in ,

Düşen Madencilik Geliri Bitcoin (BTC)’ye Nasıl Yansır?

Düşüş trendi devam ederken Bitcoin (BTC) madencilik geliri, dijital varlığın fiyatın paralel olarak geri çekilmeye devam ediyor. Mayıs ayı, Bitcoin (BTC) madencileri için son dönemde kötü aylardan biri oldu.

Verilere göre Bitcoin (BTC) madencilerinin geliri, Nisan ayında 1.16 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Bu rakam Mayıs’ta 906 milyon dolara kadar geriledi. Diğer taraftan BTC günlük madencilik geliri Nisan ayında yaklaşık 80 milyon dolar ile zirvedeydi; ancak o dönemden bu yana %70’e yakın düşüş yaşandı. Bitcoin (BTC) günlük madencilik geliri 1 Mayıs’ta 37.94 milyon dolar olarak gerçekleşirken bu rakam, Mayıs sonunda 26.79 milyon dolara kadar geri çekildi. Bununla birlikte 25 Mayıs’ta, günlük Bitcoin madencilik geliri 24.71 milyon dolar ile son on bir ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Kaynak: The Block

Diğer taraftan Bitcoin madencileri pozisyon endeksi (MPI)  -0.116 seviyesinde seyrediyor. Yükselen MPI değeri, madencilerin normalden daha fazla Bitcoin (BTC) sattığı anlamına gelir. Son BTC MPI seviyesi, madencilerin ellerindeki Bitcoin’lerini (BTC) satmaktan şimdilik kaçındığını gösteriyor.

Kaynak: CryptoQuant

Öte yandan Bitcoin (BTC) madenci rezervleri mayıs ayının sonunda hafif gerilese de Şubat ayına yakın seviyelerde. Grafikten de anlaşılacağı üzere madenciler Bitcoin’lerini (BTC) elden çıkarmak konusunda henüz fazla istekli görünmüyor olabilir. 

Kaynak: CryptoQuant

Yüksek hash oranları ve düşük karlılık, Bitcoin madencilik sektöründe daha önce görülenden çok daha fazla rekabet olduğu anlamına gelebilir. Madenciler, daha önceki ayı piyasalarında, varlık fiyatlarının düşmesine bağlı olarak operasyonlarının karsız hale gelmesi nedeniyle madencilik işlemlerini durdurmuştu. 

Glassnode’a göre, miners to exchange flow yani mining pool’dan, borsa cüzdanına aktarılan toplam coin miktarı dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, madencilerin, düşen geliri karşılamak için ellerindeki bazı Bitcoin’leri satmaya yönelik hazırlık yapıyor olabileceği anlamına geliyor olabilir. Glassnode’un tweet’i “BTC miners to exchange flow (7 günlük hareketli ortalama) 4 ayın en yüksek seviyesi olan 6.188 BTC’ye ulaştı. Önceki en yüksek seviye 7 Nisan 2022’de 6.002 BTC olarak gerçekleşmişti.” şeklinde oldu.

Yazı kaleme alındığı esnada Bitcoin (BTC) konsolide olma çabasını sürdürürken $30.180 seviyesinden fiyatlanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Hangi Move-to-Earn Projesi Sıradaki STEPN Olabilir?

Bitcoin

Bu Bitcoin (BTC) Metriği İlk Kez Uyarı Veriyor!