in ,

Dolar – Altın İlişkisi

ons altın

Dolar, dünya ticaretindeki en önemli rezerv para birimi. Neredeyse piyasadaki tüm varlıkların (Ör. petrol, değerli madenler gibi) değeri dolarla ifade edilmektedir. Altın, dünya ticaretinde rol oynayan değerli madenlerin en değerlisi. Sınırlı miktarda olması ve tüm dünyada bilinir olması bunda önemli bir etken. Dünya genelinde merkez bankaları Dolar’ı da altını da portföylerinde bolca bulundurmaktadır. Peki bu iki varlığın birbirleriyle nasıl bir ilişkisi var? Tarihi yanını fazla uzatmamak adına biraz törpüleyerek anlatacağım.

altın

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce büyük ülkeler, ulusal ticaret dengelerini sağlamak için altın aracılığıyla klasik bir altın standardı benimsemişlerdi. Bu standarda göre ülkeler, yerel para birimleriyle altına karşı sabit bir oranda alım-satım işlemi yapmayı kabul etmişlerdi. Ancak; Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bu ülkeler ellerindeki altın stokunu korumak için bu standarttan vazgeçtiler.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından 1930’lardaki ekonomik krizler uluslararası ticareti sekteye uğratmış ve döviz kurlarında ciddi volatilitelere sebep olmuştur. Bu nedenle tekrar ticareti canlandırmak ve ekonomik gelişmeleri artırabilmek için İkinci Dünya Savaşı sırasında (Temmuz 1944) 44 ülkenin temsilcilerinin bir araya gelip ABD’nin Bretton Woods kasabasında Bretton Woods Sistemi adıyla bir altın standardı geliştirildi. 1 ons altın 35 dolara sabitlendi. Ancak; bu standart, günümüzde geçerliliğini korumasa da (1971 yılında yürürlükten kaldırıldı) Bretton Woods Sistemiyle doğan IMF ve Dünya Bankası halen faaliyetlerine devam etmektedir.

Dolar ve altın ilişkisinin temeli buradan gelmektedir. Günümüzde Dolar ve altın arasında zıt bir ilişki bulunmaktadır. Dolar yükseldiğinde altın düşer, Dolar’a olan güven azalırsa güvenli liman altın ön plana çıkar ve altın değer kazanır. Tabii ki birbirleri arasında belirli veya resmi bir ilişki yoktur; istisnai durumlar elbet bulunmaktadır.

Altın değerli bir madendir ve bu yüzden kendiliğinden gelen bir değeri bulunur. Doların artması Dolar’ın dünyadaki diğer para birimlerine nazaran değerlenmesi anlamına gelir. Bu nedenle altının fiyatı ABD doları cinsinden düşme eğilimindedir. Bunun nedeni; altının diğer para birimlerine karşı değer kazanmasıdır. Herhangi bir varlığın fiyatı yükseldikçe daha az alıcı bulma eğilimindedir; bir başka deyişle, talep azalır. Tam tersi; ABD dolarının değeri düştükçe altın diğer para birimlerinde daha ucuz hale gelir ve değer kazanma eğilimi gösterir. Düşük fiyatlarda ise talep artma eğilimindedir. Tabii ki altının değerini etkileyen farklı faktörler de bulunur; ancak bu yazıda Dolar’la olan ilişkisini ele alıyoruz.

2011 – 2021 tarihleri arasındaki Dolar (turuncu), Altın (mavi) grafiği:

Dolar ve Altının Değerini Etkileyen Unsurlar

Ülkelerin jeopolitik konumu ve bölgede gelişen istikrarsızlıklar ve riskler, Amerikan Merkez Bankası FED’in alacağı, almış olduğu kararlar, arz-talep ve enflasyon altın ve Dolar’ı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Hükümetlere olan inanç azaldıkça istikrarsızlık, belirsizlik, korku veya jeopolitik kargaşa hâkim olduğunda altının fiyatı yükselme eğilimindedir. Daha sakin zamanlarda ise altının fiyatı düşme eğilimindedir. Belki de dünyanın en eski ve en çok bilinen para birimi olan altın için ekonomik ve politik kargaşa açısından bir “barometre” tanımı yapsak yanılmış olmayız.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Holoride Kurucu ve CEO’su Bio Nils Wollny ile AMA Etkinliği

Temel Analiz

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 25 Kasım 2021