Katılınır?

En Hızlı Blok Zinciri Olma Girişimi: NodeReal ve Aptos Ortaklığı