içinde ,

Dolar Endeksi (DXY) Zirveyi Gördü mü?

Dolar Endeksi (DXY), Eylül 2002’den bu yana en yüksek seviyesini test ediyor. Jeopolitik belirsizlikler, Avrupa’daki enerji arzına yönelik riskler ve FED kaynaklı beklentiler Dolar Endeksini (DXY) yükselten ana faktörler.

ABD haziran ayı enflasyon rakamları, ilk aşamada piyasaların paniklemesine neden oldu. Öyle ki FED’den 100 bps’lik faiz artırım beklentisi oluştu. Şunu da belirtmek lazım, haziran ayı enflasyonu açıklandıktan sonra başlangıçta %40 ihtimalle fiyatlanan 100 bps’lik faiz artırım beklentisi, yazı kaleme alındığı sırada %30’a geri çekilmiş durumda.

Avrupa Birliği enerji arzı konusunda sıkıntılı bir dönemden geçiyor. FED ile ECB arasındaki faiz farkı artmaya devam edebilir.

Dolar Endeksi’nde %57,6 ağırlığa sahip olan Euro, yükselen resesyon korkularının yansıması olarak, geçtiğimiz günlerde 2002’den bu yana ilk kez paritenin altını test etti. Avrupa Birliği, enerji kriziyle karşı karşıya bulunuyor. Rusya, Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya en fazla enerji yolladığı boru hattı olan Nord Stream 1’i bakıma aldı. Ruslar misilleme olarak enerji kozunu kullanıp kesintiyi uzatabilir. Bu durum bölgedeki resesyon korkularını artırıyor.

Tüm bu gelişmeler Avrupa Merkez Bankası’nın işini zorlaştırıyor. Kötüleşen beklentiler, Avrupa Merkez Bankası’nın, resesyonu derinleştirmeden enflasyonun önüne geçmek için yeterince şahin olup olamayacağı konusunda şüpheye neden oluyor.

Avrupa Merkez Bankası, gelecek hafta faiz artırımına (25 bps) başlayacak. Bu hamle, Rusya’ya ile gerilen ilişkiler ve savaş kaynaklı tedarik zinciri sorunları nedeniyle yükselen gıda ve enerji fiyatları üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olabilir. Euro’ya olumsuz yansıyan bir diğer önemli faktör ise İtalya Başbakanı Draghi’nin istifası oldu.

FED

Dolar Endeksi’nde %13,6 ağırlığa sahip olan Japon yeni, ABD Doları karşısında Ağustos 1998’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Japon Yeni’ndeki zayıflık, Japonya Merkez Bankası’nın emsallerinden farklı olarak, ultra gevşek para politikası uygulamasından kaynaklanıyor.

Her ne kadar şartlar Dolar Endeksi’nin yükselmesini sağlıyor olsa da bir de madalyonun öteki yüzü söz konusu. Finansal ve küresel koşullar, Dolar Endeksi’nin daha yüksek seviyeleri test etme kabiliyetini sınırlandırabilir. Rusya’nın, Avrupa’ya tekrar gaz akışını yükseltmesi veya neden olacağı hasar göz önüne alındığında FED’in tempo düşürmeye zorlanması gibi senaryolar Dolar Endeksi’nin bir miktar gevşemesini beraberinde getirebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum

Uzun zamandır Beklenen Ethereum Merge Nihayet Gerçekleşmek Üzere

CEEKLAND Arazi Kullanımı Nasıl Olacak?