içinde

Dijital Para ve Kriptopara Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital euro ve dijital yuan gibi merkez bankası destekli dijital paralar gelecekte gerçek olabilir. Bitcoin ve Ethereum gibi istikrarsız değil daha güvenli bir yatırım amacı olma hedefleri bulunmaktadır. Ayrıca finansal istikrarın sağlanmasından sorumlu kurum ve kuruluşların desteğine sahip olacaklar.

Avrupa Merkez Bankası dijital euro çıkarma konusunda araştırmalar yapıyor ve konuya dikkatli bir şekilde yaklaşıyor. Konu hakkında ilk çalışmalar ve testler 2021 yılının ortalarında yapılabilir. Seçeneklerden biri de dijital parayı blockchain teknolojisi ile çıkarmak. Böylece şeffaf bir ortama ve yapılan işlemlerin izlenebilmesine olanak sağlayacak.

Bitcoin ile dijital Euro arasındaki farklardan biri düzenlenme şekilleridir. Dijital Euro yalnızca merkez bankası tarafından basılabilen ve merkezi bir yapıya sahip olan bir para birimi olacaktır. Bitcoin’in arzı sınırlı ve 21 milyonu aşamazken, dijital euronun arzı sınırsız olabilir.

Kriptoparanın farklarından biri kullanıcılar tarafından üretilmesidir. Yeni coinler, bloklar üretilip onaylandıktan sonra dolaşımda yer almaya başlıyor. Değeri piyasa tarafından belirleniyor.

Başka bir fark ise dijital paraların kripto paralara göre daha stabil olacağıdır. UNED profesörü Muñoz Cabanes bunun sebebini merkez bankalarının para politikaları ile finansal istikrar sağlarken, Bitcoin’in desteksiz ve olgunlaşmamış bir piyasada hareket etmesine bağlıyor.

Şirketler Tarafından Desteklenen Kriptoparalar

Libra yeni adıyla Diem gibi Facebook tarafından desteklenen projeler de bulunmaktadır. Merkez bankaları tarafından değil de şirketler tarafından desteklenen bu dijital paralar düzenlemelere tabidir.

Bu tür para birimleri, onları düzenleyen kuruluşların varlık rezervlerinden desteklenir ve kriptoparalara göre daha az risklidirler.

Dijital Para Özellikleri

Bank for International Settlements (BIS), merkez bankası destekli bir dijital para çıkarmak ve finansal istikrar hedefleri ile uyumlu bir platform haline getirmek için 14 adede kadar özellik listelemiştir.

-Volatilite olmaması için fiziksel para ile aynı değerde olacak.

-Her türlü çevrimiçi ve çevrimdışı 7/24 uygun olacak ve kabul edilecekler.

-Oluşturulma ve dağıtım anlarında ücreti düşük, neredeyse 0 olacak.

-Olası saldırılara, sistem hatalarına ve kesintilerine karşı güvenli bir sistem olacak.

-Farklı bankacılık sistemleri arasında işlem görebilecek.

-Merkez bankalarının desteği sayesinde güçlü ve legal oalcak.

Dijital Para Konusunda Öne Geçme Yarışı

Avrupa ve Çin arasında liderlik yarışı şimdiden başladı. Avrupa da Çin de düzenlenmemiş kriptoparaların dijital ödeme konusunda en önemli etken olmasını engellemek istiyor ve bu konuda önceliği almak istiyor.

Avrupa ve Çin merkez bankaları nisan ayından beri testler yürütüyor. Asya’nın 2 teknoloji devi WeChat ve Alipay şirketlerinin dijital ödeme piyasasında edindikleri güç göz önüne alındığında, Çin bundan sonra kontrolü ele almak istiyor. Kısa vadede hedefleri dijital yuanı 2022 yılında hayata geçirmek. Uzun vadede ise fiziksel paraların yerini almasını hedefliyor.

Asya devi uluslararası düzeyde dijital yuanın en çok tercih edilen para birimi olmasını hedefliyor. Munoz Cabanez bu durumu: “İlk dijital parayı çıkarmak, vergi ödemeleri anında yapılacağından mali durumunuzu iyileştirirken aynı anda kara para gibi iç sorunları da çözmenize olanak sağlar. Ayrıca ödemeler anında yapılacağından her türlü işlemi hızlandırır.” şeklinde açıklar. Bu tür dijital ödemelerin kolaylığı, kullananların hızlı benimsemesini sağlayabilir.

Kaynak: bbva

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Dogecoin

Elon Musk’ı Öne Çıkaran 15 Neden Nedir?

Bitcoin

13 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi