in ,

Dogecoin (DOGE) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Dogecoin’in artıları ve eksileri neler?

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE), 2021’in başlarında yatırımcısına birkaç aylığına yüksek getiri sağlasa da, sonrasında uzun süre sessizliğe büründü.

Dijital varlığın 2022’deki performansı pek iç açıcı gözükmüyor. Bunda kripto endüstrisinde yaşanan son olayların payı da var elbette. Dogecoin’in sadık benimseyicileri, tekrar yükseleceği umuduyla dijital varlığı tutmaya devam ediyor. Yazı kaleme alındığı sırada Dogecoin (DOGE) ile Bitcoin (BTC) arasındaki korelasyon %69 seviyesinde. Sonuç olarak Dogecoin, Bitcoin’in hareketine oldukça bağlı.

Uzun vadeli Dogecoin (DOGE) yatırımı yaparken kendinize, “Bu varlık portföyüm için ne kadar uygun?” sorusunu yönlendirmeniz gerekiyor. Dijital varlık, piyasa değeri açısından 9 milyar dolar ile 11. sırada bulunuyor. Karşılaştırma açısından bu rakam sene başında 25 milyar dolar ve ATH sırasında ise yaklaşık 90 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Buna paralel olarak Dogecoin’in (DOGE) ticaret hacminde de kayda değer düşüşler söz konusu. 

Dogecoin’in düzenli olarak volatil hareketler sergilediğini hatırlamakta fayda var. Dijital varlık, ödeme ve satın alma işlemleri için kullanılabilir ancak çok etkili bir değer saklama aracı değildir. Dogecoin, spekülatif bir dijital varlık olarak kabul edilebilir. Sadık benimseyicileri, dijital varlığı uzun vadeli bir yatırım olarak tutmaya istekli olsalar da portföyünüzün çoğunu, uzun vadede Dogecoin’e ayırmak akıllıca olmayabilir.

Elon Musk, Dogecoin için “halkın kripto para birimi” olduğunu söylese de dijital varlığın Bitcoin veya Ethereum gibi olması pek mümkün gözükmüyor. 

Hızlı ödemelerin ötesinde bir kullanım durumu olmayan ve geliştirme aşamasında olan blok zinciri ile Dogecoin, 2022’de değerini korumak adına fazlaca mücadele etti. Coin arzının potansiyel olarak sınırsız olabileceği gerçeği de bu mücadeleyi daha zorlu hale getiriyor. Ağustos 2022 itibarıyla dolaşımda, 132 milyardan fazla Dogecoin (DOGE) bulunuyor.

Dogecoin

Madencilik yoluyla oluşturulabilecek Dogecoin (DOGE) sayısında bir sınır bulunmuyor. Bu da dijital varlığın, tasarım gereği enflasyonist olduğu anlamına geliyor. Blok zinciri, her gün milyonlarca yeni dijital varlık yaratarak madencileri çalışmaları için ödüllendiriyor. Bu da fiyat artışının kalıcı olmasını zorlaştırıyor. 

Başka bir ifadeyle var olabilecek coin sayısında bir sınırlama olmadığından ve her gün milyonlarca yeni Dogecoin (DOGE)  piyasaya sürüldüğünden, dijital varlığı uzun vadede elde tutmak için çok az teşvik bulunuyor.  

Elon Musk, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte portföyünde Dogecoin (DOGE) olduğunu belirtmişti. Ayrıca ünlü milyarderin Dogecoin Vakfı’nın yönetim kurulunda bir temsilcisi de bulunuyor.  “Doge Army”, Musk’ın kripto para birimini destek ve tweet’lerle canlandırmasını istiyor. Uzun bir sessizliğin ardından Haziran ortasında Elon Musk “Dogecoin’i desteklemeye devam edeceğim” yönünde bir tweet atmıştı. 

Diğer taraftan milyarder Elon Musk’a, Dogecoin’i desteklemek için bir “piramit şeması” oluşturduğu ve spekülasyon yaptığı iddiasıyla 258 milyar dolarlık bir dava açıldığını da belirtmekte fayda var.

Dogecoin, DOGE

Diğer taraftan 20 Temmuz tarihinde Tesla, ikinci çeyrek raporunda 1 yıldan uzun süredir portföyünde tuttuğu Bitcoin’lerin yaklaşık %75’ini fiat paraya çevirdiği açıkladı. Elon Musk, Çin’deki Covid nedenli kapanmalar göz önüne alındığında, şirketin genel likiditesiyle ilgili endişeleri nedeniyle Bitcoin’lerin çoğunu sattığını ifade etti. Bu haberin ardından yatırımcılar gözünü Dogecoin’e çevirirken Elon Musk, yatırımcıları rahatlatarak hiç Dogecoin satılmadığını belirtmişti.

Geliştirici ekip, Elon Musk 2020’de dijital varlığa ilgi duymadan önce Dogecoin’i (DOGE) çoktan terk etmişti. Ancak geliştirici ekibi 2021’de geri döndü. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var.

İlki, geliştirici ekibin geri gelmesi, Dogecoin’in gelişmeye devam edeceği anlamına gelir. Dogecoin ağına olan güven zamanla artabilir. Bu da benimsemeyi artırabilir. Tüm bunlar, dijital varlığın değer artışına yönelik potansiyel yaratıyor. 

Dogecoin, Elon Musk

İkincisi ise geliştiricilerin, Elon Musk gibi ünlü yatırımcıların dijital varlığa ilgi duymasının ardından geri gelmeleri. Elon Musk, tüm Dogecoin varlıklarını satmaya kalkarsa geliştiriciler, daha önce olduğu gibi dijital varlıktan vazgeçebilirler. 

Herhangi bir piyasada, konum başarı için kritik öneme sahiptir. Dogecoin ilk ve en büyük meme coin olarak kendi etrafında bir topluluk oluşturdu. Piyasadaki diğer meme coin’ler, Dogecoin fikri etrafında yaratıldı. Sonuç olarak, daha geniş kripto piyasası tekrar ivme kazandığında, rakiplerine kıyasla avantajlı bir konumda. 

Bir kripto paranın günlük işlemler için uygun olup olmadığını belirleyen temel faktörlerden biri, ortalama işlem maliyetidir. Dogecoin’de işlem maliyetleri düşüktür ve işlemler birkaç dakika içinde onaylanır. Dijital varlığın savunucuları, benimsenme seviyesinin artması ile dijital varlığın enflasyonist yapısını ortadan kalkacağını düşünüyor. Dallas Mavericks de dahil olmak üzere 20’den fazla büyük şirket Dogecoin ödemelerini kabul ediyor. 

Topluluğu, Dogecoin’in en önemli dayanaklarından biridir. Topluluk milyonlarca insanı barındırırken bunlar arasında Elon Musk ve Mark Cuban gibi ünlü isimler de bulunuyor. Bunlar sadece milyarder kişiler değil aynı zamanda sosyal medyada da büyük bir takipçi kitlesi olan insanlar. Bu nedenle Dogecoin hakkında ne zaman konuşsalar, daha fazla yatırımcı çekebiliyorlar. Elon Musk ve diğer topluluk üyelerinin Dogecoin hakkında konuşmasından bu yana, dijital varlığı kabul eden şirketlerin sayısı katlanarak arttı. 

Uzun vadeli Dogecoin (DOGE) yatırımı yaparken dijital varlığın artı ve eksileri değerlendirmek önemlidir. Dogecoin 2021’de olduğu gibi tekrar yükselirse büyük kazançlar için bir potansiyel olabilir. Ancak, yeniden popülerlik kazanmazsa satın almak için kullandığınız paranın bir kısmını kaybedebilirsiniz. Yatırım yaparken tüm bu noktaları değerlendirmenizde fayda var.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Uniswap (UNI) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Casper Network’ün Büyük Potansiyeli Var mı?