in , ,

dYdX v4 Herkese Açık Testnet’i 5 Temmuz’da Başlıyor!

Lider merkeziyetsiz borsa dYdX, v4’ün yenilikçi özellikleri ve daha fazla validator (doğrulayıcı) katılımıyla birlikte herkese açık testnet’ini başlatacak. v4’ü testnet üzerinde deneyimlemek isteyenler, 5 Temmuz 2023’te Türkiye saatiyle 20:00’de işlemlerini yapmaya başlayabilecek.

Kilometre Taşı 3’ün başarıyla tamamlanmasının ardından bu önemli dönüm noktası, yenilikçi özelliklerin eklenmesi ve testnet’in daha geniş doğrulayıcı ekosistemi ile buluşması sayesinde mainnet’e geçişten önceki son test aşaması olacak. Limit emirler koyma, Dinamik Fonlama Oranları ve ABCI 2.0’ı kullanma gibi Cosmos-SDK‘nin son özelliklerini kapsayan başlıca yeniliklerle birlikte sunulacak. Bu özelliklerin yanı sıra, herkese açık testnet ile birlikte kullanıcıların cüzdanlarını bağlama, testnet fonları talep etme, emir defterini görüntüleme, uzun ve kısa pozisyon açma ve daha birçok işlemi deneyimleme fırsatı sağlanıyor.

Kilometre Taşı 4, testnet’i çalıştıran doğrulayıcı sayısının 40’tan fazla olacağı, içerisinde Türkiye’den doğrulayıcı şirketlerinin de yer aldığı bir lansmanı temsil ediyor. Herkese açık testnet, Bitcoin ve Ethereum pariteleriyle başlatılacak, ancak ağın yükseltilmesi ile birlikte açık kaynaklı yazılımın 30’dan fazla pariteyi kapsayacağı belirtiliyor.

dYdX v4’ün herkese açık testnetinin başlaması, finansal piyasaların erişilebilirliği ve güvenilirliği hedefimize önemli bir katkı sağlayacağını belirtiliyor.

dYdX v4 ile Cosmos Altyapısına Geçiyor

dYdX, geçen yıl Haziran ayında “dYdX v4″ü Cosmos (ATOM) ekosistemi üzerine inşa edeceğini duyurdu. Cosmos’un kendi blockchain geliştirme kit’i “CosmosSDK”yi kullanarak konsensus algoritması “Tendermint”e dayanan kendi blokzincirini geliştireceği belirtildi. Halihazırda faaliyette olan dYdX V3, Ethereum’un Layer-2 çözümü Starknet’in özelleştirilmiş hali StarkEx zincirinde inşa edilse de “dYdX v4″ü Cosmos ekosistemine taşıyarak, tamamen merkeziyetsizleşmenin gerçekleştirilmesi ve işlem hızının mevcut durumdan yaklaşık 100 kat daha hızlı olması planlanıyor.

Testnet’in nasıl kullanılacağı ve nasıl geri bildirimde bulunulacağına dair bilgiler için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Geri bildirim formu, dokümantasyonda ve kullanıcı arayüzünde, cüzdan bağlantısının solunda yer alan soru işareti simgesi aracılığıyla erişilebilir.

v4 Herkese Açık Testneti (5 Temmuz’da Kullanıma Sunulacak!)
v4 Dokümantasyonu
v4 iOS Testflight Bağlantısı (Yakında Gelecek!)
Geri Bildirim için Discord Kanalı
Geri Bildirim için Google Formu

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Blockchain Köprüsü Nedir ve DeFi için Neden Önemlidir?

Bitcoin (BTC) Boğaları 31.500 Dolar Direncini Kıracak mı?