in ,

Dorsey, Geleceğin Teknolojisi Olarak Web5 ‘i Duyurdu

Jack Dorsey’in Bitcoin odaklı yeni şirket girişimi TBD, Web5 adlı merkeziyetsiz bir web platformu kuracağını duyurdu.  Web3 tokenleştirmeye odaklanırken, Web5 büyük ölçüde kimlik yönetimine odaklanmayı hedefliyor. 

Bilindiği üzere TBD, Bitcoin altyapısını geliştirmeye odaklanmak için Dorsey’s Block, Inc. tarafından oluşturulmuş bir işletmedir. Dorsey’in gerçekleştirmeyi planladığı projesi TBD çatısı altında geliştirilecek.

Uzun süredir Web3’ü eleştiren Dorsey, Web5’in ekibinin gelişen internet çağına önemli katkılar sağlayacağını ileri sürüyor.  Jack Dorsey’in TBD’si, Bitcoin’in üzerine inşa edilmesi planlanan ve “Web5” olarak bilinen merkeziyetsiz web standardını oluşturarak mevcut Web3 kavramlarından uzaklaşmayı planlıyor.

Gerçekleşmesi planlanan projenin duyurulmasının ardından çoğu rakip kuruluş blok zinciri tabanlı web uygulamaları oluşturmaya olanak tanıyan Web3 konseptiyle çalışmayı tercih etti. Web3, programlanabilirlik ve tokenize ödemeler için uygun olan akıllı sözleşmeleri destekleyen Ethereum ve diğer zincirlere dayanır. Bu nedenle, Dorsey’in Web5 projesi, blok zinciri tabanlı uygulamalar için pek tercih edilmeyen bileşenlerini Bitcoin ağının üzerine inşa etmeyi amaçladığı için Web3 ağından ayrılmaktadır.

Teknik anlamda Web5, token’laştırılmış ödemeler yerine kimliğe odaklanmayı önceliyor. Bunu gerçekleştirmek için ise TBD, Decentralized Identifiers (DIDs), Decentralized Web Nodes (DWNs) ile Decentralized Web Apps (DWAs) oluşturmaya olanak tanıyan bir Decentralized Web Platform (DWP) oluşturmayı planlıyor. Platform, özellikle Microsoft ve Decentralized Identity Foundation  tarafından geliştirilen bir Bitcoin kimlik katmanı olan ION’u kullanacak.

Pratik anlamda Web5, kişisel verileri üçüncü şahıslara devretmeden çevrimiçi olarak güvence altına alma sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Proje, veri sahipliğini kullanıcılara verirken, web uygulamalarına merkeziyetsiz kimlik ve veri depolama adımını getirmeyi hedefliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Elon Musk, Jack Dorsey

Elon Musk, Jack Dorsey’in Bitcoin Web5 Projesine Tepki Gösterdi!

Bitcoin (BTC)’de Sert Düşüş! I Güncel Fiyat Analizi