in

Dolar Endeksi (DXY) – Bitcoin (BTC) İlişkisi

Dolar Endeksi (DXY), rezerv para birimi olma konumunu sürdürüyor. Bu nedenle finansal varlıklar (geleneksel ya da dijital) çoğunlukla ABD Doları cinsinden fiyatlanıyor. Dolar cinsinden fiyatlanan Bitcoin (BTC) için de kripto para birimlerinin öncüsü demek yanlış olmaz. 

Grafiğe Dolar Endeksi (DXY) ve Bitcoin’i (BTC) üst üste koyduğunuzda iki değişken arasında bir ilişki olduğunu fark edebilirsiniz. Bu olağan dışı bir durum değil. Bu açıdan Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimlerinin yönünü değerlendirirken Dolar Endeksi’ni (DXY) ve bu endeksi etkileyen faktörleri de dikkate almalısınız. Ancak iki değişken arasındaki ilişkinin zamanla boyut değiştirdiği de aşikar. Bitcoin’in kendi içinde fiyat dalgalanmalarına neden olan dinamikleri de söz konusu. 

2020’de pandeminin başlamasıyla tüm varlık sınıfları ilk şokun etkisiyle satış baskısına maruz kalmıştı. Ardından merkez bankaları parasal gevşeme sonucunda piyasaları rahatlatmaya başlattı. Pandeminin ABD’ye yansımaları ve Fed’in dolar pompalaması neticesinde Dolar Endeksi (DXY) düşmeye başladı. Ucuz para, risk iştahını artırırken başta Bitcoin (BTC) olmak üzere en olumlu etkilenen varlık sınıfı kripto paralar oldu. Bu dönemde risk iştahının yanı sıra yatırımcı algısının da değişmeye başladığını belirtmekte fayda var. Kripto paralara talep arttıkça piyasada benimsenmesi arttı, böylece geleneksel sayılabilecek finansal varlıklarla korelasyonu yükselmeye başladı. Özellikle de teknoloji hisseleriyle olan bağlantısı, kurumsallar vasıtasıyla yükseldi. 

Dolar Endeksi (DXY), Mayıs 2021’de dip seviyesini gördükten sonra pandemi etkilerinin hafiflemesiyle toparlanmaya başladı. Bu dönemden itibaren Dolar Endeksi, dalgalı hareketle birlikte çıkış trendinin korudu. Diğer taraftan parasal gevşemenin yansıması olarak ABD enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyesini gördü. Tüm bunların sonucunda kasım ayından itibaren Fed, bir dizi hamleler yapmaya başladı. Fed, Kasım 2021’de sıkılaştırmanın ilk sinyali olarak varlık alımını 15 milyar dolar azaltınca Dolar Endeksi’nde (DXY) çıkış hareketi güçlendi. Ardından Aralık’ta Fed, enflasyona bağlı olarak faiz artırımını erkene çekebileceği sinyalini verdi ve varlık alımını 30 milyar dolar azalttı. Fed Ocak 2022’de, faiz artırımına yakında (muhtemelen mart ayında) başlanacağı sinyali verdi. Buna ek olarak martta tahvil alımını sonlandıracağını ve faiz artırımının ardından bilanço küçültmeyi değerlendireceğini açıkladı. Böylece piyasalar 2022’de çok sayıda faiz artışı olacağını fiyatlamaya başladı. Bu dönemde Dolar Endeksi’nde (DXY) çıkış trendi devam etti. 

Dolar tarafında bunlar yaşanırken Bitcoin (BTC) tarafında neler oldu bir bakalım. Bitcoin, Nisan 2021’de tarihinin en yüksek seviyelerinden birini test ederken, Dolar Endeksi’nde çıkış eğilimi bozulmuştu. ABD Başkanı Biden uzun vadeli sermaye kazançlarına yönelik ek vergi önerisi ortaya atınca Bitcoin (BTC) zirvesinden geri çekildi. Mayıs ayında Bitcoin’in toparlanma çabası, Çin’in finans kurumlarına ve ödeme şirketlerine kripto para işlemleriyle ilgili hizmetler sunmayı yasaklamasıyla büyük darbe aldı. Ardından temmuz ayında Çin, Binance’e yasaklama getirdi. Temmuz ortasında Çin şokunu atlatan Bitcoin (BTC), Eylül başına kadar kayıplarının bir kısmını telafi etti. Eylül’de, Çin’in kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemlere yasak getirmesi ve Evergrande endişeleri Bitcoin’e yeniden satış olarak yansıdı. 

Kırmızı: BTCUSD, Yeşil: DXY

Kasım 2021’de Bitcoin (BTC) tarihi zirvesini yineledi, ancak kalıcı olamadı. Kasım ayının ardından Bitcoin açısından negatif sayılabilecek olaylar üst üste gelmeye başladı. ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesini görmesine bağlı piyasa beklentileri, Fed’in Kasım ayından itibaren başlayan hamleleri, ABD Başkanı Biden’ın kripto paralar ile ilgili altyapı tasarısını imzalaması, devam eden Evergrande endişesi, Kazakistan’daki protestoların Bitcoin (BTC) madenciliğine yansımaları (Çin’deki yasakların ardından madenciler Kazakistan’a yönelmişti), Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimlerinin ülkede kullanımının ve madenciliğin yasaklanmasına yönelik önerisi ve Ukrayna-Rusya çatışmaları gibi birçok gelişme Bitcoin’in belini büktü. 

Bitcoin (BTC) ile majör borsalar (S&P 500 ve Nasdaq) arasındaki korelasyonun artması, Fed kaynaklı fiyat dalgalanmalarında dalga boyunu yükseltiyor. Bununla birlikte Rusya-Ukrayna hattında yaşanan gelişmeler de Bitcoin (BTC) fiyatlamasını şu aşamada etkileyen ayrı bir faktör. her ne kadar Rusya’da daha önce kripto para kullanımına yönelik yasak önerileri gelse de, ABD öncülüğünde Rusya’ya geniş çaplı yaptırımlar uygulanması durumunda Rus yönetimi ve oligarklar kripto paralara yönelebilir. Buna karşılık NATO grubu Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasını önlemek için kripto para düzenlemesine yönelik adımları hızlandırabilir.

Kırmızı: BTCUSD, Yeşil: DXY, Siyah: SPY (S&P 500)

Sonuç olarak Dolar Endeksi (DXY) ve Bitcoin (BTC) arasındaki ilişkiyi incelediğimizde 2020’de ters korelasyonu net bir şekilde görebiliyoruz. Bunu parasal gevşeme sürecinin bir yansıması olarak artan risk iştahına bağlayabiliriz. Bu dönemde yatırımcı algısının da değişmeye başladığını yeniden belirtmekte fayda var. 

Ancak bu ilişki 2021 yılında evrim geçirdi denilebilir. İki değişken önceki sene zıt hareket ederken 2021’de, Kasım ayına kadar birbirine paralel hareket etti. Bitcoin (BTC) tarafında sert geri çekilmeler gözlemlense de bu hareketler çoğunlukla kripto paranın kendi iç dinamiklerinden kaynaklandı, ayrıca her yeni dip seviyesi öncekinin üstünde gerçekleşti. 

Bu paralelliği, S&P 500 ve Bitcoin’i karşılaştırdığımızda teyit edebiliyoruz. Çünkü S&P 500’ü etkileyen her gelişme artan korelasyon nedeniyle Bitcoin’i (BTC) de etkiliyor. Kasım 2021’in ardından, Bitcoin (BTC) kadar olmasa da S&P 500’ün de düştüğünü gözlemleyebiliyoruz. İşte bu aşamada geleneksel enstrümanları etkileyen faktörler (Fed kaynaklı gelişmeler, savaş vb.) Bitcoin’i de etkilemeye başladı. Bu dönemde Bitcoin’e yönelik yasaklama haberleri ve Kazakistan hadisesi dışında fiyatlamayı etkileyen bir iç dinamik söz konusu değil. Elbette ki bu haberler Bitcoin (BTC) açısından ciddi gelişmeler oldu. 

Ancak Kasım 2021’in ardından Dolar Endeksi (DXY) ile Bitcoin (BTC) arasındaki ilişkinin yeniden terse döndüğü en azından bu yönde sinyaller verdiği söylenebilir. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Ankara Üniversitesi NFT Dersleri Vermeye Başladı

Colizeum Projesi Kurucu Ortağı Edgars Vecozolins ile AMA Etkinliği