in , , ,

Düşüşün Başlıca Sebepleri ve Sonuçları | Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin

Omicron varyantı etkilerinin ortaya çıkması ile geri çekilmeleri Kasım ayı sonlarına yaklaşırken hızlanan Bitcoin, Eylül ayı başlarından itibaren negatif etkini sürekli olarak gösteren Evergrande haberleri ile de oluşturduğu düşüş trendini bir türlü kıramayarak, geçtiğimiz hafta sonu ani ve sert bir düşüş daha yaşadı.

59.770 desteğinin altında gerçekleşen fiyatlanma ile 55.180-58.150 majör destek bölgesinden güç toplamaya çalıştığı süreçte gelen bu sert satışlar, 42.000 dolar seviyelerine kadar devam etti. 41.920 seviyelerindeki desteğe yakın bir seviyeden gerçekleşen tepki alımlarının sonucunda ise 49.700 seviyelerine kadar bir toparlanma sinyali verdi. Bu yazının hazırlandığı saatlerde 48.500 dolar seviyelerinden fiyatlanırken, 46.800 dolar desteği üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu destek seviyesi üzerinde başarılı bir şekilde tutunması halinde, geri dönüş sinyalleri güçlenebilir.
Bu beklenmedik sert düşüşün sebeplerini maddeler halinde sıralayacak olursak; öncelikle SEC tarafından sürekli olarak dile getirilen kripto paralar ile ilgili güvenlik sıkıntılarının ve bu sıkıntıların giderilmesine dair gerçekleştirmek istedikleri düzenlemeler geçtiğimiz haftanın en çok öne çıkan başlığı olabilir.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC) Teknik Analizi

SEC tarafından yapılan açıklamaların arkasından, hafta sonu başlangıcı ile Çin’in en büyük emlak şirketlerinden biri olan Evergrande’nin finansal yükümlülüklerini daha fazla yerine getiremeyeceğini açıklaması da büyük etki yarattı. Bu başlığın hala etkisini sürdürmesinin sebebi olarak da, olası bir Evergrande iflasının, global olarak para piyasalarını olumsuz etkileme olasılığının da bulunması gösterilebilir.

Diğer bir taraftan, Kasım ayından itibaren dağıtımına başlanacağı söylenen MTGOX borsasının ödemeleri de bütün bu başlıkların üzerine düşüş etkisinin daha da sertleşmesine neden olarak düşünülüyor.

Teknik analiz üzerinden baktığımız zaman ise, 46.800 desteği üzerinde başarılı bir şekilde tutunması halinde Bitcoin, öncelikli olarak 51.000 dolar seviyelerindeki direnci test edebilir. 46.800 desteğinin kırılması halinde ise 41.920 desteği tekrardan ziyaret edilebilir. Yukarı yönlü ivmenin devam etmesi ve 51.000 direncinin kırılması sonrası 55.180-58.150 bölgesindeki majör dirence kadar yükselişler devam edebilir.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

TwitterKripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

facebook

Meta, Kriptopara Reklam Politikasını Gevşetiyor

Lithium Finance Ürün Güncellemesi