in , ,

Dogecoin (DOGE) Zayıf ve Güçlü Yanları

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında Bitcoin gibi geleneksel kripto para birimlerine şakayla karışık bir alternatif olarak yaratıldı. Adı, bir caps’e (internet şakası) dayanmaktadır.

Dogecoin, 5 Mayıs 2021’de 85 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ve milyarder girişimci Mark Cuban bile, güçlü ve daha da gelişmekte olan kullanıcı ve destekçi topluluğu nedeniyle bir değişim aracı olarak kullanıldığında “en güçlü” kripto para olduğu konusunda hemfikir. Musk ayrıca işlem verimliliğini artırmak için Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalışıyor. Objektif olarak incelendiğinde Dogecoin (DOGE) meme coin’in zayıf ve güçlü yanlarını inceleyelim.

DOGE Zayıf Yanları

  • DOGE, spekülatörler arasında bir favori olsa da güvenilir, sağlam ve merkeziyetsiz bir dijital para birimi üreten akla gelebilecek her temel açıdan Bitcoin’den daha düşüktür.
  • DOGE, Bitcoin’den daha az node, kullanıcı, hacim, işlem, hash oranı, madenciler, geliştiriciler, trader benimseme, borsa listeleri ve cüzdanlara sahiptir.
  • DOGE, aşırı servet merkezileşmesinden muzdarip. Sekiz büyük balina (büyük miktarda DOGE’ye sahip bireyler/kuruluşlar) arzın %43’ünü kontrol ediyor.

Dogecoin (DOGE)

  • Dogecoin’in 1 dakikalık blok süreleri nedeniyle dağıtılmış node’lar arasındaki gecikme sorunları, ağ node’larının yalnızca ~%60’ının blok zincirinin ucuyla senkronize olmasına neden oldu. Bu, ağı daha az güvenilir hale getirir ve yeni node’ların ağa katılmasını zorlaştırır. Her ikisi de daha merkezi ve kırılgan bir ağ ile sonuçlanır.
  • Dogecoin gelişimi 2017’den beri durgun ve yaratıcıların projeyi terk ettiğini de gördü.

Bir arz sınırının olmaması, Dogecoin’in en büyük dezavantajlarından biridir. Kıtlık yaratmak ve gelecekte değerini potansiyel olarak artırmak için önceden tanımlanmış bir arz üst sınırına sahip oldukları için doğası gereği deflasyonist olan Bitcoin ve Cardano kripto para biriminin aksine deflasyonisttir. Arz sınırı olmayan kripto para birimleri, enflasyona karşı korunmak için ideal olmayan varlıklardır.

DOGE Güçlü Yanları

  • DOGE, genç trader’lar arasında muazzam ağ etkilerine ve “viral meme” statüsüne sahiptir.
  • Dogecoin projesi, Litecoin’den türetilen bir Luckycoin çatalıdır. Yani kodun anlamlı bir şekilde test edilip gözden geçirildiği anlamına gelir.

Dogecoin

  • Özellikle 2020’deki popülaritesi nedeniyle DOGE, artık varlığa önemli miktarda likidite ve ticaret hacmi sağlayarak en iyi borsalarda listeleniyor.
  • DOGE, Litecoin ile birleştirilir. Yani aynı hash algoritmasını ve dolayısıyla (çoğunlukla) aynı madencileri paylaşırlar. Bu tasarım kararı, Litecoin madencilerinin DOGE madenciliğini de kolaylaştırarak ağın güvenliğini artırdı.

Dogecoin’in avantajlarından biri, yerleşik ve daha da büyüyen bir kullanıcı ve destekçi topluluğuna sahip olmasıdır. Piyasa değeri açısından dünyanın ilk on kripto para biriminden biridir. Hatta bir keresinde dördüncü sırada yer aldı. Cuban ve Musk, büyüyen kullanıcı tabanının onu ideal bir değişim aracı haline getirdiğini açıkladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Trade Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, UST

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri