in ,

Dogecoin (DOGE) Hakkında Her Şey

Dogecoin

En popüler meme tokenler arasında başı çeken Dogecoin (DOGE) 2013 yılının Aralık ayında ortaya çıkmıştır. Logosunda Japon avcı köpeği Shiba Inu bulunan varlık, meme token olarak geliştirilmiştir. Geleneksel bankacılıktaki gibi işlem ücretleri bulunmaz. Aynı zamanda DOGE, eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

Dogecoin, Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından tasarlanmış bir projedir. Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) kod tabanından yola çıkılarak geliştirilen açık kaynaklı ve kolay erişilebilir bir dijital para birimidir. DOGE, adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla 2013’te interneti birbirine katan DOGE caps’ine dayanıyor.

Projenin yaratıcısı olan Billy Markus, Dogecoin’in Bitcoin’den daha fazla ilgi çekeceğini düşündü. Jackson Palmer’da DOGE hakkında bir tweet attı ve proje için bir internet sitesi kurdu. Markus ve Palmer’in iş birliği sonucunda Dogecoin’in temelleri oluşturulmaya ve altyapı üzerinde çalışmalara başlandı. Dogecoin, piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra tüm sosyal medyada adından sıklıkla söz ettirdi. Birkaç ay içerisinde projenin milyon dolarlık değere ulaştığı görüldü.

Dogecoin Özellikleri

Daha erişilebilir ve dost canlısı bir kripto varlık olması amacıyla tasarlanan Dogecoin, en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip olmasıyla bilinir. Özellikle bahşiş hizmetlerinde kullanılan bu varlık, çeşitli projeleri finanse etmek amacıyla da tercih edilmektedir. Dogecoin projesini diğer kripto varlıklardan ayıran en önemli özellik ise varlığın deflasyonist değil enflasyonist yapıda olmasıdır. 

Dogecoin Nasıl Çalışır ?

Dogecoin (DOGE), Litecoin blok zincirinin çatallanması ile oluşturulmuştur. Scrypt şifreleme algoritmasını kullanan Dogecoin’in bu sayede Bitcoin’e kıyasla zorluk seviyesi daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içerisinde doğrulanabilir. Dogecoin her ne kadar Litecoin blok zincirinden üretilmiş olsa da arzı sınırlandırılmamıştır.

Dogecoin, DOGE

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, bilgisayarların işlemcileri (CPU), grafik kartlarının işlemcileri (GPU) ve yüksek işlemci gücü kapasiteli ASIC madencilik cihazları ile üretilebilir. Ancak genel olarak ASIC madencilik cihazları tercih edilir. Çünkü zorluk seviyesindeki artışlar nedeniyle, bilgisayar işlemcileri veya grafik kartları ile madencilik yapmak karlılık açısından verimli olmayabilir. 

Elon Musk ve Dogecoin

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su olan Elon Musk’ın Dogecoin’e ayrı bir ilgisi bulunuyor. Bu zamana kadar birçok kez yaptığı paylaşımlar ile DOGE’a olan desteğini açık açık gösteren Elon Musk, projenin birçok kez pump yapmasına olanak sağladı.

Hatta Musk bu ilgiyi o kadar açık açık yaptı ki yakın zamanda bir grup Dogecoin yatırımcısı piyasayı manipüle ettiği gerekçesiyle Elon Musk’a dava açtı. Ancak Dogecoin topluluğu, Elon Musk’ın projeye olan tavrını olumlu karşılıyor ve destek vermesinden ötürü Musk’a büyük ilgi gösteriyor.

Dogecoin İstatistikleri

Toplam arzı 138 milyar 908 milyon 906 bin 384 olan DOGE’nin, dolaşımdaki arz miktarı ise toplam arzıyla eşittir. DOGE’nin bu zamana kadarki gördüğü en düşük fiyatı 0,00008547 dolar, gördüğü en yüksek fiyat seviyesi ise 0,74 dolardır.

DOGE Nasıl Alınır?

Dogecoin birçok popüler kripto para platformu üzerinde listelenmektedir. DOGE almak isteyen yatırımcılar, Binance, Coinbase, KuCoin, Bitfinex, MEXC ve PancakeSwap gibi birçok popüler platform üzerinden kolaylıkla DOGE alabilir, satabilir ve elinde tutabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Boğaları 31.000 Doları Hedefliyor

blockchain

Blockchain Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Durum