içinde

Dünya Ekonomi Forumu Yolsuzlukla Mücadelede Blockchain’i Öneriyor

Dünya Ekonomi Forumu yolsuzlukla mücadelede Blokzinciri teknolojisinin kullanımının etki bir yol olacağına dair bir rapor paylaştı. Yayınlanan raporda blokzinciri ile ilgili sırasıyla şu maddeler yer aldı.

  • Blokzinciri, yolsuzluk fırsatlarını azaltırken hükümet sistemlerinin adaletini ve verimliliğini artırabilir.
  • Blokzinciri, yolsuzluk nedeniyle kaybedilebilecek yatırımların şeffaflığını ve tedarik süreçlerinin açıklanmasını iyileştirebilir.
  • Gelişen teknoloji, uzun süreçleri düzene sokarak ve insan haklarını koruyarak mülk ve tapu sicil sistemlerini de geliştirebilir.

Yazılan raporda yolsuzluğu açıklarken, hükümetlerin adalet ve verimlilik arasında değiş tokuş yapması gerekebileceğine değinildi. Bununla beraber birini diğerine tercih etmek durumunda ise yolsuzluk olasılığının arttığını açıkladı. Verimsiz sistemlerde halkın yasal olmayan geçici çözümler arayacağı da raporda yer alan bilgiler arasında. Aynı zamanda adaletsiz sistemlerde de pişmanlık duyulmadan yasa dışı işlemlerin rahatça yapılabileceği yazıyor.

Blockchain, teknoloji

İşte blokzinciri teknolojisi hem verimliliği hem de adaleti arttırabilir bir çözüm olarak görünüyor. Dünya Ekonomi Forumu blokzincirini bu konuda bir fırsat olarak görüyor. Blokzincirinin kullanımında iki temel alanı konu alan Dünya Ekonomi Forumu bu alanları şu şekilde sıralıyor:

Blokzinciri ve Tedarik Zinciri: Blokzinciri teknolojisinin değiştirilemez ve şeffaf yapısı tedarik sürecinde yaşanan yolsuzlukların önüne geçebilir. İhale ve tedarik sürecinde geriye dönük bilgilerin ve şirket tekliflerin değiştirilebilmesi yolsuzluğun kolaylaşmasına yardımcı oluyordu. Blokzinciri bu sorunu kökünden çözüyor. Kayıtlar değiştirilemiyor, kayıtları kimin gerçekleştirdiği kaydediliyor ve bu bilgiler koruma altında kalıyor.

Blokzinciri ve Kayıtlar: Öte yandan tapu kayıtlarının blokzinciri üzerine kaydedilmesi. Kayıtlarda kimlerin sahip olduğunun şeffaf bir şekilde yer alması blokzincirinin kayıt yoluyla getirdiği avantajlardan bir tanesi. Bununla beraber mülk satışlarının da kolaylaşması kayıt sistemlerindeki bir dizi teknik problemin de önüne geçiyor. Tapu sisteminde yer alan verimsizlikler yolsuzluğa yol açıyor. İşte blokzinciri verimliliği arttırarak ve şeffaflığı sağlayarak bunun önüne geçiyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Binance

Binance CEO’su CZ Regülasyonlara Yeşil Işık Yaktı

Akbank

Akbank’tan Sistem Krizine İlişkin Kamuoyu Açıklaması