in

Dolaşımdaki Arz, Toplam Arz ve Maksimum Arz

kripto analiz

Dolaşımdaki Arz (Circulating Supply), bir varlığın piyasada dolaşımda olan, borsada veya yatırımcıların elinde bulundurduğu yani dolaşımda olan miktarıdır. Piyasa kapitalizasyonunu belirleyebilmek için Dolaşımdaki Arz’ın Toplam Arz’a kıyasla çok daha iyi bir ölçüm aracıdır.

Dolaşımdaki Arz kullanma yöntemi, geleneksel yatırımda şirketlerin piyasa kapitalizasyonunu belirlemek için halka açık payların, hisselerin kullanılması yöntemine benzer.

Kilitli (akıllı sözleşmeler veya yasal sözleşmeler yoluyla), ekibe veya özel yatırımcılara tahsis edilen veya halka açık piyasada satılamayan varlıklar, bir varlığın fiyatına etki edemez. Dolayısıyla piyasa değerini de etkileyemez.

  • Özel satış (Private sale): Önemli miktarda yatırım yapılabilir fona sahip stratejik yatırımcılar için erken aşama yatırım turu.
  • Ekosistem/Ödül/Pazarlama/Operasyonlar/Airdrop’lar: Projenin ekosistemini büyütmeye yönelik faaliyetler için ayrılmış olan varlıklar. Örneğin, airdrop token’ları genellikle dolaşımdaki arzın dışında tutulur.
  • Masternode’lar/Staking: Masternode’larda stake edilen varlıklar duruma göre değerlendirilir. Masternode dağıtımı, mülkiyet ve kilitlenme süreleri gibi faktörler de dikkate alınır.
  • Ekip/Vakıf/Hazine: Proje üyeleri veya büyük ekosistem katılımcıları tarafından tutulan varlıklar. Bu tür holder’lar arzın önemli bir bölümünü oluşturabilir.

Toplam Arz, bir varlığın şu anda mevcut olan toplam coin miktarıdır.

Maksimum Arz için kripto para ihraç edilebilecek toplam coin miktarı. Bu maksimum sayıya ulaşıldığında artık herhangi bir şekilde daha fazla coin çıkarılamayacağı, üretilemeyeceği anlamına gelir.

Piyasa Değeri Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Piyasa Değeri, bir kripto para biriminin piyasadaki değerini, piyasadaki “yerini” görmenin bir yoludur. Fiyatın ile Dolaşımdaki Arz’ın çarpılmasıyla hesaplanır.

Piyasa Değeri = Fiyat x Dolaşımdaki Arz

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Fiyatında Rüzgar Hangi Yöne Esiyor?

Kusama (KSM) Nedir? Nasıl Alınır?