in

Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Gerçek ve İstatistik

Koinsaati

Dijital pazarlama ve sosyal medya hakkında gerçekleri ve istatistikleri mi arıyorsunuz? O zaman bu makale tam size göre.

Bu yazıda tüm internet hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekleri, istatistikleri ve araçları bulacaksınız. Bu yazı, internet hakkında bilgi sahibi olmayı seven, dijital pazarlama hakkında araştırma yapmayı seven veya internet hakkında bilgi sahibi olmayı sevenler için listedir.

Dünyada 3,9 milyardan fazla internet kullanıcısı, 1,3 milyar web sitesi ve 2,1 milyar Facebook kullanıcısı var ve hala artmaya devam ediyor… İnternet sitelerinde gezinmekten, bir mail adresi almak için kaydolmaya, her arama, her tıklama, her görünümün internette yaptığınız her şeyin, Google analitiğinin veya pazardaki herhangi bir web yöneticisinin kesinlikle ötesinde bir parametreye kaydedildiğini biliyor musunuz?

Dijital pazarlamayla ilgili gerçeklere ve istatistiklere geri dönersek, internet hakkında bilinmesi gereken bazı şeyleri görelim.

1. Arama ve Satın Alma Davranışı

İstatistiklere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %80’i düzenli olarak internet kullanıyor. Bunların %97’si, sonunda satın alacakları ürünleri aramak için, interneti kullanıyor.

2. E-posta Optimizasyonunun Önemi

E-postaların %55’inden fazlasının artık bir mobil cihazda açıldığı tahmin ediliyor, bu da mobil cihazlar için e-posta optimizasyonunun gerekli olduğu anlamına geliyor.

3. Sosyal Medyada İnternet Kullanıcıları

İnternet kullanıcılarının %70’inden fazlasının en az bir sosyal medya platformunda bulunduğu bildiriliyor, bu da kullanıcıların çoğuna aslında sosyal medya aracılığıyla ulaşılabileceği anlamına geliyor.

4. Sosyal Medyanın Önemi

Hubspot ve Social Media Examiner gibi Sosyal Medya Pazarlama uzmanları tarafından yapılan anketler ve çalışmalar, çevrimiçi pazarlama hakkında bazı tatmin edici istatistikler ortaya koyuyor. Sonuçlar, pazarlamacıların yaklaşık %90’ının, sosyal medyanın işletmeleri için önemli olduğunu söylediğini ortaya koydu.

5. Sosyal Medya Pazarlamacıları

Dijital pazarlama yapan satıcıların %66’sı haftada yaklaşık 7 saat veya daha fazla, %39’u ise 10 saat veya daha fazla sosyal medya kullanıyor.

dijital pazarlama

6. Mobil Kullanıcı İstatistikleri

Google’ın The Mobile Playbook raporuna göre, kullanıcıların %94’ü yerel bilgiler almak için akıllı telefon kullanıyor. Aynı rapora göre, bu kullanıcıların %51’i internette buldukları mağazayı ziyaret ediyor.

7. Arama Motorları

Arama motorları, internet trafiğinin çoğunluğunun aktığı ve hedeflerini bulduğu sanal otoyollardır. İstatistiklere göre, Google.com en çok ziyaret edilen web sitesidir. Aramaların yaklaşık %80’i yalnızca bu arama motoru üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, bir web sitesi arama motorlarıyla ilişkisini iyi yapmıyorsa, internette bulunan trafiğin büyük bir kısmını tam anlamıyla kaçırıyor demektir.

8. Google’da yapılan arama sayısı

Google’da saniyede yapılan arama sayısı 40.000’den fazladır. 130 trilyon indekslenmiş sayfa var ve bu sayı sürekli artıyor. Bu, arama motoru etkinliğinin diğer internet etkinliklerine olan güveninin ve egemenliğinin nasıl arttığını göstermektedir.

9. Google, Aramaların %79’unu halleder

Ağustos 2016 verileri, Google’ın %79’un üzerinde bir oranla tüm masaüstü aramalarında en yüksek pazar payına sahip olduğunu ve onu Bing (%9,9) ve Yahoo’nun (%8.34) takip ettiğini ortaya çıkardı. Mobil aramalarda ise Google’ın payı daha da büyük ve %90’ın üzerinde seyrediyor.

SEO endüstrisi liderleriyle yapılan bir ankette, katılımcıların %94’ü başlık etiketinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için anahtar kelime eklemek için en iyi yer olduğunu paylaştı. Ancak son algoritma her şeyi değiştirdi.

Başlık etiketi, sayfa SEO optimizasyonunun bir parçası haline geldi ve backlinkler (google sayfa değerinin yükselmesi için bir sitenin kendi sitesinin anasayfasında veya herhangi bir alt sayfasında başka bir siteye banner veya text link vermesi veya barındırması) bir web sitesinin SERP’de (herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuç listesinin ismi) daha üst sıralarda yer almasında büyük bir faktör oldu.

10. İlk 1000 Anahtar Kelime Yeterli Değil

İlk 100 ve hatta ilk 10.000 anahtar kelime aslında arama trafiğinin o kadar büyük bir yüzdesini oluşturmaz. Bu, arama motorlarındaki ilk 1000 anahtar kelimeye bir şekilde hakim olsanız bile, oyundaki toplam arama trafiğinin yaklaşık %90’ını kaybedeceğiniz anlamına gelir.

dijital pazarlama

11. Mobil için Farklı Sonuç

İnternet trafiğinin yaklaşık %50’sinin mobil cihazlardan gelmesiyle Google, kullanıcının cihazına yanıt verecek ve kendilerini buna göre yükleyecek şekilde tasarlanmış web sitelerini ödüllendiriyor.

12. Google Algoritması Değişiklikleri

Google, algoritma değişikliklerinde ortalama 200’den fazla değişiklik yapıyordu.

Arama motoru pazar payını belirlemek için çok sayıda anket ve araştırma yapılmış olup, rakamlar farklı raporlarda farklılık göstermektedir. Ancak tek ortak noktaları Google’ın diğer tüm arama motorları üzerindeki üstünlüğüdür. Şubat 2016 comScore sonuçlarına göre, aramaların yaklaşık %64’ü Google arama motoru üzerinden yapılmıştır.

Bing’in toplam arama sayısı içindeki payı yaklaşık %21’dir ve onu %12 ile Yahoo! takip etmektedir. Bunun dışında, aynı rapora göre yaklaşık %1.6 pazar payına sahip Ask Network ve %1’den daha az pazar payına sahip AOL, Inc. gibi global aramalarda diğer arama motorları da küçük bir paya sahiptir.

13. Arama motorlarının kullanımı

Arama motorlarının kullanımı dünyanın farklı yerlerinde farklılık gösterir. Google, arama motoru pazar payının en büyük bölümünü ABD ve Hindistan’da alırken, Baidu, Google’ın %5’ten daha az bir oranla geride kaldığı Çin’de %60’ın üzerinde pazar payına sahip. Bu, dijital pazarlama için arama motoru optimizasyonunun büyük değerini gösterir.

14. En Popüler Analitikler

Google Analytics, diğer işletmelere profesyonel web trafiği hizmetleri sunan Analitik Ajansların %87’si tarafından kullanılan en popüler analitik aracıdır. Google Analytics’in sunduğu birçok özellik nedeniyle, birçok web yöneticisi, diğer web tabanlı analitik araçları keşfetme ihtiyacı hissetmeden yalnızca bu hizmeti kullanır.

15. Google Analytics’in Avantajı

Google Analytics’i kullanmanın en büyük avantajı, bu araçtaki hizmetlerin, Google’ın diğer benzer web değerlendirme hizmetleriyle (Google AdWords ve Google Arama Konsolu gibi) birleştirilebilmesi ve son derece kapsamlı ve anlayışlı bir analiz yapılabilmesidir.

Burada bitmiyor, Gelişmiş araç Google Etiket Yöneticisi, uygulamayı kolaylaştırmak için web üzerindeki tüm popüler öğeleri ve teknolojileri de birleştiriyor.

16. Başlıca Web Sitesi Kullanıcıları

 • Facebook: 2.072 milyar kullanıcı
 • Flickr: 90 milyon kullanıcı
 • Google+: 111 milyon kullanıcı
 • Instagram: 800 milyon kullanıcı
 • LinkedIn: 500 milyon kullanıcı
 • Twitter: 330 milyon kullanıcı
 • WhatsApp: 900 milyon kullanıcı
 • Youtube: 1,5 milyar kullanıcı

Hızlı bir özet;

 1. Dünya nüfusu yaklaşık 7,6 milyar
 2. İnternetin 3,9 milyar kullanıcısı var
 3. 1,3 milyar web sitesi var
 4. 3,1 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı var
 5. Günde ortalama 210 milyar e-posta gönderiliyor.
 6. Google’da günde 5 milyar arama yapılıyor.
 7. Youtube’da günde 5 milyar video izleniyor.
 8. Facebook Messenger ve WhatsApp birlikte günde 60 milyar mesaj işliyor.

Kaynak: Stablx

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Fenerbahçe Token

Fenerbahçe (FB) Token Fiyatını Neler Etkileyebilir?

Dogecoin ve Shiba Inu’nun Geleceği Ne Olacak?