in , ,

Dünya Kupası Fan Token’ları Nasıl Etkiler?

Tüm futbol severlerin ve hatta belki de birçok kesimin merakla beklediği Dünya Kupası’na sayılı günler kaldı. 4 yılda bir gerçekleştirilen bu etkinlik, bu yıl diğerlerinden biraz daha farklı olacak. Çünkü spor dünyasının kripto ekosistemiyle olan etkileşimi her geçen gün artmaya devam ediyor.

Fan token’ların öncülüğü ile hızlanan ortaklıklar, bugün dev bütçelere sahip sponsorluklara dönüşmüş durumda. Kripto para endüstrisindeki rekabet ortamı kızıştıkça endüstri paydaşları, futbol ve basketbol gibi büyük kitlelere hitap eden sektörlere yatırım yapmaya devam ediyor. 

Dünya Kupası 2022’nin kripto sektörünü heyecanlandırmasının birçok sebebi bulunuyor.  Bu sebeplerin başında da fan token’lar geliyor. Taraftarların spor kulüpleri ile etkileşim kurmasını sağlayan fan token’ların, spor müsabakaları, yönetim değişikliği gibi gelişmeler sonrası değer kazandığını veya kaybettiğini biliyoruz. O yüzden birçok yatırımcının aklında şu soru var: Dünya Kupası fan token fiyatlarını yükseltecek mi? 

Bu soruya “evet yükseltecek” ya da “hayır yükseltmeyecek” gibi bir cevap vermemiz doğru olmaz. Fakat elimizde olan verilere göre hareket edebiliriz. 

Chiliz ve Dünya Kupası 2022

Chiliz’i birçoğunuz duymuştur, duymayanlar için hemen anlatalım. Chiliz, spor ve e-spor dünyasındaki birçok platformda geçerli olan ve fan token satın almak için kullanılan Socios.com platformunun bir hizmet token’ıdır. Futbol odaklı bu kripto para birimi, geçtiğimiz haftalarda Dünya Kupası beklentisiyle yatırımcılarının varlığını günden güne arttırdı. Geçtiğimiz ay bu zamanlarda 16 cent seviyelerinde fiyatlanan CHZ, Dünya Kupası’nın gerçekleşeceği Kasım ayı başlangıcıyla iyi bir ivme yakalayarak 7 Kasım tarihinde 7 ayın zirvesi olan 29 cent seviyesini gördü. FTX krizinin yarattığı ve birçok kripto varlığın değer kaybı yaşadığı süreçte geri çekilme yaşayan CHZ, CoinMarketCap’in 24 saatlik verilerine göre %29’un üzerinde artışla 23 cent civarında fiyatlanıyor. Birçok uzman  ve yatırımcı Dünya Kupası ile birlikte Chiliz projesinin daha fazla değer kazanacağını düşünüyor. 

Socios.com ve Chiliz (CHZ) projesinin CEO’su Alexandre Dreyfus geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, ilerleyen günlere dair ipucu verdi. Dreyfus, Dünya Kupası’nın başlangıcıyla birlikte yatırımcıların yeni sürprizlere hazır olması gerektiğini açıkladı. 

Dünya Kupası ve Fan Token’lar

Bu yıl gerçekleşecek Dünya Kupası 2022 organizasyonunda yer alacak milli takımlardan Arjantin, Portekiz, İspanya ve Brezilya’nın fan token’ları bulunuyor. Bu fan token’lardan 2 tanesi Bitci altyapısı ile oluşturulmuşken biri ise Chiliz altyapısı ile oluşturulmuştur. Doğal olarak Dünya Kupası sırasında, milli takımların performansına bağlı olarak fan token fiyatlarında yükseliş veya düşüşler gerçekleşecek. Bu fiyat hareketliliği fan token’lara yansıdığı gibi Bitci ve Chiliz’in fiyatlarına da yansıyacak. 

Dünya Kupasına henüz 9 gün varken bu dört milli takımın fan token fiyatlarında şimdiden yükselişler yaşanmaya başladı. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre son 24 saatlik süreçte POR %13, BFT %10, ARG %6, SNFT ise %2’nin üzerinde değer kazandı. 

Sorare

Dünya Kupası ile birlikte gelir kapısı açabilecek bir diğer platform da Sorare. Sorare, oyuncuların dijital futbolcu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği bir fantezi futbol oyunudur. Ethereum tabanlı blockchain teknolojisini kullanan Sorare’de futbolcu kartları NFT’ler ile temsil ediliyor.

Bu ay başlayacak olan FIFA Dünya Kupası öncesinde Sorare, oynaması ücretsiz yeni bir fantezi futbol oyunu olan Global Cup 22’yi piyasaya dürdü. Oyun FIFA lisanslı bir oyun değil fakat Sorare, Arjantin, Belçika, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere Dünya Kupası finallerine ulaşan 32 milli takımın 18’iyle ortaklık kurdu. Bu, oyuncuların ekipler oluşturabileceği ve özel etkinlik koleksiyonları kazanabileceği anlamına gelir. Yatırımcılar, milli takımlarda boy gösterecek olan futbolcu kartlarıyla NFT’lerinin değerine değer katabilirler ve oyuncuların performansları sonucu ödüller kazanabilirler.

Fan token’lar, fan token’lara teknolojik destek sağlayan kripto para borsaları ve Sorare dışında birçok kripto varlığın bu süreçte değer kazanması olası. FIFA, dünya kupası için blok zinciri Algorand ile sponsorluk ve teknik ortaklık anlaşması imzaladı. Bu durum, Dünya Kupası sürecinde Algorand fiyatında da önemli fiyat artışlarına neden olabilir. Crypto.com’un FIFA Dünya Kupasına resmi sponsor olması da kripto endüstrisi için ayrı bir değer anlamına geliyor. En son düzenlenen Dünya Kupasını 3,5 milyardan fazla kişinin izlediği tahmin ediliyor. Bu sene gerçekleştirilecek etkinliği ise 5 milyardan fazla insanın izleyeceği düşünülüyor. Bu durum göz önüne alındığında, 5 milyar insan Crypto.com reklamı görecek ve bu da kripto endüstrisi için potansiyel yatırımcı anlamına geliyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Sei Airdrop Etkinliğine Katılmak için İzlemeniz Gereken Adımlar

trust wallet

Trust Wallet’a Nasıl Coin Gönderilir?