in , , ,

Dolar Düşüyor, Altın Yükseliyor, Bitcoin Yaralarını Sarıyor

ABD piyasalarının Pazartesi günü geç saatlerde toparlanmasının ardından piyasa havası olumluya döndü. Bu süre zarfında dolar düşüyor, altın yükseliyor, Bitcoin ise yaralarını sarmaya başladı. Küresel iyileşme konusundaki iyimserlik ve FED’in devam eden desteği, virüs ve enflasyon endişelerinden daha ağır basıyor. Kriptopara birimleri, Musk’ın darbelerine maruz kaldıktan sonra iyileşme safhasına girmiş gibi gözüküyor. 

FED yetkilileri, enflasyondaki son artışın geçici olduğu ve politikalarını değiştirmeye gerek görmedikleri mesajına bağlı kaldılar. Pazartesi günü geç saatlerde hisse senetlerini yükselten ve dolar üzerinde baskı oluşturan faktörlerden biri de budur.

Bitcoin Dolar Altın

Dünya ekonomilerini etkileyen Covid-19 salgını tarafında ise Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları, ilk olarak Hindistan’da keşfedilen Hint varyantına karşı yükü İngiltere ve diğer ülkelerden alarak yeterli koruma sağlıyor. Öte yandan, Singapur ve Tayvan gibi daha önce çok az hasar görmüş yerler de dahil olmak üzere Asya’da enfeksiyonlar artmaya devam ediyor. ABD, ek 20 milyon doz aşı bağışlayacağını duyurdu.

EUR/USD paritesi, ilk çeyrekteki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) rakamlarının günün ilerleyen saatlerinde açıklanmasından önce Şubat ayından bu yana en yüksek olan 1.22’ye doğru tırmanıyor. Avrupa ülkeleri, aşılama çabaları meyvesini verdikçe kısıtlamaları hafifletmeye devam ediyor.

GBP/USD paritesi, iyimser tablo ve İngiltere’nin güçlü iş gücü verileri bildirmesinin ardından 1,42’ye doğru yükseldi. İşsizlik Oranı Mart’ta %4.8’e düştü ve Nisan ayındaki işsizlik başvuruları şaşırtıcı bir şekilde düşüş kaydetti.

Bitcoin Dolar Altın

Ons Altın, 1.870 dolar civarında seyrediyor ve toparlanmasını uzatıyor. Kıymetli emtia, nispeten yüksek Hazine getirilerini bozuyor. 10 yıllık tahvillerin getirileri bugün sabah itibarı ile %1.64 civarında.

Bitcoin, Pazartesi günü neredeyse 42.000 doların altına düştükten sonra bugün 45.000 dolar seviyelerinin üzerine çıktı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kriptopara birimlerinin lider coini olan Bitcoin’i eleştiri yağmuruna tuttu ve şirketinin kriptopara birimlerini satacağını ima etti. Bugün itibariyle kriptopara piyasasının genelindeki negatif hava pozitif bir havaya dönüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

XRP Ripple

17 Mayıs 2021 Tarihli Ripple (XRP) Ve Cardano (ADA) Teknik Analizi

Ripple XRP

Bankalar İçin Kripto Varlık: Ripple (XRP) Nedir?