içinde , ,

dYdX Nedir? DYDX Token Airdropu Nasıl Talep Edilir?

dydx

dYdX exchange Ethereum’da merkeziyetsiz bir ticaret platformudur. dYdX borsasında spot, marjin ve perpetual piyasaları mevcuttur. Spot ve marjin ticaretleri Ethereum’un birinci katmanında mevcuttur. dYdX’in birinci katmanında her işlem yaptığınızda gas ücreti ödersiniz.

Tek bir spot ticareti için ücretler 100 USD’ye tekabül etmekte ve bu durum mevcut yüksek gas ücretlerine bağlıdır. Bununla beraber long-marjin pozisyonu açmak içinse 200 USD ücret ödenmesi gerekiyordu. dYdX kalıcı vadeli işlemlerin mevcut olduğu katman 2 protokolüne sahiptir. Bu katman 2 protokolü Starkware tarafından desteklenmektedir ve gas ücreti ortadan kalkacaktır. Yalnızca merkezi borsalara eşit veya onlardan daha ucuz olan piyasa yapıcılar için %0.05 ve alıcılar için %0.1 ücret ödemesi yapılır.

dYdX borsası Paradigm liderliğindeki ve küresel yatırımcılar tarafından desteklenen bir C serisi yatırım turundada 65 milyon dolar topladı. dYdX kısa süre önce yönetim tokeni olan DYDX’i duyurdu. Ayrıca protokollerini belirli bir tarihten önce kullananlar için ödüller açıkladılar.

DYDX Token Nedir?

DYDX, kullanıcıların protokolün geliştirilmesi için karar vermelerini sağlayan bir yönetişim tokenidir. DYDX tokenleri, protokolde likidite sağlamak ve platformda USDC’yi stake etmek için de ödüllendirilir. Toplam DYDX token arzı, 5 yıllık bir süre içinde piyasaya sürülecek olan 1,000,000,000 adet ile sınırlandırıldı. DYDX tokeni 8 Eylül 2021’de piyasaya sürülecek ve toplam arzın yaklaşık %8,11’i dolaşımda olacak. Tokenomik hakkında daha fazla bilgiyi buradan kontrol edebilirsiniz.

İlk dolaşım arzından 75,000,000 DYDX tokeni, protokolün geçmiş kullanıcılarına dağıtılacaktır.

DYDX Airdrop’u Gereksinimleri

dYdX vakfı, geçmiş kullanıcılar için Geriye Dönük Madencilik Ödüllerini duyurdu. Gereksinimler ve bunun için uygun olup olmadığınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanacaktır.

26 Temmuz 2021’den önce Perpetuals, Margin, Spot Layer 1 veya Layer 2 veya dYdXhavuzlarına para yatıran veya ödünç alan dYdX protokollerinde işlem yapan kullanıcılar, DYDX tokenlerini almaya hak kazanırlar.

Tüm kullanıcılar aynı miktarda token almaz. Size tahsis edilen token sayısı, belirtilen tarihten önceki protokoldeki işlem hacminize göre farklılık gösterebilir. İşte farklı kategoriler için tokenlerin/kullanıcıların bir anlık görüntüsü.

DYDX token airdrop and allocation

Airdrop İçin Uygun Olup Olmadığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

1-Dydx Retroactive ödül panosuna buradan gidin.

2-Metamask cüzdanını bağlayın. Kutuları işaretlemeyin ve ‘Recover Stark Key’ üzerine tıklayın ve Metamask’ta imzalayın. ‘Generate Stark Key’ gibi bir şey alırsanız, platformu daha önce kullanmamışsınız demektir ve airdrop’u almanız pek olası değildir.

3-Ardından ‘Recover API Key’i tıklayın ve Metamask’ta tekrar imzalayın. Artık Metamask’ınız dYdX borsasına bağlıdır.

4-Şimdi size geriye dönük bir ödül veri ekranı gösteriliyor. Size tahsis edilen DYDX tokenlerinin miktarını gösterir. Aşağıdaki anlık görüntüde gösterildiği gibidir.

DYDX retroactive mining rewards

DYDX Tokenleri Nasıl Talep Edilir?

Tahsis edilmiş bazı tokenleriniz varsa ve buraya kadar geldiyseniz tebrikler. Onları nasıl talep edebileceğinizi görelim. Tokenlerinizin kilidini açmak için dYdX Layer 2 platformunda işlem yapmalısınız. Tokenlerinizin kilidini tamamen açmak için Retroactive Rewards verilerinde verilen Target Volume’ü karşılamanız gerekir.

Bunu yapmak için Ethereum cüzdanınızda biraz USDC olması gerekir. dYdX platformuna biraz USDC yatırmamız gerekiyor. ‘Deposit’e tıkladığınızda, ‘Enable USDC’ diyen bir uyarı alırsınız. Üzerine tıklayın, bu size bir miktar gas ücretine mal olacak.

USDC’yi etkinleştirdiğimize göre artık USDC yatırabiliriz. Tıklayın ve yatırın, yatırmak istediğiniz USDC miktarını seçin ve depozit’ionaylayın. Bu adım ayrıca size bir miktar gas ücretine mal olacaktır. Artık ticarete hazırız. Daha önce perpetual, marj veya vadeli işlem yaptıysanız, sizin için kolay olacaktır. Daha önce ticaret yapmadıysanız sizin için basitleştireceğim. Bir işlemi tamamlamak için bir pozisyon Açmanız veya Kapatmanız gerekir.

Şimdi ‘Trade’ sekmesine gidin ve ticaret yapmak istediğiniz pazarı seçin. BTC, ETH, SOL, DOGE, DOT, MATIC vb. gibi birçok seçenek var. Piyasalardan herhangi birini seçin ve bir pozisyon açalım.

dYdX Layer 2, size 25 kata kadar kaldıraç sunar. Bir limit emri başlatalım. Ethereum pazarını seçtim. LONG gidelim. ‘BUY’ seçeneğini, ETH miktarını ve Limit fiyatını seçin. 95$ yatırdım ve 5 kat kaldıraçla sipariş verdim. ETH miktarı 0.149 (472$). Yani ETH fiyatındaki %1 yukarı hareket için %5 kârda olurdum.

Trade on Dydx exchange

ETH biraz hareket etti ve pozisyonumu çok küçük bir kâr için kapattım. Ticaret Layer 2’de gerçekleştiğinden, işlem yaparken herhangi bir gas ücreti ödemeniz gerekmez. İşlemin yalnızca %0,1’lik bir platform ücreti olacaktır.

Claim DYDX token airdrop

Şimdi Rewards sekmesine geri dönelim. Yukarıda görebiliyorsanız, hedef ticaret hacmime ulaştım ve tokenlerin kilidi açıldı ve talep edilmeye hazır. Tokenler 8 Eylül 2021’de talep edilebilir ve geri alınabilir. Ayrıca, DYDX tokenleri değerinde alım satım ücretlerinizi talep edebileceksiniz. İşte 8 Eylül’de etkinleştirilecek olan bir talep düğmesi ve talep seçeneği içeren bir gösterge panosu.

Tokenin ne kadar değerde olacağına gelince, tokenin fiyatını tahmin etmek için oldukça erken. dYdX exchange, amacı merkeziyetsiz kalıcı pazarlardan biri olmakla beraber harika temelleri olan sağlam bir platformdur. Dolayısıyla, Uniswap (15 milyar dolar) ve 1INCH (587 milyon dolar) gibi bazı merkeziyetsiz protokollerin piyasa değeriyle karşılaştırırsak 81 milyon tokenlik ilk dolaşım arzıyla, yarım milyon dolarlık bir piyasa değeri token fiyatını 6,1 dolara çıkaracak ve airdrop minimum 1900 dolar değerinde olacaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

LOCG STAKE NFT

LOCG-60D %15 APR Sabit Promosyonu, Özel Michael Carter-Williams NFT’lerinden Kazanmak için Stake Yapın!

Viasat

Uydu İnovasyonu Nasıl Gelişti?