içinde

Düşük İşlem Ücretleri, Ethereum Fiyatını Etkileyebilecek mi?

Kripto sektörünün market değeri açısından en büyük altcoin’i Ethereum, işlem ücreti yapısıyla ilgili iyileştirmeleri gerçekleştirmiş gibi görünüyor. Ethereum ağ ücretleri mayıs ayı itibariyle işlem başına 10 doların altına düştü. Aynı şekilde Layer 1 ve Layer 2 ağlarında daha ucuz işlem ücretleri ile işlem görmeye başladı.

Gas ücreti, Ethereum blockchain platformunda bir sözleşme yürütmek yada bir işlemi başarıyla gerçekleştirmek için gereken fiyatlandırma değerini ifade eder. 

Santiment’in işlem ücretlerine ilişkin zincir içi ölçümleri (on-chain metrics), Ethereum’un işlem ücretlerinin Kasım 2021’den bu yana sürekli düştüğünü gösteriyor. Şu anda, ETH ‘nin ortalama işlem ücreti yatırımcılara işlem başına yalnızca 2,54 ABD dolarına mal oluyor.

Santiment’te kaydedilen verilere göre bu oran Temmuz ayından günümüze kaydedilmiş en düşük ETH maliyet seviyesidir. Ethereum’un Proof of Stake (PoS) konsensüsüne geçişi, işlem ücretlerindeki düşüşte çok önemli bir rol oyandı.

Kaynak: Santiment

Peki ücret yapısındaki bu düzenleme fiyat artışını beraberinde getirdi mi ?

Bu soruya net bir cevabın verilmesinin zor olduğunu belirtmekle birlikte gas ücretinin 5 doların altına çekilmesiyle Ethereum’un fiyatı bir anlık yükselişe geçti. Ardından piyasa dengelerinden etkilenerek tekrar düşüşe geçti.

Kaynak: Ambcrypto

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

XRP, BTC

Verilere Göre, XRP ve BTC Balinaları Artıyor!

Michael Saylor, MicroStrategy’nin Bitcoin Nedenli Kayıplarından Rahatsız Değil