içinde ,

Dolar Endeksi (DXY) Neden Yükseldi?

Dolar Endeksi (DXY), önde gelen rezerv para birimi olan ABD dolarının küresel piyasalardaki değerini gösterir. Dolar Endeksi’nin arkasındaki hareketin sebebi nedir? 

Daha önceki yazımızda Dolar Endeksi’nin (DXY) ne olduğunu açıklamıştık. Yazıyı merak edenler ve okuyamayanlar için Dolar Endeksi (DXY) Nedir? makalemize göz atabilirsiniz. Yazının ikinci bölümünde Dolar Endeksi’ni (DXY) etkileyen faktörleri ve bugünkü gibi tarihi yüksek seviyeleri test ettiğinde küresel piyasalara ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. 

Dolar Endeksi (DXY)

Dolar Endeksi (DXY), dün 104.2 seviyesini test ederek son 20 yılın zirvesini gördü. Bundan bir önceki zirve seviyesinin, 2017 yılında 103.8 olarak gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var.

ABD hazine getirileri FED’in enflasyonu düşürmeye çalışırken agresif olacağı beklentileriyle yükseldi ve doları da üst üste beş hafta yükseltti. ABD’de 10 yıllık tahvillerin artması ise başta Nasdaq olmak üzere endeksleri, altın ve gümüşü vurdu. Nasdaq’ın ardından kripto para piyasasında da derin satışlar gözlemlendi. 

Şu aşamada Dolar Endeksi’nin (DXY) bu seviyelerde olması, piyasaların güvenli liman olarak en likit varlığı tercih ettiğinin göstergesidir, ki bu da ABD dolarıdır. Geçen haftadan beri başlayan satış dalgasına baktığımızda; Başta Nasdaq olmak üzere endeksler, ons altın, gümüş, kripto paralar, tahviller vs. geniş skaladaki varlık grubunda satış dalgası gözlemliyoruz. Yani kısacası dolar ile fiyatlanan varlıkların çoğu satılıyor ve nakit pozisyona geçiliyor. 

Peki piyasalar neden nakde geçiyor? Birincisi, FED faiz artırma döngüsünde ve haziran itibariyle de bilançoyu daraltmaya başlayacak. Her ne kadar ilk aşamada 75 bps’lik faiz artışı gelmemesi piyasalar açısından olumlu görünse de Hazian-Temmuz-Eylül toplantılarında 50’şer bps’lik faiz artışı yapılacak. Bu da piyasalar için yeterince şahin. Hatırlatalım, FED 22 senenin ardından, mayıs ayında 50 bps’lik faiz artırımına gitti. 

İkincisi, ABD’de enflasyon %8.5 ile 40 yılın zirvesini gördü. Yarın TSİ 15:30’da nisan ayı enflasyon verisi açıklanacak. Piyasa beklentileri, nisanda  %8.1 ile enflasyonun bir miktar ivme kaybedeceği yönünde. Verinin beklentiye paralel gelmesi, hem geçen haftadan beri çalkalanan piyasaları hem de FED’in elini rahatlatır. Ancak aksi bir durumda, sıkılaştırma hamleleri artar ve bu da piyasalara olumsuz yansır. Piyasalar likit pozisyonda kalmayı tercih edebilir. 

Bununla birlikte geçtiğimiz cuma açıklanan ABD tarım dışı istihdamın da beklentilerin üstünde kalması enflasyonist baskılara işret ediyor olabilir. Bu durum FED’i parasal koşulları daha hızlı sıkılaştırmaya zorlayabilir.

Diğer taraftan ABD-Almanya ABD 10 yıllık ile Alman 10 yıllık tahvil getirisi arasındaki farkın artması, Ukrayna’daki savaş ve Çin’deki katı karantinalar, Avrupa ve Asya’nın ekonomik büyüme beklentisine karşı belirsizlik yaratıyor. Tüm bunlar küresel piyasaların ABD dolarına yönelmesine ve haliyle Dolar Endeksi’nin (DXY) yükselmesine neden oldu.

Yazı kaleme alındığı sırada Dolar Endeksi (DXY) 103.7 seviyesinde hareket ediyor. DXY tarafındaki hafif gevşemenin ana nedeni olarak hem hareketin sert yükseliş sonrasında bir miktar güç kaybetmesi hem de Atlanta Fed Başkanı Bostic’in dünkü “Fed’in haziran toplantısında yarım puandan fazla artırım yapma olasılığının az.” yönündeki açıklamaları oldu. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Powell’dan da bu yönde açıklamalar gelse de veri akışını yakından takip etmek gerekecek. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum (ETH) 1.700$’a mı Düşüyor? | Güncel Fiyat Analizi 10.05.2022

Kripto Piyasasında Neler Oluyor? 24 Saatte 1 Milyar Dolardan Fazla Kripto Tasfiye Edildi!