in ,

dYdX CEO’su, SEC Davalarını Değerlendirdi

Merkeziyetsiz kripto türev platformu dYdX’in kurucusu ve CEO’su Antonio Juliano, SEC’nin açtığı davalara ilişkin yorumlarda bulundu. 

dYdX’in Twitter hesabı üzerinden paylaşılan açıklamada, yaşanan sürece dair önemli açıklamalar yer aldı. Juliano yaptığı açıklamada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), kripto para piyasasının peşine düştüğünü, bu durumun geleceğini zaten daha önceden hepimizin tahmin ettiğini belirtti. 

SEC’nin, borsaları ve kripto para birimi çıkaran şirketleri düzenleyici kuruma kaydolmaya çağırdığını ancak bir kripto para borsasını kaydettirmenin neredeyse imkansız olduğunu söyleyen CEO, kripto varlıkların kaydının belki bir nebze daha mümkün olabileceğini, ancak bunu deneyen hemen hemen herkesin başarısız olduğunu belirtti. 

SEC’nin Binance’e yönelik gerçekleştirdiği hamleyi yorumlayan yönetici şu ifadeleri kullandı: “Binance’in düzenlemelere hızlı ve gevşek bir yaklaşım sergilediğini hepimiz biliyorduk, özellikle de CFTC’nin onları iki ay önce suçlamasının ardından. Şimdi Binance, hareketlerinin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda.” 

Juliano, konuşmasının devamında: “SEC’nin Binance’e karşı getirdiği suçlamalar, Binance için olumsuz bazı bilgileri de içeriyor. Özellikle baş uyum yetkililerinin, ABD’de lisanssız bir menkul kıymet borsası işletiyoruz sözleri dikkat çekici. Bu durumun olumlu bir yanı yok” yorumunu yaptı. 

Bu suçlamaların savunma tarafını mümkün olan en kötü şekilde göstermek için özel olarak hazırlandığını unutmamak gerektiğini söyleyen CEO: “Binance’in düzenlemelere uymayı ciddiye aldığını düşünenler varsa bu durumun aslında çok da öyle olmadığını görmüş olmalılar” dedi. 

Juliano, Binance’in Coinbase’e nazaran daha avantajlı durumda olduğunu ifade etti. Binance’in yalnızca ABD kullanıcılarını daha sıkı kontrol edeceğini ve ana merkezlerinin ABD’ye hizmet etmediği konusundaki duruşlarını sürdüreceklerini belirten yönetici, Coinbase’in ise ABD’de faaliyet göstermeye devam etmek zorunda olduğunu belirtti. 

SEC’nin Coinbase’e açtığı dava hakkında da yorumlarda bulunan Antonio Juliano: “Coinbase, SEC’Den bir Wells bildirimi aldı ve SEC’nin onları yapıcı bir düzenleme oluşturma konusunda görüşmeyi reddettiği oldukça netti. Coinbase, geçen ay SEC’yi dava edecek kadar ileri gitti, sektörle ilişkili olmalarını ve kripto paralara netlik getirmelerini talep etti. SEC ise beklenildiği üzere bu eylemi reddetti ve yasaların zaten açık olduğunu belirtti” ifadelerini kullandı. 

SEC’nin Coinbase’i dava etmesinin sektör için iyi bir gelişme olacağını düşündüğünü söyleyen Juliano: Coinbase’den daha zengin kaynaklara, yeteneklere ve motivasyona sahip bir aktörü, kripto camiası adına bu konuları savunmak için sahaya sürmeye istekli bulamazdık” dedi. 

Juliano’nun sözlerinin devamı ise şöyle: “Anlaşılması gereken önemli bir nokta, düzenleyicilerin yasayı yapmadığı, sadece yorumladığı ve uyguladığıdır. Amerika’da olduğu gibi yasaların uygulanması mahkemelerden geçmek zorunda. Bu, Coinbase’in ve diğerlerinin bu konuları hukuki olarak savunabileceği ve neyse ki bizim tarafımızda birçok güçlü gerçek ve argümanın olduğu anlamına geliyor. Herkes aynı takımda olduğunu hissederse farklı şirketler arasında güçlü bir iş birliği olabilir.”

Mahkemelerin uzun zaman alacağını unutmamanın önemli olduğunu ve büyük bir değişimin hemen mümkün olmadığını belirten CEO, hükümetten kripto paralar için mantıklı düzenlemeler yapmaya yönelik bazı olumlu hareketlerin olduğunu belirtti. 

Gelecekteki durum hakkında iyimser olduğunu söyleyen Juliano: “Eğer uzun vadeli bir bakış açısı ile hareket eder, dürüst davranır ve kripto paraların kalbinde yer alan olumlu değerler ile motive olursak dünyayı değiştirecek bir şeyler inşa edebileceğimize inanıyorum” yorumunda bulundu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Toparlanma Eğiliminde

Celsius’un BTC ve ETH’ye Dönüştüreceği Varlıklar Belli Oldu