in ,

dYdX Testnet’e Nasıl Katılınır?

Bu yazımızda, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir marj ticaret platformu olan dYdX’in testnet’ine nasıl katılabileceğinizi kaleme alacağız.

dYdX v4 yükseltmesi ile birlikte artık kendi özel blok zincirine sahip. Limit emirleri ve dinamik fonlama gibi yeni özellikler sunan bu yükseltme sayesinde dYdX, artık tamamen merkeziyetsiz ve süper hızlı bir zincir olma yolunda ilerliyor.

 • dYdX testnet’e katılabilmek için ilk adım olarak cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. “https://v4.testnet.dydx.exchange/“ adresi üzerinden “Cüzdan Bağla” butonuna tıklayarak açılan pencereden dilediğiniz cüzdanı bağlayabilirsiniz.

 • Biz örnek olması açısından MetaMask cüzdanımızı bağlayarak işlemlere devam ediyoruz. Bir sonraki hamle olarak ekranın sağ üst bölümünde cüzdan logosunun yer aldığı bölüme tıklamalısınız.

 • Şimdi bir diğer adım olarak kurtarma ifadenizi öğrenmemiz gerekecek. Seçenekler arasından “Export Secret Phrase” yazan butona basmalı ve şifrenizi güvenli bir yere not etmelisiniz. Şifrenizi unutmamanız ve kimseye söylememeniz fonlarınızı koruma açısından oldukça önemli.

 • Cüzdanınızı bağladınız, yukarıda belirttiğimiz adımları uygulayarak ilerlediniz ve şimdi halletmeniz gereken bir diğer adım faucet ile testnet token talep etmek olacak. Cüzdanınızın hemen altında yer alan “Manage Fund” seçeneği sizi test token talep edebileceğiniz faucet’a yönlendirecek. Buradan “Varlık Yatırma” butonuna tıklayarak 1000 dolarlık token alabilirsiniz.

 • dYdX’in herkese açık bu testnet’i Bitcoin ve Ethereum pariteleriyle başlatıldı ama ilerleyen süreçte daha fazlası zincir güncellemeleri ile birlikte eklenmiş olacak. Bu süreçte RUNE, UMA, ENJ ve CELO çiftleri ile işem yapmamaya dikkat edin. dYdX ekibinin bu konuda özellikle bir uyarısı bulunuyor.

 • Testnet’in devam ettiği süre boyunca dYdX kullanıcıların farklı zincirlerden köprü mekanizmalarını denemelerine olanak sağlayacak ek özellikler de getirecek. Bu sayede, varlıklarınızı farklı blok zincirlere rahatlıkla gönderebilecek ve özgürce işlem yapabileceksiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra Immediate or Cancel (IoC), Fill or Kill (FoK), Good Till Time (GTT) ve Post Only gibi farklı emir türlerini de deneyimleyebileceksiniz. Merak edenleriniz için bu emir türlerinin ne işe yaradığınızı aşağıda bulabilirsiniz:- GTT: Belirli bir zamana kadar aktif olur, aksi halde iptal olur.
  IoC: Hemen yerine getirilir, yerine getirilmeyen kısım iptal edilir.
  FoK: Tamamı hemen gerçekleşir, tamamlanmazsa emir iptal edilir.
  Post Only: Emir yalnızca piyasaya likidite katacaksa verilir.
 • Bunların yanı sıra kâr alma ve zarar durdurma gibi kısa veya uzun vadeli emirler verebilir ve bu emirleri dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu stratejiler sayesinde, fiyat belirli bir seviyeye ulaşınca otomatik satış gerçekleştirebilirsiniz.
 • Verdiğiniz emirleri ve emirlerinizin durumunu takip etmek için “Teklifler” bölümüne tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

dYdX’in gerçekleştirdiği bu testnet, v4 lansmanından önceki son test aşaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu testnet üzerinde gerçekleştireceğiniz her işlem dYdX’in gelişimine yardımcı olmakla beraber, olası ödüller kazanmanızın da önünü açabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bitcoin (BTC) Fiyatında Son Durum Ne?