in ,

Dijital Para Altyapı Çalışmaları Yıl Sonuna Hazır

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dijital para altyapı çalışmalarına başlandığını duyurmuştu.  Ekonomiye ilişkin reform paketini açıklarken “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısı oluşturulacak.” dedi.

Cumhurbaşkanının, 12 Mart’ta yaptığı açıklamanın ardından ekonomik reform takvimi kamuoyuna sunuldu. Takvimde 31.12.2021 tarihine kadar “Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturacaktır.” ibaresi yer aldı. Altyapı çalışmalarını TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi birlikte yürütecek.

Yine geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı dijital ofisi Twitter üzerinden dijital para birimlerini tanıttı. Bu konuda çalışmalarını hali hazırda devam ettiren Dijital Dönüşüm Ofisi sosyal medya ağlarından tanıtım çalışmalarını hızlandırdı. TCMB’nin sanal para birimleri üzerine bir çalışmasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Türkiye kripto para birimlerine ilgi gösteren ülkeler arasında Avrupa’da 1.sırada bulunuyor. Merkez bankasının görevden alınması sonucu artan kurdan ötürü yatırımcılar paralarını korumak amacıyla yeni yollar arayışındalar. Artık Kripto para piyasası yatırım yollarının başında geliyor. Artan enflasyon, faizin düşme ihtimali ve kurdaki istikrarsızlık kripto Türkiye’de kripto para yatırımlarına hız kazandırıyor. Bunun yanında Merkez bankasının kredibilitesinin düşmesi, İstanbul Borsasını da olumsuz etkiliyor. İstanbul Borsasının durması ve borsadaki ciddi düşüş yatırımcıları yeni yollar aramaya sevk etti. Google trends verilerine göre Bitcoin aramalarında ciddi bir yükseliş görülüyor.

Türk yatırımcıların değer kayıplarına karşı hassasiyeti her geçen gün artıyor. Artan enflasyon ve işsizlik insanları daha fazla tasarruf yapmaya yönlendiriyor. Tasarruflarını koruma altına alma bilincinde ciddi bir artış gözlemliyoruz. Geleneksel olarak altın, döviz ve borsa yatırımı yapan Türk yatırımcılarının 2021’in başından bu yana kripto para piyasasında etkin hale gelmeye başladığını görüyoruz. En son açıklanan yeni ekonomik reform paketinde de dijital para birimlerine değinilmesi artan ilginin Cumhurbaşkanlığı tarafından da dikkatle incelendiğinin bir göstergesi.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Uniswap v3

Uniswap Günlerdir Beklenen Haberi Verdi: Uniswap V3 Detayları Duyuruldu

Stablecoin, USDC

USDC Stablecoin’i Neden Bu Kadar Hızlı Büyüyor?