içinde

DXY’deki Gevşeme Bitcoin Toparlamasını Tetikler mi?

Dolar endeksi (DXY), son yirmi yılın en yüksek seviyesi olan 105’e ulaştıktan sonra %3,2 geri çekildi. Peki bu hareket Bitcoin (BTC) tarafına ne şekilde yansıma gösterecek? 

Piyasaların daha şahin tutumlu FED korkusuna ek olarak daha yakın zamanda Ukrayna ile Rusya arasındaki askeri çatışmaya karşı güvenli limanlar arayışı neticesinde Dolar Endeksi (DXY) bir yılda yaklaşık %14,3 yükseldi.

Bank of America tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, küresel fon yöneticilerinin nakit pozisyonları, geçtiğimiz Eylül’den bu yana ortalama %6,1 büyüdü. Rapor ayrıca, fon yöneticilerinin büyük bir kısmının, 2022’de küresel kârların zayıflayacağını düşündüğü ve bu nedenle yüksek nakit pozisyonlarını tutmaya devam edeceğini tespit etti. 

Deutsche Bank analistlerinin, Financial Times’a verdiği demeçte, “Piyasa son aylarda büyük miktarda dolar biriktirdi. Bu durum doların aşırı değerlenmesine yol açtı.” yorumunda bulundular. 

Haftalık bazda Dolar Endeksi (DXY) değerlendirildiğinde, göreli güç endeksi (RSI)’ın aşırı alım bölgesinde olduğu gözlemlenebilir. Bu nedenle, ABD dolarının son gerilemesi aşırı alım koşullarını nötralize etmek için geçici bir düzeltme olabilir. Diğer taraftan Dolar Endeksi (DXY), Mayıs 2021’den bu yana aşağı yönlü hareketlerini destek olarak sınırlayan yükselen bir trend çizgisine doğru geri çekilebilir.

Daha Güçlü Euro Beklentileri

DXY, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın 23 Mayıs’ta yeni ve daha şahin bir politika belirlemesiyle bu hafta başlarında geri çekildi. 

Lagarde, Eylül 2022’ye kadar faiz oranlarını artırma taahhüdünde bulundu. Böylece ECB, fiili olarak negatif faiz oranlarıyla sonuçlanan on yıllık güvercin para politikasından uzaklaştı.

Son yayınlanan IFO anketinde, Ukrayna-Rusya krizi ve enerjiye erişim zorluklarına rağmen, Euro Bölgesi’nde büyümeye yönelik güven güçlü kalmaya devam ediyor. Bu durum, Euro için daha fazla yukarı yönlü destek anlamına gelebilirken, Dolar Endeksini (DXY) aşağı yönlü baskılayabilir. 

EM Para Birimleri vs Bitcoin

Özellikle, Brezilya reali ve Şili pezosu gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin getirileri, Ocak 2022’den bu yana dolardan daha yüksek oldu.

Gelişmekte olan piyasa (EM) para birimleri genellikle ABD dolar yükseldiğinde düşük performans gösterme eğilimindedir. Bunun başlıca nedeni, yatırımcıların küresel piyasa belirsizliği dönemlerinde ABD dolarını nihai sığınak olarak görmeleridir. Ancak Ukrayna-Rusya krizi nedeniyle emtia fiyatlarının artmasıyla birlikte yatırımcılar stratejilerini yeniden gözden geçiriyorlar.

BMO Sermaye Piyasaları Avrupa FX stratejisi başkanı Stephen Gallo, “Faiz oranlarını artıran ülkeler, para birimleri için daha iyi bir yatırım ortamı yaratıyor. Gelişmekte olan piyasa merkez bankaları, Fed’e ayak uydurmak için politikalarını sıkılaştırmaya zorlanıyor. 

Dolar ve gelişmekte olan para birimleri arasında devam eden güç oyunu, Bitcoin (BTC) tarafına yansıma gösterebilmiş değil. Diğer taraftan, Bitcoin’in DXY ile uzun süredir devam eden negatif korelasyonu bu hafta pozitife döndü. Bu durum, dolar endeksindeki daha fazla geri çekilmenin, yakın vadede Bitcoin (BTC)’ye olumlu yansıma gösteremeyebileceği anlamına gelebilir. 

Kaynak: Cointelegraph

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

BTC

PlanB’nin Şaşırtan Uzun Vade Bitcoin Analizi!

Tether, Meksika Peso’suna Endeksli Bir Stablecoin Piyasaya Sürdü