in

Drive-to-Earn Nedir?

Web3 dünyası, ağ kullanıcılarını katılımları için ödüllendiren bir model olan “X-to-Earn” projesiyle oldukça ses getirdi. Projenin arkasındaki temel fikir bireyin veya kuruluşun bir ağı kullanarak ve değer sağlayarak bu ağda gelir elde edebilmesidir. Şimdiye kadar play-to-earn, move-to-earn, sleep-to-earn, engage-to-earn, watch-to-earn konseptlerini inceledik. Peki, drive-to-earn nedir inceliyoruz. 

Arabalardan çok daha fazlasını içeren mobilite dünyası her zamankinden daha hızlı genişlemektedir. Minibüsler, kamyonlar, otobüsler, trenler, bisikletler, scooterlar, dronlar gibi sayılamayacak kadar çok kategori içinde barındırır. Bu cihazların tümü, insanları veya malları güvenilir bir şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Drive-to-earn, yapılan şehirlerarası yolculuktan tutunda bir şirketin teslim ettiği bir siparişe kadar gerçekleşen tüm seyahatleri kaydederek token kazanmanıza yarayan bir sistemdir.

Drive-to-earn, kullanıcıların web ile etkileşim biçiminde devrim niteliğinde bir değişimdir. Proof-of-Movement’ın Drive-to-Earn uygulaması, diğer herhangi bir X-to-Earn konseptine benzer şekilde işler. Motosiklet ve araba gibi ulaşım araçlarına sahip olan kullanıcılar, ödül almak için Drive etkinliklerine katılabilir. Çoğu move-to-earn uygulaması drive-to-earn seçeneğine de yer veriyor.

Drive-to-earn sürecine katılmak oldukça basittir. Sürücüler tercih ettiği uygulama üzerinden bir hesap oluşturduktan sonra araçlarını uygulamaya tanımlarlar. Bu bilgiler güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir veri tabanında saklanır. Uygulamalar kullanıcıların araç verilerini toplamaya başlamak için basit bir yazılım bağlantısı sunacak ve böylelikle veriler toplanmış olacak. Bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar verileri paylaşılması karşılığında token kazanabiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Tezos (XTZ) Nasıl Stake Edilir?

Haftalık Bitcoin (BTC) Tahmini: Son Bir Ralli Gelebilir mi?