in ,

Dünyanın İlk Layer-3 DEX’i Hydranet (HDN) Nedir?

Hydranet, Hydranet DAO’nun öncülük ettiği bir Layer 3 ticaret platformudur.

Hydranet, Lightning Network ve Connext Network gibi Layer-2 zincir dışı çözümleri bir araya getirerek temelde farklı kripto paraların zincirler arası ticaretini mümkün kılar. Alım satımların hızlı ve uygun maliyetlerle gerçekleştiği Hydranet’te, tüm kullanıcılar fonlarının kontrolünü her zaman ellerinde tutarlar ve bu da güvene dayalı olarak gerçekleştirilir.

Hydranet DEX Nasıl Çalışır?

Hydranet DEX, hızlı ve ucuz zincirler arası ticareti kolaylaştırmak için farklı Layer-2 zincir dışı çözümleri bir araya getirir.

Layer-2 Zincir Dışı Ticaretin Temelleri

Hydranet DEX’in nasıl çalıştığını incelemeden önce, zincir dışı ticaretin temellerini anlamamız gerekir. Zincir dışı alım satım, düzinelerce alım satımın yalnızca birkaç zincir içi işlemde kümelenmesini mümkün kılar. Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinin her ikisi de birkaç farklı aktör tarafından üzerinde çalışılan kendi zincir dışı teknolojilere sahiptir. Ancak her iki teknolojinin de temelleri esasen aynıdır.

Zincir dışı işlem yapmak için işlem yapan iki taraf arasında bir ödeme kanalı (Ethereum için durum kanalı) bulunmalıdır. Bu ödeme kanalı, iki tarafın çok imzalı bir sözleşmeye para yatırmasıyla oluşturulur. Sözleşme tamamen blok zinciri üzerinde çalıştığından, bu işlemle ilişkili bir ağ ücreti vardır, ancak iki taraf her zaman fonlarının velayetinde kalacaktır.

Açık bir ödeme kanalı ile iki taraf, çoklu imza sözleşmesinde kilitli olan fonların (tamamı veya bir kısmı) nasıl talep edileceğine dair imzalı talimatlar göndererek ticaret yapar. Talimatlar blok zinciri tarafından onay gerektirmez ve bu nedenle neredeyse anında ve hissedilmeden gerçekleşir.

İşlem yapan iki taraftan herhangi birinin fonları tükenirse ancak daha fazla işlem yapmak isterse, tüccar çoklu imza sözleşmesine daha fazla fon kilitleyerek ödeme kanalının kapasitesini artırabilir. Taraflardan birinin işlemi bittiğinde, ödeme kanalı kapatılır ve zincir üzerinde karara bağlanır. Ödeme kanalının en son durumu/dengesi daha sonra çoklu imza sözleşmesine gönderilerek her bir tarafın sözleşmede kilitli olan toplam fondan hak ettiği payı alması sağlanır.

Lightning ve Connext ağları, yönlendirme alternatifleri olduğu sürece gereksiz ödeme kanalları açmaktan kaçınacaktır. Bu da alıcınızın ödeme kanalı bilgilerine sahip olduğunuz sürece ağdaki hemen hemen herkese ulaşmanızı mümkün kılar. Hem Alice hem de Bob’un Charlie ile açık ödeme kanallarının olduğu örneği düşünün. Alice’in Bob’a 1 BTC borcu var ve Bob’a parasını göndermek için Lightning Network’ü kullanabileceğini düşünüyor. Alice ve Bob’un aralarında açık bir ödeme kanalı yoktur, ancak her ikisinin de Charlie ile açık ödeme kanalları olduğundan, ödemelerini yönlendirmek için Charlie’yi kullanabilirler. Alice, Charlie’ye 1 BTC gönderecek ve Charlie de Bob’a 1 BTC gönderecektir. Charlie’nin hiçbir şey yapması gerekmeyecek ve muhtemelen Alice’in kendisi aracılığıyla Bob’a BTC gönderdiğinin farkında olmayacaktır.

Zincir Dışı İşlemlerin Faydaları Nelerdir?

  • Zincir dışı işlemler blok zincirinde onay gerektirmez, bu da zincir üzerindeki tıkanıklığı azaltırken hızlı ve ucuz ticaretin önünü açar.
  • Ödeme kanalının işlem geçmişi, daha fazla gizlilik için yalnızca işlem yapan taraflarca bilinecektir. Yalnızca zincir üzerindeki faaliyetler herkes tarafından görülebilir.

Hydranet DEX Çözümü

Hydranet DEX iki tür iletişim düğümünden oluşur; HUB’lar ve müşteriler. Müşteriler, yatırımcıların etkileşime girdiği şey olsa da, HUB’lar müşterilerin işlem yapmasını sağlayan hayati unsurlardır.

HUB karmaşık bir teknoloji ürünüdür, ancak temelde bir eşleştirici olmaktan başka bir şey değildir. Bir HUB aşağıdaki bileşenleri içerir:

  • Lightning Network Düğümü
  • Connext Ağ Düğümü
  • Sipariş Defteri Motoru
  • Eşleştirme Motoru
  • Kanal Kiralama Motoru

Lightning ve Connext düğümleri, HUB’ın Bitcoin ve Ethereum Layer-2 zincir dışı ağlara açılan kapısıdır. Düğümler olmadan, zincir dışı ağlardaki diğer tüccarlara/tüccarlardan ödeme kanalları açmak mümkün olmazdı. Emir defteri motoru, Hydranet DEX’teki müşteriler tarafından oluşturulan alım satım emirlerini takip ve kontrol eder. Hydranet DEX emir defterini yerel olarak depolar ve çalıştırır. Bir müşteri bir işlem emri oluşturduğunda, eşleştirme motoru yerel veritabanını bir eşleşme için tarar. Bir eşleşme bulunursa, eşleştirme motoru işlem yapan iki müşteriyi birbirine bağlar, bulunmazsa, sipariş yerel olarak HUB’ın sipariş defteri modunda saklanır ve müşterilerin sipariş defterlerinde görüntülenir. Son olarak, kanal kiralama motoru müşteriler tarafından almak istedikleri para birimi için ödeme kanalları açmak için kullanılır. Bir ödeme kanalı açmak için kullanıcının çok imzalı bir sözleşmeye para yatırması gerektiğini unutmamanız gerekir. Eğer kullanıcı bu fonlardan yoksunsa (ki muhtemelen kullanıcı belirli bir para birimini ilk kez satın almak istediğinde durum böyledir), kullanıcı ödeme kanalını açamayacaktır. Bunu çözmek için Hydranet DEX’teki müşteriler, müşterinin fon alabileceği bir ödeme kanalı açmak için HUB’dan likidite kiralayabilir.

HDN İstatistikleri

Toplam arzı 300 milyon olan HDN’nin dolaşımdaki arzı ise 172 milyon 587 bin 826 HDN’dir. HDN, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 0,1704 dolar seviyesini 18 Ağustos 2023’te görürken, en düşük fiyat olan 0,001732 dolar seviyesini ise 18 Mayıs 2022’de görmüştür.

HDN Nasıl Alınır?

HDN almak isteyen yatırımcılar, Uniswap, Whitebit ve OpenOcean platformları üzerinden kolaylıkla alınabilir, satılabilir ve elde tutulabilir.

Hydranet hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıdaki bağlantıları gözden geçirebilirsiniz:

CoinMarketCaphttps://coinmarketcap.com/currencies/hydranet/

Website: https://hydranet.ai/

X (Twitter): https://twitter.com/TheHydranet

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Mina Protocol (MINA) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular