Dünya Çapında 6 Yaratıcı Kahve İnovasyonu

Kahve

Kahve çeşitleri günümüzde giderek artıyor, mantarlı latte ve cascara sodadan (cascara: kahve ağacının meyvesi olarak geçmektedir), kahve dağıtım drone’larına kadar. İşte kahve dünyasını sarsan şeyler…

Kahve, kokteyl içeceklerde baş döndürücü zengin bir doku katarak, yoğun bir şekilde yer almaya başladı.

1. Kahve Bazlı Kokteyller

Alçak gönüllü Espresso Martini’yi unutun. Kahve kültürü son zamanlarda ciddi bir evrim geçirdi. Kafein bazlı kokteyller bu evrimle şekillenmeye devam ediyor. Santa Monica, Kaliforniya’da ki “Lunetta” ‘ da “Mr. Black Gold Coffee Liqueur” kullanarak bardağa dökülen soğuk demleme Negroni’yi deneyin. Ayrıca, Londra’dan Amsterdam’a yeni taşınan Super Lyan Kokteyl Bar, ev yapımı kola tarzı bir şurup üretiyor ve Super Lyan Kokteyl Bar sevenlerine Nitro kahveden yapılmış bir “Nitro Martini” keyfi de sunmakta.

2. Cascara Soda

Cascara (kirazların, kahve çekirdeklerini meydana getiren kahve kabukları) uzun zamandır kahve çekirdeğinin, kahveye dönüşümünde kullanılan bir üründü ve günümüzde artık Cascara kahve dünyasında başrol oynamaya başladı. Berlin’de bulunan şık  Bonanza Roastery Cafe’de cascara serinletici bir gazoz olarak gözdedir. Ayrıca New York’ta  Everyman Cafe’sinde Espresso içerisinde bir miktar şurup halinde servis ediliyor. Singapur’da ki Homeground Coffee Roasters’de ise Cascara, ferahlatıcı dilimlenmiş meyvelerle birlikte bardakta servis ediliyor.

Cascara

 

3. Kahve Dağıtan Drone

Eğer teknolojinin bununla bir ilgisi varsa, sabahın flat white kahvesini beklemek yakın geçmişte kalabilir. Bir BBC raporuna göre, IBM ofis çalışanlarının anlık yorgunluk düzeyini belirleyen ve isteğe bağlı fincan kahveler sunabilen bir uçan cihaz patentini alıyor. Geçen yıl, Avustralya’nın Canberra sakinleri Project Wing (Google’ın ebeveyn outfit  Alphabet’e ait) tarafından yapılan bir denemenin parçası olarak, paket servis latte’lerini drone ile alan ilk kişiler arasındaydılar.

4. Mantar Latte

Kafein bağımlıları ve sağlıklı yaşama meraklıları, pek mümkün olmayan bir bileşende ortak bir yer buldular; Mantarlar!

Geçen yıl, yenilebilir mantar toz haline getirilerek kahve şeklinde tüketilmeye başlandı. Aynı zamanda mantar ruh halini iyileştirme, stresi azaltma yeteneğine de sahip olduğu için  tıbbi özellikleriyle Çin ve Hindistan’da uzun zamandır kullanılmaktadır. Toz haline getirilen mantar, Los Angeles’ın ünlü Abbot Kinney Bulvarı üzerinde bulunan Shroom Room’dan, Avustralya’nın Surfer’s Paradise’da ki Knox Dining’e kadar pek çok mekanda mantar latte  olarak kullanıldı.

Mushroom

5. En Yüksek Kalitede Kafein Tespitleri

Hong Kong kafein tapınağı, The Coffee Academics’de kahve, Panama Geisha  çekirdeklerinden yapılıyor ve elle demliyorlar. Fincan başına 400 Hong Kong doları (69$) karşılığında kahve satışı yapılmakta.  Yine geçen yıl sonlarında, Melbourne kafeleri, “Monk Bodhi Dharma”,” Amiral Cheng Ho” ve “Bayano the Rebel” gibi kafeler, sınırlı sayıda üretilen José Alfredo kahve çekirdeklerinden yapılan bir demleme kahveyi servis etmeye başladı. Kahve fincan başına 150 Avustralya Dolarından satılıyor ve cam kadehte servis ediliyor.

jose AL

6. Yulaf Sütünün Yükselişi

Yulaf sütü geçen yıl ivme kazanmaya başladı ve bu eğilim bu yılda yükselecek gibi gözüküyor. Bitki bazlı içecek, iyi bir espresso ile güzelce kıvam alan ince tadı ve kremsi, köpüklü dokusuyla dünya çapındaki baristalar tarafından da desteklenmektedir. Diğer süt ürünü muadillerine göre yulaf sütü daha az su kullanımı gerektirdiğinden dolayı çevre dostudur. Yulaf sütünü Kuala Lumpur’daki “PULP” ‘de veya Paris’te ki “Fragments” ‘ta tatmanızı öneririz.

Şu da ilginizi çekebilir: Plastik İnovasyonun Faydaları Plastik Endüstrisinde Şu Anda Gerçekleşen 10 İnovasyon

Kaynak: https://www.silverkris.com/coffee-innovations-globe/

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Bilaxy Borsası Hacklendi

Bilgisayar Korsanları Nasıl Tanımlanır?