içinde ,

dYdX V4 – dYdX Chain

dYdX V4, Cosmos SDK ve Tendermint Proof-of-stake (hisse ispatı) konsensüs protokolüne dayalı bağımsız bir blockchain olarak geliştirilecektir.

dYdX V4, herhangi bir blockchain’i destekleyebileceğinden çok daha fazla işlem hacmine ölçeklenebilen, tamamen merkeziyetsiz, zincir dışı, emir defteri ve eşleştirme motoruna sahip olacak.

dYdX V4’ün Tendermint konsensüsüne dayalı bağımsız bir blockchain olarak geliştirileceğini ve Cosmos SDK kullanılarak oluşturulacak. 2022’nin sonuna kadar dYdX V4’ün sunulması planlanıyor.

Cosmos Nedir?

Cosmos, güçlü cross-chain (zincirler arası birlikte çalışabilirlik) yeteneklerine sahip, bağımsız bir blockchain oluşturmayı kolaylaştıran bir teknolojidir. Cosmos zincirleri, Tendermint hisse ispatı konsensüs sistemine dayanmaktadır. Cosmos, yüksek verim, merkeziyetsizlik ve özelleştirilebilirlik sunar. Her Cosmos zincirinin kendi doğrulayıcıları ve Layer 1 staking token’ları vardır.

Neden Bağımsız Bir Cosmos Blockchain?

dYdX’te, protokolü önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip teknolojik radikal değişiklikleri benimseniyor. Mevcut ve gelecek blockchain teknolojilerinin ortamında, Cosmos’un en iyi ve  tamamen merkeziyetsiz protokolü oluşturmaya imkan sağlayacağı üzerine mutabık kalındı. 

V4 protokolü için temel gereksinim, tam merkeziyetsizliktir. Bir sistemin merkeziyesizliği,her bir bileşeninin merkeziyetsiz olmasına eşittir. Bu durum, V4’ün her parçasının merkeziyetsiz ve aynı zamanda yüksek performanslı olması gerektiği anlamına gelir.

Zincir Dışı, Merkeziyetsiz, Emir Defteri + Eşleştirme

Her Layer 1 veya Layer 2 ile ilgili temel sorun, hiçbirinin birinci sınıf bir emir defteri ve eşleştirme motorunu çalıştırmak için gereken verimi yakalayamamasıdır. Referans olarak, mevcut dYdX ürünü, daha büyük emir’leri ölçeklendirmek amacıyla saniyede yaklaşık 10 ve 1.000 emir verme/iptal işlemi gerçekleştirir.

AMM veya RFQ sistemi gibi başka bir trading (alım-satım) modeli geliştirmeye geçmeyi düşünülse de, nihayetinde, profesyonel trader’ların ve kurumların talep ettiği trade deneyimi için emir defteri tabanlı bir protokolün önemli olduğuna karar verildi. Eşleştirmeyi içermeyen (frontrunning-manipülasyon ve trade collision-satıcılar arasında fiyatlarla oynama ile ilgili büyük sorunlar) veya merkezi eşleştirmeye dayanan mevcut zincir dışı emir defteri sistemlerinden de memnun kalınmadı. Bu durum, emir defterini çalıştırmak için merkeziyetsiz bir zincir dışı ağ kurulması gerektiğinin gösterdi.

dYdX V4’te her dağrulayıcı, hiçbir zaman fikir birliğine bağlı olmayan (yani zincir dışı) bir kayıt altında emir defteri çalıştıracaktır. Verilen emir’ler ve iptaller, normal blockchain işlemlerine benzer şekilde ağ üzerinden yayılır ve verilen emir veya iptallerin her zaman ağ üzerinden ilerlemesini sağlar. Her doğrulayıcının’un sakladığı emir defteri, nihayetinde birbiriyle tutarlıdır. Gerçek zamanlı olarak, emir’ler ağ tarafından eşleştirilecektir. Ortaya çıkan işlemler daha sonra her blokta zincir içinde işlenir.

Böylece, dYdX V4 merkeziyetsiz kalırken, order book açısından son derece yüksek verime sahip olur. 

Alım-Satım İşleminde Gas Fee Yok

Cosmos’un önemli bir faydası, zincirin dYdX ağının tam ihtiyaçlarına uyacak şekilde geliştirilebilmesidir. Bunun bir uygulaması, trader’ların alım satım için gas fee ödemeyecekleri, bunun yerine dYdX V3’e ve merkezi borsalara benzer şekilde yürütülen alım satımlara dayalı ücretler ödemeleridir. Bu ücretler, doğrulayıcılara ve onların staker’larına tahakkuk edilir. 

Üzerine İnşa Etmek için İdeal Bir Platform

dYdX V4 tamamen egemen bir blockchain’dir, yani zincir herhangi bir harici blockchain’e veya sisteme bağlı değildir. Bu, dY dX topluluğunun, sistemi tamamen kontrol eden protokol token holder’lara dikey olarak entegre bir şekilde inşa etmeye devam etmesi için harika bir platformdur.

Spot ticaret, opsiyonlar veya çoklu teminat gibi ek özellikler oluşturmak veya temel teknolojiyi geliştirmek olsun, dYdX topluluğu her yönünü kontrol ederek, mümkün olan en iyi ürün deneyimini oluşturabilecektir.

DYDX Token’ı

dYdX protokolünün protokol token’i olan DYDX, holder’ları tarafından yönetilir. Bununla birlikte, V4 protokolü bir layer 1 protokol token’e ihtiyaç duyularak tasarlanmıştır. Bu protokol token’İ, validator’lere ulaşmanın yanı sıra zincirin devam eden yönetişimi için kullanılacaktır. 

Ne İnşa Ediliyor?

Tüm dYdX V4 kodu açık kaynak olacaktır. Her şey izin gerekmeyen ağlarda çalıştırlacaktır. Amaç, birinci sınıf bir ürün ve trade deneyimine güç verebilecek açık kaynak kodu oluşturmaktır. Bunun birkaç ana teknik bileşeni var:

Core Node

Core node (çekirdek düğüm), doğruyucuların ve düğüm sağlayıcıların çalıştıracağı çekirdek yazılımdır. Bu, Cosmos SDK’nın üzerine inşa edilmiştir. (Tendermint blok zincirleri oluşturmak için standart çerçeve). Core node şu şekilde çalışır: mutabakat, zincir dışı emir defteri ve eşleştirme, tüm işlem türleri (para yatırma, transfer, çekme, vb), fiyat oracle’ları ve diğer düğüm sistemleri.

Indexer

Indexer; web, mobil ve programatik trader’lara hizmet verecek API’lere ve websocket’lere güç sağlayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Indexer, çekide blockhain’de bulunan verileri alır ve çok daha verimli bir biçimde saklayarak dYdX V4’ün performanslı REST ve WebSocket API’leri sunmasına olanak tanır. Indexer yazılımı ayrıca distirbuted network tarafından çalıştırılarak verilerin her zaman trader’lar için erişilebilir olmasını sağlar.

Clients (Hizmetten Yaralananlar)

Clients (hizmetten yararlananlar) hem indexer’a hem de core node’a bağlanır ve web sitesinin yanı sıra programatik trader’lar tarafından da kullanılır.

Web App

dYdX web arayüzünün  tam özellikli, açık kaynaklı bir sürümü.

Mobil Uygulamalar

dYdX V4 için iOS ve Android mobil uygulamaları. Bunları açık kaynak kodlu, merkeziyetsiz bir şekilde sunabilmeleri için geliştirilmeye devam eidliyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

Varlıkları zincirler arasında köprülemek zor değil mi? Bu, dYdX üzerinde işlem yapılabilecek pazarların sayısını sınırlayacak mı?

Evet, varlıkları blok zincirleri arasında köprülemenin zorlu olduğu kanıtlandı. Mevcut köprülerin çoğu, kullanıcı deneyimi ve/veya güvenlikle ilgili sorunlardan muzdariptir. Sentetik ticarete odaklanan dYdX’in bir yararı, herhangi bir varlığın sentetik ticaretini sağlamak için yalnızca bir teminat varlığının (örneğin bir stablecoin) bulunması gerektiğidir.

En önemli öncelikler (sıralı)  için en iyi deneyimi desteklemektir: CEX’lerden/CEX’lere transferler, Ethereum’dan / Ethereum’a transferler, diğer zincirlerden / rollups / zincirlere transferler

Cosmos ayrıca, varlıkların iki IBC (cosmos) etkin zincir arasında merkeziyetsiz ve güvenli bir şekilde köprülenmesi için bir protokol olan IBC’yi de destekler. Bu, dYdX’in herhangi bir güvenli Cosmos zincirinde var olmak için yalnızca bir stablecoin’e ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu, daha sonra IBC kullanılarak dYdX zincirine kolayca köprülenebilir.

Çoklu teminat desteklenecek mi?

Evet, muhtemelen ilk lansmanda olmasa da desteklenmesi planlanıyor. 

Ethereum ve Ethereum tabanlı L2’lerin Cosmos’tan daha merkezi olmadığını düşündüm. Merkeziyetsizliği umursamıyor musunuz?

Merkeziyetsizlik önemseniyor. dYdX V4’ün tüm amacı budur. V4’ün amacı *tüm ürünü* maksimum düzeyde merkeziyetsiz ve performanslı hale getirmektir.

Ethereum L1, muhtemelen Cosmos’tan daha merkezi değildir (en azından şimdilik), ancak dYdX’i güçlendirecek kadar performansa da sahip değildir.

KoinSaati linkinden dYdX’e üye olan herkes %5 komisyon indirimi kazanıyor, bu fırsatı kaçırmayın! KoinSaati linkinden üye olmak için tıklayın.

YouTube kanalımızda KoinSaati ekibi olarak sizlere dYdX’in ne olduğundan ve dYdX üzerinde nasıl işlem yapılabildiğinden detaylıca bahsettik. Aşağıdaki video’yu izlemeyi unutmayın, keyifli seyirler.

dYdX Komünitelerine Katılmayı Unutmayın.

dYdX Türkiye Twitter

dYdX Türkiye Discord

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

KoinSaati tarafından yazıldı.

XRP, SNX, ZIL, NEAR, DYDX ve ICP Güncel Teknik Analizleri I 23.06.2022

Meta, Spark AR ile Instagram’da NFT’leri Test Edecek