dYdX V4 – dYdX Zinciri Neleri Beraberinde Getirecek?

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, “ dYdX V4-dYdX Zinciri Neleri Beraberinde Getirecek?” başlıklı bilgilendirici tweet flood’unu takipçileriyle paylaştı.

dYdX v4 zinciri, sıfır gaz ücreti, düşük gecikme süresi, yüksek işlem hızı (merkezi borsalara benzer) ve derin likidite ile kullanıcılara en iyi işlem deneyimini sunmak için tasarlanıyor.

Kripto türev platformu dYdX, kendi blok zincirine geçiş yaparak tamamen merkeziyetsiz bir borsaya dönüşme yolculuğunda ilk aşamaları tamamladı. 5 Aşamalık test denemelerinden sonra ana ağa geçiş yapılacak.

Bu özel test ağı sırasında dYdX, doğrulayıcıların oluşturulmasına ve ağ yükseltmelerinin gerçekleştirilmesine odaklanacak. Doğrulayıcılar, borsanın bazı ana trade özelliklerini de test etmiş olacaklar.

dYdX, gelecek kilometre taşlarının tahmini tamamlanma tarihlerini açıkladı. Kilometre taşı 4 (herkese açık Testnet) Temmuz sonunda, kilometre taşı 5 (Mainnet) ise Eylül sonunda tamamlanacak. Herkese açık Testnet’in ödüllü olabileceği iddiası da toplulukta büyük ilgi topladı.

Türkçe kullanıcı desteği dYdX üzerinde aktif oldu. Yeni versiyonunu Cosmos altyapısı ile inşa eden dYdX, kendi zincirini oluşturmayı planlamasının yanı sıra bu gelişmenin dYdX V4’te de olacağını bildirdi. Ayrıca Türkçe Kullanıcı Desteği dYdX V4 ile de kullanılabilir olacak.

V4 ile Neler Değişecek?

dYdX V4, herhangi bir blockchain’in destekleyebileceğinden çok daha fazla işlem hacmine ölçeklenebilen, tamamen merkeziyetsiz, zincir dışı, emir defteri ve eşleştirme motoruna sahip olacak.

dYdX V4’te her validator, hiçbir zaman konsensüs’e bağlı olmayan (yani zincir dışı) bir kayıt altında emir defteri çalıştıracaktır. Verilen emirler ve iptaller, normal blockchain işlemlerine benzer şekilde ağ üzerinden yayılır ve verilen emir veya iptallerin her zaman ağ üzerinden ilerlemesini sağlar.

Her validatorün sakladığı emir defteri, nihayetinde birbiriyle tutarlıdır. Gerçek zamanlı olarak, emirler ağ tarafından eşleştirilecektir. Ortaya çıkan işlemler daha sonra her blokta zincir içinde işlenir. Böylece, dYdX V4 merkeziyetsiz kalırken, emir defteri açısından son derece yüksek verime sahip olur.

v4 ve MEV İlişkisi

MEV, doğrulayıcıların işlem sıralarını kendi lehlerine yeniden düzenleyerek veya sansürleyerek kazanabilecekleri kârları belirten bir ifadedir.

Bu, piyasa fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği için dYdX kullanıcılarının deneyimini negatif etkileyebilir. dYdX v4’ü tasarlarken, MEV riskini azaltmak ve dYdX kullanıcılarını korumak için kripto ekosisteminde kullanılan farklı stratejiler geliştiriyor.

Ethereum ekosisteminde MEV konusunda tarafsız bir yaklaşım benimsenir ve blok alanı, açık artırmaya çıkarmak için bir Proposer-Builder Separation (PBS) yaklaşımı kullanılır. PBS, araştırmacıların MEV kârlarını PBS zinciri içindeki katılımcılara yeniden dağıtmalarını sağlayarak MEV’in merkezileşme risklerini azaltır.

Ancak PBS’de, MEV hala ortalama kullanıcıları etkiler. Buna karşılık, Cosmos ekosistemi, özellikle Osmosis, MEV konusunda daha belirgin bir tutum benimsemiş ve olumsuz herhangi bir MEV’i azaltmayı ve olumlu MEV’i bulundurmayı amaçlamaktadır.

Özetle, dYdX v4 zinciri tamamen merkeziyetsiz ve bellek tabanlı bir emir defterine sahip olduğundan, MEV’e yol açabileceği için; bu konu üzerinde ince düşünülüyor.

dYdX v4 zinciri; sıfır gaz ücreti, düşük gecikme süresi, yüksek işlem hızı ve derin likidite ile kullanıcılara en iyi işlem deneyimiyle geliyor. Bu gelişme dYdX özelinde, merkeziyetsiz ve merkezi borsa özelinde düşünüldüğünde kullanıcılar için çok iyi bir etki yaratacaktır.

Merkeziyetsiz borsaların kullanım kolaylığı, ticarette sansürlü kazançların önüne geçilmesi vb ticaret konularında çalışmaların ve testlerin yapılması dYdX öncülüğünde merkeziyetsizliğe giden yolda iyi bir örnek teşkil edecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Popüler Bitcoin Savunucusu Bitcoin Ordinals’e Yöneliyor

DexCheck’te Akıllı Parayı (Smart Money) nasıl ortaya çıkarırız?