içinde , ,

Dogecoin Taklidi Kriptoparalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dogecoin 2013 yılında bir şaka olarak piyasaya sürüldü. Litecoin çatallanmasına dayanır. Bitcoin gibi dogecoin de bir proof-of-work blockchainidir.

Bu seneye kadar adından çokça söz ettiren bir coin değildi. Ancak bu sene piyasaya sarsıcı etkiler yapmaya başladı. Bu etkilerin en büyük sebepleri başta Elon Musk olmak üzere, Dallas Mavericks takımının sahibi Mark Cuban ve rapçi Snoop Dogg gibi ünlülerdir. Elon Musk dün yine bir tweet atarak işlem verimliliğini artırmak için Dogecoin geliştiricileriyle çalıştığını söylemiştir.

Tabi Dogecoin’in bu “başarı”sından sonra onu taklit ederek bu başarıya ortak olmaya çalışan bazı coinler türemiştir. Bu yazımızda onları inceleyeceğiz.

DogeCash (DOGEC)

2018 yılında çıktı ve StakeCube borsasında işlem görüyor. Hayırsever işlere katkı sağlamaya odaklandığını söylüyor. Dolaşımda 14.86 milyon coin var. Mining işlemi ile üretilmiyor. Bu yazı yazıldığı sırada 0.12 değerinde işlem görmektedir.

Shiba Inu (SHIB)

Ethereum tabanlı ERC-20 standardından üretilmiştir. Merkeziyetsiz Uniswap borsasında işlem görür. Yakın zamanda Binance gibi en büyük borsalardan birinde listelenmiştir. Blog sayfasında kendisini Dogecoin killer olarak tanımlar. Toplam arzı 1 katrilyon olup şu an 395 milyarı dolaşımdadır.

Kishu Inu (KISHU)

ERC20 tokenidir. Geçen ay çıkmıştır. CoinTiger ve Uniswap borsalarında listelidir. Toplam arzı 100 katrilyondur.

UnderDog (DOG)

Pancakeswap’ta işlem görmektedir. Toplam arzı 1 milyardır. CoinMarketCap sitesine göre özel yakım ve ödül mekanizması olan topluluk tabanlı bir coindir. Bu yazı yazıldığı sırada 0.0002404 USD’den işlem görmektedir.

renDOGE (RENDOGE)

Başka bir Dogecoin klonu olan renDOGE, Ethereum tabanlı Uniswap and Linkswap borsalarında işlem görür. Blockchainler arasında değer hareketi sağladığını iddia eden açık bir protokoldür. Ocak ayında çıkmıştır.

Doge Token (DOGET)

Kendisini Dogecoin’in yeşil ve verimli versiyonu olarak tanımlar. Stellarterm borsasında işlem görmektedir. Toplam arz 9,996 milyar iken dolaşımda 7.91 milyar arzı bulunur. Yazı yazıldığı sırada değeri 0.00002535 USD.

DogeFi (DOGEFI)

Üyelerinin fiyat arbitrajı ve yield farming projelerine katılmasını sağlayan oyunlaştırılmış bir topluluktur. Uniswap ve CoinTiger’da bulunur.

DogeSwap (DOGES)

DeFi’yi daha verimli hale getirmek ve yield farming ile büyük ödüller vermek için Dogecoin’den ilham aldığını söylüyor. Uniswap, Finexbox and VinDax borsalarında bulunur. Toplam ve dolaşımdaki arzı 20 bindir. Bu yazının yazıldığı esnada 83.6 USD değerinde işlem görür. 20 nisan tarihinde 743 USD görerek ATH (all time high) değerine ulaşmıştır.

MonaCoin (MONA)

Bu kez bir kedi şaka coini inceliyoruz. 2014 yılında çıkarılmıştır ve Japonya’nın ulusal kriptopara ödeme sistemi olacağını iddia eder. Bitbank, Bittrex, ProBit Exchange, Finexbox and Zaif gibi borsalardan alınabilir. Dolaşımdaki arzı 65 milyondur. Bu yazı yazıldığı esnada 2.60 USD değerinde işlem görmektedir.

Source (Kaynak): benzinga

Kriptoparalar hakkında merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

ADA, Cardano

14 Mayıs 2021 Tarihli ADA Ve BNB Teknik Analizi

SCALPING

Scalping Nedir?