in ,

Dogechain Nedir?

Oyun odaklı yeni blok zincirler ve NFT’ler haftalık olarak piyasaya sürülüyor. Bu projeler arasında en dikkat çeken özellikle Dogecoin sahipleri için oyun, DeFi ve NFT’ler düşünülerek oluşturulmuş Layer-2 çözümü olan Dogechain oldu. Dogecoin için Layer-2 olarak tanımlanan Dogechain, DOGE kullanıcılarının NFT’lere, oyunlara ve DeFi’ye erişimlerini sağlıyor. 

Geçen senenin en popüler ve en çok kazandıran meme coin’lerinden biri olan Dogecoin (DOGE), özellikle de Elon Musk tarafından desteklenmesi ile sıkça gündeme geliyor. Dogecoin Vakfı, Dogechain’in kendi bünyelerinde oluşturulan bir proje olmadığını belirterek coin’in kurucuları Jackson Palmer ve Billy Markus’un dahil olmadığını belirten bir mesajı retweet etti.

Dogecoin

Dogechain, Ethereum side-chain’i olan popüler Polygon Edge özel blok zinciri üzerinde çalışıyor. Yani Dogecoin üzerine kurulan bir Layer-2 ağı değildir. Ethereum ile uyumlu olan Dogechain,  Ethereum için oluşturulmuş dapp’leri çalıştırabiliyor. Dogechain, DOGE’nin kullanıcı tabanına ve ekosistemine hitap edecek sayısız DeFi, oyun ve NFT dapp’lerine açacak.

Dogechain’in kritik hedeflerinden biri, sahiplerini DeFi, ticaret ve dapp kullanımına teşvik etmektir. Web sitesinde yer alan ifadeye göre Dogechain, Doge sahiplerine DeFi, NFT’ler, oyunlar ve daha fazlası gibi süper güçler vermektedir. DOGE sahipleri, karşılığında wDOGE veya DOGE almak için mevcut DOGE’lerini Dogechain’e bağlayabilecekler. Sonrasında yeni Dogechain platformunda DogeSwap gibi DeFi uygulamalarına bağlanmak için kullanacaklar. Böylelikle NFT ve oyun uygulamalarıyla bağlantı kurabilecekler.

Dogecoin, Dogechain ağındaki işlem ücretlerini ödemek için de kullanılabiliyor. Dogechain’in piyasaya sürülmesinden bu yana 71.000’den fazla cüzdan adresiyle yaklaşık 900.000 işlem gerçekleştirildi. Dogechain ekibi, Dogechain’e yönelik talepten oldukça memnun görülüyor. Ağın başlatılmasından bu yana toplam 480.000’den fazla işlemin yanı sıra 58.000’den fazla cüzdan oluşturulduğunu belirten bir tweet atıldı.

Projenin öncelikli amacı blok zinciri uygulamalarını Dogecoin topluluğuna taşımak. Dogechain’in piyasaya sürülmesi, kripto alanında rekabeti kızıştırıyor. Ethereum tabanlı token Shiba Inu (SHIB) da Layer-2’de Shibarium adlı ölçeklendirme ağını başlatmayı hedefliyor.

Dogecoin (DOGE) fiyatı, geçen hafta Dogechain’in piyasaya sürülmesiyle bir yükseliş yaşadı. Son 7 günlük süreçte %11 civarında bir artış ile tekrardan konuşulmaya başlayan Dogecoin (DOGE), bu yazının hazırlandığı sıralarda ise son 24 saatteki %7.26’lık düşüşle 0.08052 dolardan işlem görüyor.

Son birkaç gündeki DOGE fiyatında yaşanan artış, kripto piyasasındaki düşüş ortamında Dogecoin topluluğuna olumlu bir ivme kazandırdı. Son iki haftalık süreçte DOGE fiyatında yaşanan yükselişler ve Dogecoin’in Dogechain gibi gelişmeleri göz önüne alındığında DOGE için yaklaşan bir boğa sezonu ihtimali söz konusu olabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Move Programlama Diline Genel Bakış

Elon Musk’ın Kripto Sepetinde Neler Var?