in , ,

Dünyanın İlk Tamamen Merkeziyetsiz Blockchain Ağı Minima Nedir?

Minima, mobil ve IoT cihazlarında çalışacak kadar kompakt hale getirilerek mümkün olduğunca çok insanın erişebilmesi için tasarlanmış bir blockchain ve eşler arası ağdır. Eksiksizdir, kuantuma dayanıklıdır ve her bir kullanıcısı tarafından güvence altına alınmıştır.

Minima ağı, insanların veya cihazların, üçüncü şahıs müdahalesi olmaksızın doğrudan ve güvenli bir şekilde değer veya bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayacaktır. Minima’nın kontrol merkezi yoktur. Çünkü her kullanıcı, sadece bir mobil uygulama indirerek ağa eşit bir katılımcı olarak katkıda bulunur.

Minima blockchain’i, Minima token’ını para birimi olarak kullanır. Minima ağındaki herhangi bir katılımcıya eşler arası değer aktarımını sağlayan bir değer deposu ve değişim aracıdır.

Minima’nın Diğer Blockchain’lerden Farkı

Herkes Bir Zincir Kurabilir

Her kullanıcı blockchain’in oluşturulmasına katılmalıdır. Öncelikle bir blockchain’in doğrulanması ve inşası arasındaki farkı tanımlamalıyız.

Minima

Doğrulama, geçerliliklerini belirlemek için işlemleri ve blokları gözden geçirme eylemidir. Etkili bir şekilde salt okunur bir roldür ve yalnızca doğrulayan katılımcılar, bloklara hangi işlemlerin ekleneceğini veya blockchain’e hangi blokların ekleneceğini kontrol edemezler.

Blockchain’in inşası, doğrulamanın yanı sıra bloklara geçerli işlemler eklemeyi ve blockchain’e geçerli bloklar eklemeyi içerir. Bu, herhangi bir blockchain node’unun sahip olabileceği nihai güç seviyesidir.

Bu iki tür katılımcı (node) eşit değildir. Doğrulama node’ları, inşa edilen node’ların geçersiz işlemleri işlemesini engelleyebilir. Ancak işlemlerin sansürlenmesini engelleyemez.

Minima’daki her kullanıcı, inşa eden ve doğrulayan bir node’dur.

Fee Olmaması

Zinciri inşa etmek için ödenen hiçbir fee olmamalıdır.

Blockchain’lerde yaygın olarak görülen teşvikler, zinciri oluşturanlara işlem ücretleri ve blok ödülleridir. Bu teşvikleri elde etmek için gereken kaynaklar ya güçlü ve pahalı bilgisayar donanımı ya da stake şeklinde büyük katkılardır. Her ikisi de zaman içinde merkezileşmenin sonuçlarıdır. Çünkü zengin kaynaklara sahip olanlar paylarını artırmaya ve zincirin inşası üzerindeki kontrollerini güvence altına almaya devam ederler.

Minima blockchain’ini oluşturmak için hiçbir kullanıcıya ödeme yapılmaz. Başka bir mekanizma olan Burn, herkese fayda sağlamak için kullanılır.

Bitmiş Olmalı

Protokolün konsensüs mekanizması için kritik olan kısımları değişiklik gerektirmemelidir.

Minima

Belirli geliştiriciler zincirin kurallarını ‘yönetebilir’ ve değiştirebilirlerse, bir protokol merkezi bir otorite olmadan olamaz veya üzerine inşa edilecek sağlam bir temel olarak kabul edilemez. Bu nedenle, bir blockchain protokolü, tamamlanmadığı takdirde gerçekten merkezsizleştirilemez.

Neden Minima

Dünyanın ilk tamamen merkeziyetsiz blockchain’i: Minima’yı çalıştıran herkes ağın güvenliğini sağlamak için birlikte çalışıyor. Madencilerin aksine, rekabet etmiyor. Eşit olarak iş birliği yapıyor. Ve herkes eşit olduğunda ağ %100 merkeziyetsizleşir.

Tamamen kullanıcıları tarafından kontrol edilen tek blockchain: Gerçek merkeziyetsizlik ile maksimum sansür direnci gelir. Kullanıcılar değer aktarabilir, bilgiye erişebilir ve birbirleriyle sınırsız bir şekilde özgürce bağlantı kurabilir. Minima; iş birliği, katılım, yetkilendirme ve hesap verebilirlik ilkeleri üzerine inşa edilmiştir.

Bir cep telefonunda tam olarak çalışan tek blockchain: Minima o kadar küçüktür ki tüm doğrulama ve oluşturma node’u tek bir cep telefonunda kolayca çalışır. Minima blockchain’i doğrulamak için başkalarına güvenmiyor. Bu da onu benzersiz bir şekilde güvenilmez bir zincir haline getiriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

Astar (ASTR) Nasıl Stake Edilir?

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?